
Fot. Anne Van Aerschot.
Spektakl Archipelag Macieja Kuźmińskiego zrealizowany z Teatrem Tańca Caro zostanie zaprezentowany w nowej wersji w niedzielę, 15 października o 19.00 w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach. Re-premierze przedstawienia towarzyszyć będzie rozmowa z publicznością. Następnie spektakl wyruszy w polskie tournée, realizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.
Od choreografa:
Prace nad przekształceniem Archipelagu rozpoczęliśmy tuż po prezentacji w Teatrze Studio w Warszawie w grudniu 2016 (Scena Tańca Studio). Czułem, że przedstawienie wymaga dalszej pracy. Pomimo ambitnej formy i wyjątkowej plastyki obrazów, przedstawieni nie osiągnęło pewnej kompozycyjnej proporcji i dynamiki. W porównaniu do oryginału obecna wersja jest mocno skrócona (aż o 30 min.) oraz bardziej zebrana dramaturgicznie, a jednocześnie pozostawia najistotniejsze założenia – fragmentaryczność obrazów, spokojne tempo akcji oraz wykorzystanie teatru fizycznego jako formy ekspresji.
O spektaklu:
Pięcioro tancerzy tworzy obraz rodziny, ukazanej w ponadczasowym ujęciu. Sceniczne postaci, każda ze swoją historią i pragnieniami, poruszają się w surrealistycznej przestrzeni zamieszkałej jedynie przez meble i ubrania – unikalne nośniki czasu i pamięci. Ukazani na przemian w ruchu i zawieszeniu bohaterowie stają się częścią archipelagu wspomnień, który stopniowo wyłania się jako obraz na długo zapadający w pamięci widzów.
Adam Hypki, dramaturg spektaklu, o Archipelagu tak mówił Teresie Fazan dla taniecPOLSKA.pl|:
„Archipelag” jest o élan vital, o przeżywaniu życia, nie o czytaniu czy myśleniu o nim – nawet jeśli spektakl źródłowo wychodzi od myśli filozoficznej[Gilles’a Deleuze’a], od lektury tekstu – ale o samym życiu. Strukturalnie i wizualnie składa się z fragmentów wspomnień. To podróż do krainy dzieciństwa, może też do pewnego stopnia podróż w przyszłość. Myślę, że każdy potrafi odnaleźć w tym siebie, odłamki własnych wspomnień czy wyobrażeń. „Archipelag” jest bardzo wizualny , plastyczny, przede wszystkim dlatego, że składa się z wycinków, z niewielkich scen-obrazów, które zostały wniesione do projektu przez samych tancerzy. Jest hybrydą zbudowaną z ich własnych doświadczeń, wspomnień oraz wyobrażeń inspirowanych na przykład obrazami filmowymi. Jednym z takich filmów było „Zwierciadło” Tarkowskiego, które w pewnym sensie stało się naszym punktem odniesienia.
Cały wywiad dostępny jest tu:
http://taniecpolska.pl/krytyka/407
Daty prezentacji spektaklu:
15 października godz. 19.00 – Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego
Pokazy w ramach programu Scena dla tańca:
21 października godz. 19.00 – Bydgoszcz, Teatr Polski
22 października, godz. 19.00 – Nowa Sól, Nowosolski Dom Kultury
27 października godz. 19.00 – Krotoszyn, Krotoszyński Ośrodek Kultury
28 października godz. 19.00 –Bytom, Teatr ROZBARK
29 października godz. 19.00 – Kraków – Nowohuckie Centrum Kultury scena główna
3 listopada, godz. 18.00 – Radomsko, Miejski Dom Kultury
4 listopada godz. 19.00 -– Bełchatów, Miejskie Centrum Kultury
6 listopada godz. 18.00 – Nowy Sącz, Miejski Ośrodek Kultury „Sokół”
8 listopada godz. 19.00 – Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza
choreografia, reżyseria, dźwięk: Maciej Kuźmiński
wykonanie, kreacja: Anna Mikuła, Zuzanna Kasprzyk, Monika Witkowska, Karol Miękina, Grzegorz Łabuda
dramaturgia, prowadzenie aktorskie: Adam Hypki
reżyseria oświetlenia: Ewa Garniec
projekt i wykonanie kostiumów:Justyna Jakubczyk-Lassota
agent spektakl: Roma Hurey
produkcja wykonawcza: Maciej Kuźmiński
czas trwania: 70 min.
produkcja: Teatr Tańca Caro przy wsparciu Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Zduńskowolskiego Centrum Integracji Ratusz, JOHAN Centrum w Pilźnie (Czechy)
wsparcie: Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Zduńskowolskie Centrum Integracji Ratusz – dotacja z środków własnych, program VARP – Visegrad Artist Residency Fund – dotacja dla Sztuk Performatywnych, program EEPAP – East European Performing Arts Platform – dotacja Small Grants