Wersja do druku

Udostępnij

18 i 19 stycznia Het Veem Theater w Amsterdamie (Van Diemenstraat 408-410) pokaże spektakl Lisy Vereertbrugghen i Marty ZiółekBODY EYE or how to say what happened on 27th street in New York in December 1963[CIAŁO OKO, czyli jak opisać, wydarzenia, które miały miejsce na 27. ulicy w Nowym Jorku w grudniu 1963].Punktem wyjścia dla pracyBODY EYEor how to saywhat happened on 27th street in New York in December 1963jest przeniesienie w świat fikcji faktu historycznego oraz twórcza siła języka w tym procesie. Celem pracy jest pokazanie konkretnego wydarzenia z wielu punktów widzenia – zarówno faktycznych, jak i wymyślonych, wizualnych, jak i tekstualnych – poprzez umiejscowienie się w nim, a następnie zawłaszczenie go i opowiedzenie tak, jakby było się jego uczestnikiem.

Wydarzeniem tu opowiadanym jest performans Carolee Schneemann z 1963 roku Eye Body: 36 Transformative Actions. Praca nawiązuje do procesu składania fałszywych zeznań; artystki czerpały też inspirację z zachowania Schneemann, która w swoim performansie na zmianę grała rolę świadka i fotografa.Na potrzeby performansu Schneemann zmieniła swój nowojorski loft, który już wcześniej pełnił podwójną funkcję domu i studia, w „środowisko kinetyczne” – wypełniła je różnego rodzaju materiałami, stając się sama jego elementem. Jej loft zamienił się w miejsce, gdzie materiały wprowadzają się wzajemnie w ruch, przekazując sobie energię kinetyczną.

Materiał ruchowy BODY EYE or how to sayczerpie z narracji właściwej dla aktu składania fałszywych zeznań, a także z inspiracji stwierdzeniem Schneemann, że „ciało jest okiem”. W warstwie choreograficznej praca koncentruje się na kontakcie, dotyku oraz relacji między obrazem widzianym a ruchem.

BODY EYE or how to say to wspólny projekt Lisy Vereertbrugghen i Marty Ziółek, zrealizowana zaraz po ukończeniu przez artystki SNDO w Amsterdamie. W trakcie realizacji powstało kilka wersji spektaklu. Był on prezentowany zarówno w przestrzeniach przeznaczonych dla sztuk wizualnych, jak i teatralnych, np. w outLINEAmsterdam, a obecnie w Het Veem Theater.

Koncepcja i choreografia: Lisa Vereertbrugghen i Marta Ziółek;
Wykonanie: Maria Peralta, Lisa Vereertbrugghen i Marta Ziółek;

Fotografia: Katarzyna Szugajew;
Konsultacja: Simon Asencio.

Praca BODY EYE or how to say what happened on 27th street in New York in December 1963powstała we współpracy z Het Veem Theater. We wcześniejszych fazach realizacji Body Eye or how to sayotrzymała wsparcie z The Amsterdam Fund for the Arts (AFK) oraz outLINE Amsterdam.

18 stycznia (sobota), 20:30

19 stycznia (niedziela), 16:00

Logo Het Veem (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close