Wersja do druku

Udostępnij

Dziś ruszają Wirtualne Dni Otwarte Zakładu Tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Możliwość studiowania na kierunku taniec i specjalności: aktor teatru tańca na tej uczelni studenci mają od ubiegłego roku. Wirtualne Dni Otwarte będą miały formę rozmów między pedagogami a studentami Zakładu Tańca, na które organizatorzy wydarzenia zapraszają od 27 kwietnia do 18 maja. Będzie to okazja, by poznać wykładowców oraz życie studenckie, przyjrzeć się bliżej programowi studiów, a także dowiedzieć się więcej o egzaminach wstępnych i rekrutacji. Organizatorzy spotkań zachęcają zainteresowanych kandydatów do zadawania pytań i zgłębiania wszystkich nurtujących kwestii dotyczących studiowania na katowickiej uczelni.

 

Pierwsze spotkanie z dr. Jackiem Łumińskim, kierownikiem Zakładu Tańca, odbędzie się już dziś, 27 kwietnia o godz. 16.30.

Link do wydarzenia: tutaj

 

Transmisja z rozmów będzie każdorazowo nagrywana i umieszczana na profilu FB Zakładu Tańca, tak, aby każdy mógł bez problemu do niej wrócić. 

 

Więcej o programie studiów:

kierunek taniec, specjalność: aktor teatru tańca

Zakład Tańca na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach

 

Program stacjonarnych studiów pierwszego stopnia (licencjackich) specjalności aktor teatru tańca i taniec współczesny obejmuje trzyletnie intensywne studia kontaktowe. Studia rozwijają zdolności studentów na wielu poziomach sztuk widowiskowych, stymulują rozwój niezależnej i refleksyjnej tożsamości artystycznej oraz zapewniają kwalifikacje do pracy w różnorodnych i zmieniających się kontekstach sztuk widowiskowych. Celem programu studiów (licencjat, 180 ECTS) jest kształcenie współczesnych artystów, których umiejętności zawodowe wynikają z rozumienia teatru i tańca jako praktyki sztuki kulturowej, w której spotykają się ciało i umysł, nauka i sztuka. Studia rozwijają w studentach postrzeganie sztuki z perspektywy roli, jaką odgrywa ona w przemianach społecznych i w odniesieniu do dyskursów o kondycji ludzkości. Przygotowują studentów do podejmowania różnych zadań w szeroko rozumianym teatrze, teatrze tańca i tańcu współczesnym XXI wieku, a także do kontynuowania nauki na studiach magisterskich.

 

Uruchomienie studiów stacjonarnych drugiego stopnia (magisterskich), planowane jest po ukończeniu pełnego cyklu kształcenia na studiach licencjackich o tej specjalności.

 

Koncepcja studiów zakłada interdyscyplinarne kształcenie w zakresie tańca, aktorstwa, teorii, historii teatru i tańca, polskiego folkloru, muzyki, anatomii, technik głębokich (BMC, Feldenkrais) nowych mediów, improwizacji, reżyserii i kompozycji. Proces kształcenia łączy wykłady stałe i warsztaty twórcze. W ramach tych drugich studenci poznają rozmaite trendy edukacyjne i artystyczne we współczesnej sztuce europejskiej; uczą się pod kierunkiem wykładowców z kraju i zza granicy.

Program studiów na kierunku taniec, specjalność: aktor teatru tańca odwołuje się do ucieleśnionych doświadczeń i wiedzy ucieleśnionej. Wymaga więc szczególnie sprzyjających warunków, które stymulują postrzeganie świata za pomocą zmysłów i intuicji.

 

Ma na celu m.in.:

– nauczenie technik cielesnych i przyswojenie wiedzy w dziedzinie szeroko pojętych sztuk widowiskowych i performatywnych, a w szczególności polskiej techniki tańca współczesnego, aktorstwa fizycznego, głosu, nowych mediów, reżyserii/choreografii, teatru tańca

– uświadomienie, czym jest wirtuozeria i przygotowanie do rozumienia, dochodzenia, wkraczania w sferę artyzmu

– rozwijanie wysokiej jakości wykonawstwa i twórczości w dziedzinie teatru tańca i szeroko rozumianych sztuk teatralnych

– kreowanie indywidualnego stylu wykonawczego i twórczego w oparciu o polską technikę tańca współczesnego i tradycje polskiego teatru fizycznego

– uświadomienie bogactwa i różnorodności ludzi i kultur w duchu poszanowania i w odniesieniu do praw człowieka i obywatela

– uświadomienie roli sztuki w społeczeństwie

– uświadomienie roli rodzimych tradycji kulturowych i lokalnych procesów historycznych w procesie tworzenia wartościowych dzieł sztuki o międzynarodowym zasięgu – kreowanie przyszłości z lokalnych doświadczeń historycznych i tradycji.

 

Kształcenie ma strukturę warstwową. Program dzieli się na dwie fazy:

– fazę przygotowawczą (obejmuje pierwszy rok studiów, w czasie którego student zdobywa umiejętności praktyczne – uczy się technik ruchowych, poszerza granice sprawności fizycznej, poznaje możliwości własnego ciała. Od strony teoretycznej: poznaje taniec, sztukę, teatr, społeczeństwo. Poznaje tradycyjne formy sztuki i konfrontuje je ze współczesnością)

 

– fazę analityczno-doświadczalną (trwa dwa lata i skoncentrowany jest szczególnie na rozwijaniu kreatywności, tworzeniu własnych prac, rozwijaniu osobowości artystycznej, samodzielności i krytycznego myślenia. Jest to faza wzrastania, w której student zachęcany jest do wykorzystywania wiedzy i umiejętności zdobytych w fazie wstępnej).

 

Więcej o rekrutacji: tutaj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close