Wersja do druku

Udostępnij

W repertuarze Het Nationale Ballet (Holenderskiego Baletu Narodowego) pojawi się nowy balet autorski Krzysztofa Pastora do muzyki IV Symfonii Witolda Lutosławskiego. Holenderski Balet Narodowy obchodzi uroczyście 50-lecie swojej działalności, co zaowocowało w tym sezonie wyjątkowo bogatym programem artystycznym. Obok prezentacji tytułów klasycznych (Giselle, Jezioro łabędzie, Dziadek do orzechów i król myszy) oraz baletów George’a Balanchine’a i Williama Forsythe’a, nowe prace przygotują w tym okresie m.in. trzej stali choreografowie Holenderskiego Baletu Narodowego: Hans van Manen, Krzysztof Pastor i dyrektor Ted Brandsen.

Krzysztof Pastor nie po raz pierwszy sięga do muzyki wybitnego polskiego kompozytora. Jego Preludia taneczne, trzy z Pięciu melodii ludowych i dwie części Małej suity Witolda Lutosławskiego wykorzystał w swoim balecie Visions at Dusk (Wizje o zmierzchu) przygotowanym dla Het Nationale Ballet (2007). Premiera nowej pracy Pastora zatytułowanej Chapters (Rozdziały) odbędzie się w Amsterdamie 15 lutego 2012 roku w ramach wieczoru zatytułowanego Present/s (1) na scenie Het Muziektheater. Wykonanie IV Symfonii Witolda Lutosławskiego przez orkiestrę Holland Symfonia poprowadzi dyrygent Matthew Rowe. Kostiumy i projekcje wideo zaprojektował do baletu Pastora słynny holenderski scenograf Keso Dekker, a reżyserem świateł jest stały współpracownik polskiego choreografa Bert Dalhuysen.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close