Wersja do druku

Udostępnij

1 lutego 2018 podczas gali w Conway Hall, dyrektor londyńskiego Royal National Theatre, Rufus Norris, ogłosił laureatów stypendium ArtsFoundation25, przyznawanych z okazji dwudziestej piątej rocznicy istnienia The Arts Foundation. Jednym ze stypendystów został pracujący w Londynie i Warszawie choreograf Alex Baczyński-Jenkins. Centralną częścią jego twórczości stanowią zastosowania performansu jako czynnika, który sam artysta określa mianem „other-worldingu”, w badaniu alienacji, deficytów afektywnych i braku. W swoich pracach Baczyński-Jenkins pracuje w sposób dialogiczny, opracowując „słowniki” performatywne, od mikro-gestów po wiersze i „tańce społeczne”, dekonstruując codzienne praktyki towarzyszące sytuacjom takim jak zabawa czy przyjaźń. Artysta tworzy prace na przecięciu performansu i tańca, przyglądając się pragnieniu, intymności i miłości poprzez pryzmat polityki queer. Często na wpół-improwizacyjne, prace Baczyńskiego-Jenkinsa operują „przyjemnością płynącą z wprawienia w ruch”, rozwijając się w płynne choreografie, w których performerzy „orbitują w języku”. Przykładem tych praktyk jest praca Us Swerve (2014), w której performerzy poruszają się wokół siebie na rolkach, recytując i przetwarzając utwory poetyckie. Scenariusze, często inspirowane archiwum poezji queer, krążą między wykonawcami – ich fizyczne przemieszczanie odzwierciedla ruchowe artykulacje pragnienia performerów. W jednej ze swoich najnowszych prac, The tremble, the symptom, the swell and the hole together (Chisenhale Gallery, Londyn, 2017/ Palais de Tokyo, Paryż, 2017), Baczyński-Jenkins przygląda się relacjom między czułością, szaleństwe, pragnieniem i stratą w czterech epizodach będących spotkaniami z „relacyjności”. Epizodyczny format pracy, wykonywanej w obrębie minimalistycznej scenografii składającej się z kilkupoziomowych, oktagonalnych platform, pozwala publiczności uczestniczyć w rozwijającej się pracy w ramach „hybrydowego oglądania”. Alex Baczyński-Jenkins został nominowany do stypendium przez Sławę Harasymowicza.

 

Biogramy komisji stypendialnej

Andrew Comben – od 2008 roku dyrektor artystyczny teatru Brighton Dome oraz Brighton Festival. Inicjator dwóch projektów w Brighton: rezydencji dla zespołów teatralnych, m.in. Hofesh Shechter, oraz gościnnego programu kuratorskiego przy festiwalu, którego uczestnikami byli m.in. Anish Kapoor, Aung San Suu Kyi, Laurie Anderson oraz Kate Tempest (2017). Piastował prestiżowe stanowiska: dyrektora Britten-Pears Young Artist Programme oraz Aldeburgh Festival; był również kierownikiem planowania artystycznego w Wigmore Hall w Londynie.

 

Joanna MacGregor – szefowa katedry fortepianu w Royal Academy of Music, solistka koncertowa, pedagożka i kuratorka festiwalowa. Poświęcono jej jeden z odcinków programu South Bank Show w telewizji ITV. Jej występy są regularnie transmitowane przez stacje telewizyjne i radiowe na całym świecie. W lecie 2012 roku występowała na festiwalu BBC Proms w Royal Albert Hall oraz zadebiutowała na festiwalu ‘Mostli Mozart’ w Lincoln Center. Słynie z interpretacji utworów Bacha, w 2013 roku na zaproszenie Sir Johna Eliota Gardinera wykonała Wariacje Goldbergowskie w Royal Albert Hall.

 

Susannah Clapp – brytyjska pisarka oraz krytyczka działu teatralnego „The Observer” (od 1997 roku). Wcześniej współpracowała z BBC Radio 3 oraz „The Statesman”, oraz jako redaktorka w wydawnictwie Jonathan Cape. Założycielka London Review of Books, w którym pracowała jako zastępczyni redaktora. Autorka książek poświęconych twórczości Bruce’a Chatwina i Angeli Carter oraz wykonawczyni testamentów literackich obojga autorów.

 

***

 

Arts Foundation wspiera artystów i artystki oraz celebruje istnienie sztuki. Powstała w 1990 roku na podstawie kapitału zakładowego w postaci anonimowej darowizny w wysokości 1 mln funtów, złożonej w celu wspomagania osób ze świata sztuki. Dyrektorką Arts Foundation jest Shelley Warren. Program stypendialny fundacji działa od 1993 roku. Wspiera finansowo młode artystki i artystów, którzy legitymują się pewnym dorobkiem artystycznym w swojej dziedzinie – osoby te potrzebują często stabilności finansowej w celu niezakłóconego prowadzenia pracy artystycznej. Stypendia w wysokości 10 tys. funtów wypłacane są tytułem wsparcia finansowego dla osób pracujących i mieszkających w Anglii, Szkocji, Irlandii i Walii. Od 2013 roku fundacja wypłaca również granty w wysokości 1 tys. funtów osobom, które w procesie ewaluacyjnym zajęły drugie miejsce w swojej kategorii. Od początku istnienia Arts Foundation, fundusz stypendialny wypłacił stypendia w wysokości 1,7 mln funtów, wspierając artystki i artystów działających w dziedzinach sztuk performatywnych i wizualnych, rzemiosła, literatury, nowych mediów, filmu i designu. Wielu laureatów uznawanych jest obecnie za wiodące postaci w swoich dziedzinach.

 

Więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close