Wersja do druku

Udostępnij

Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk inauguruje program wspierania publikacji z zakresu współczesnej choreografii, jej historii, teorii i codziennej praktyki. Organizator zaprasza zarówno wydawców, jak i autorów tekstów oraz tłumaczy (jeśli projekt wydawniczy dotyczy przekładów  niepublikowanych wcześniej w Polsce tekstów) do składania wniosków o dofinansowanie autorskich honorariów.

 

Od 16 lat fundacja Art Stations wspiera w rozwoju zarówno praktyczki i praktyków, jak i badaczy i badaczki, teoretyków i teoretyczki współczesnej choreografii poprzez wszystkie swoje działania (prezentacje, programy produkcyjne i rezydencyjne oraz publikacje), budując  i nieustannie poszerzając świadomość choreograficzną tak  twórców, jak publiczności. Skupiając się przede wszystkim na choreografii w jej awangardowych i eksperymentalnych formach, od zawsze pokazujemy, jak dziedzina ta wykuwa swoje autonomiczne terytorium poszerzając nieustannie własne definicje i programowo wymykając się utartym formułom. Wspierając rozwój polskiej choreografii, od pierwszych lat działalności  Art Stations Foundation podkreślała wagę i konieczność pogłębionych choreograficznych badań  przy jednoczesnym  zwiększaniu widzialności najnowszej choreografii w mediach i pogłębianiu ogólnej wiedzy o jej najnowszych zjawiskach i poświęconej im teoretycznej i krytycznej refleksji. W tym celu w 2014 roku powstało stypendium badawcze Grażyny Kulczyk, którego istotnym efektem niezmiennie pozostaje dzielenie się efektami badań z szerszym gronem odbiorców, i które od tego roku (2021) przyznawane jest także na poszukiwania stricte artystyczne. Pragnąc kontynuowa pracę w tym obszarze, fundacja zaprasza do udziału w kolejnym programie, tym razem mającym na celu przede wszystkim zwiększenie widzialności choreografii i towarzyszącej jej refleksji w dedykowanych sztuce i kulturze periodykach (zarówno tradycyjnych, jak i cyfrowych) oraz w zbiorowych publikacjach (książkowych), które pragną włączyć choreografię w obszar swoich zainteresowań.

 

W ramach programu Art Stations Foundation wspierać będzie zarówno powstawanie oryginalnych polskich tekstów/artykułów o ważnych (zwłaszcza w obecnym czasie) aspektach współczesnej choreografii, jak i dofinansowywać tłumaczenia istniejących już obcojęzycznych materiałów czy fragmentów książek, które nie zostały dotąd opublikowane w Polsce. Wnioski mogą także dotyczyć tłumaczeń z języka polskiego na obcy, przy potwierdzeniu od międzynarodowego wydawcy gotowości publikacji materiału.

Podążając za nowo ustanowioną zasadą wspierania autorskich honorariów, program pomyślany jest zarówno jako program partnerski dla instytucji/ organizacji/ wydawnictw (także ubiegających się o wsparcie serii artykułów różnych autorów), jak i dla indywidulanych autorów i tłumaczy, którzy pragną zaangażować się w misję upowszechniania wiedzy i stymulowania dyskursu wokół sztuki choreografii w jej wielorakich formach.

 

Termin naboru wniosków do programu: 4 maja 2021

 

Wnioski powinny zawierać:

– w przypadku, gdy dofinansowanie dotyczy tekstu oryginalnego, wniosek powinien zawierać krótki opis planowanego tekstu/artykułu (lub serii), dossier autora (z listą dotychczasowych publikacji)  oraz list intencyjny/ potwierdzenie możliwości publikacji tekstu w konkretnym wydawnictwie (cyfrowym lub drukowanym). O dofinansowanie mogą się starać zarówno bezpośrednio autorzy (osoby fizyczne), jak i wydawcy (organizacja, osoba prawna, wydawnictwo)

 

– w przypadku, gdy dofinansowanie dotyczy przekładu (pojedynczego tekstu, serii lub fragmentów publikacji książkowych) wniosek powinien zawierać oryginalny tekst (pdf lub link do tekstu) oraz dossier wcześniejszych przekładów tłumacza, a także  oraz list intencyjny/ potwierdzenie możliwości publikacji tekstu w konkretnym wydawnictwie (cyfrowym lub drukowanym). O dofinansowanie mogą się starać zarówno bezpośrednio tłumacze (osoby fizyczne), jak i wydawcy (organizacja, osoba prawna, wydawnictwo)

 

W obu przypadkach Fundacja prosi o przedłożenie budżetu projektu/ sumy honorarium (honorariów), które dotacja ma pokryć, przy czym Art Stations Foundation zastrzega, ze łączna kwota dotacji nie może być wyższa niż 5000 zł. Fundacja zastrzega sobie prawo do przyznania częściowego dofinasowania na zgłoszony projekt.

 

Wnioski należy przesłać na adres: aplikacje@artstationsfoundation.pl

 

Ewentualne pytania: n.gorzelanczyk@artstationsfoundation.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close