7 stycznia 2024 roku minęła 95. rocznica urodzin Włodzimierza Traczewskiego, wybitnego polskiego tancerza i choreografa.

Wersja do druku

Udostępnij

Urodzony 7 stycznia 1929 roku w Warszawie, tańca uczył się w prywatnej szkole Zofii Pflanz-Dróbeckiej, tancerki Baletów Rosyjskich Diagilewa.

W 1947 roku rozpoczął karierę taneczną. Pracował kolejno w Zespole Pieśni i Tańca Domu Wojska Polskiego, w Operze Wrocławskiej, w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego i w Operze Łódzkiej – późniejszym Teatrze Wielkim w Łodzi.

W Łodzi po raz pierwszy wystąpił w 1957 roku w słynnej Paradzie Parnella. Szybko stał się jednym z filarów zespołu baletowego i wraz z nim odnosił sukcesy na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Do jego ważniejszych ról należą: Bolko (Świtezianka, reż. Feliks Parnell), Nurali (Fontanna Bachczysaraju, reż. Feliks Parnell), Hilarion (Giselle, reż. Feliks Parnell), Franciszek (Coppelia, reż. Feliks Parnell), Diabeł (Pan Twardowski, reż. Feliks Parnell), Rotbart (Jezioro łabędzie, reż. Witold Borkowski), Pan Młody (Harnasie, reż. Witold Borkowski), Briaxis (Dafnis i Chloe, reż. Witold Borkowski), Alain (Córka źle strzeżona, reż. Eugeniusz Papliński).

W latach 1994–1998 był kierownikiem baletu w Teatrze Wielkim w Łodzi. Współpracował jako choreograf z teatrami dramatycznymi w Łodzi: Nowym, Powszechnym i Jaracza, a także z teatrami w Kaliszu, Gorzowie Wielkopolskim, Częstochowie, Elblągu i Wałbrzychu. Z dużym powodzeniem współpracował z teatrami muzycznymi, m.in. w Łodzi, Szczecinie i Warszawie, a także z Telewizją Polską. W Teatrze Muzycznym w Łodzi pełnił również funkcję kierownika baletu.

W uznaniu zasług został uhonorowany wieloma medalami i odznaczeniami, w tym Medalem 200-lecia Baletu Polskiego, Srebrnym Medalem Gloria Artis i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Zmarł 2 lutego 2016 roku w Warszawie.

Na zdjęciu: Włodzimierz Traczewski (od prawej), „Cóka źle strzeżona”, 1973, fot. Jerzy Neugebauer. Zdjęcie z archiwum Teatru Wielkiego w Łodzi

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close