Wersja do druku

Udostępnij

Spektakl Archipelag Macieja Kuźmińskiego zrealizowany z Teatrem Tańca Caro zostanie zaprezentowany w nowej wersji w niedzielę, 15 października o 19.00 w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego w Siedlcach. Re-premierze przedstawienia towarzyszyć będzie rozmowa z publicznością. Następnie spektakl wyruszy w polskie tournée, realizowane we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2017.

 

 

Od choreografa:

 

Prace nad przekształceniem Archipelagu rozpoczęliśmy tuż po prezentacji w Teatrze Studio w Warszawie w grudniu 2016 (Scena Tańca Studio). Czułem, że przedstawienie wymaga dalszej pracy. Pomimo ambitnej formy i wyjątkowej plastyki obrazów, przedstawieni nie osiągnęło pewnej kompozycyjnej proporcji i dynamiki. W porównaniu do oryginału obecna wersja jest mocno skrócona (aż o 30 min.) oraz bardziej zebrana dramaturgicznie, a jednocześnie pozostawia najistotniejsze założenia – fragmentaryczność obrazów, spokojne tempo akcji oraz wykorzystanie teatru fizycznego jako formy ekspresji.

 

 

O spektaklu:

Pięcioro tancerzy tworzy obraz rodziny, ukazanej w ponadczasowym ujęciu. Sceniczne postaci, każda ze swoją historią i pragnieniami, poruszają się w surrealistycznej przestrzeni zamieszkałej jedynie przez meble i ubrania – unikalne nośniki czasu i pamięci. Ukazani na przemian w ruchu i zawieszeniu bohaterowie stają się częścią archipelagu wspomnień, który stopniowo wyłania się jako obraz na długo zapadający w pamięci widzów.

 

Adam Hypki,  dramaturg spektaklu,  o Archipelagu tak mówił Teresie Fazan dla taniecPOLSKA.pl|:

 

„Archipelag” jest o élan vital, o przeżywaniu życia, nie o czytaniu czy myśleniu o nim – nawet jeśli spektakl źródłowo wychodzi od myśli filozoficznej[Gilles’a Deleuze’a], od lektury tekstu  – ale o samym życiu. Strukturalnie i wizualnie składa się z fragmentów wspomnień. To podróż do krainy dzieciństwa, może też do pewnego stopnia podróż w przyszłość. Myślę, że każdy potrafi odnaleźć w tym siebie, odłamki własnych wspomnień czy wyobrażeń. „Archipelag” jest bardzo wizualny , plastyczny, przede wszystkim dlatego, że składa się z wycinków, z niewielkich scen-obrazów, które zostały wniesione do projektu przez samych tancerzy. Jest hybrydą zbudowaną z ich własnych doświadczeń, wspomnień oraz wyobrażeń inspirowanych na przykład obrazami filmowymi. Jednym z takich filmów było „Zwierciadło” Tarkowskiego, które w pewnym sensie stało się naszym punktem odniesienia.

 

Cały wywiad dostępny jest tu:

http://www.taniecpolska.pl/krytyka/407

 

Daty prezentacji spektaklu:

 

15 października godz. 19.00 – Siedlce, Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego

 

Pokazy w ramach programu Scena dla tańca:

 

21 października godz. 19.00 – Bydgoszcz, Teatr Polski

22 października, godz. 19.00  – Nowa Sól, Nowosolski Dom Kultury

27 października godz. 19.00 –  Krotoszyn, Krotoszyński Ośrodek Kultury

28 października godz. 19.00  –Bytom, Teatr ROZBARK

29 października godz. 19.00  – Kraków – Nowohuckie Centrum Kultury scena główna

3 listopada, godz. 18.00 – Radomsko, Miejski Dom Kultury

4 listopada godz. 19.00 -– Bełchatów, Miejskie Centrum Kultury

6 listopada godz. 18.00 – Nowy Sącz, Miejski Ośrodek Kultury „Sokół”

8 listopada godz. 19.00  – Krosno, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza

 

 

choreografia, reżyseria, dźwięk: Maciej Kuźmiński

wykonanie, kreacja: Anna Mikuła, Zuzanna Kasprzyk, Monika Witkowska, Karol Miękina, Grzegorz Łabuda

dramaturgia, prowadzenie aktorskie: Adam Hypki

reżyseria oświetlenia: Ewa Garniec

projekt i wykonanie kostiumów:Justyna Jakubczyk-Lassota

agent spektakl: Roma Hurey

produkcja wykonawcza: Maciej Kuźmiński

czas trwania: 70 min.

produkcja: Teatr Tańca Caro przy wsparciu Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Zduńskowolskiego Centrum Integracji Ratusz, JOHAN Centrum w Pilźnie (Czechy)

wsparcie:  Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach, Zduńskowolskie Centrum Integracji Ratusz – dotacja z środków własnych, program VARP – Visegrad Artist Residency Fund – dotacja dla Sztuk Performatywnych, program EEPAP – East European Performing Arts Platform – dotacja Small Grants

 

 

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close