Wersja do druku

Udostępnij

3 czerwca we włoskim Bassano del Grappa zainaugurowany został nowy europejski program edukacyjny dla młodych choreografów. Na zaproszenie Emio Greco jednym z czworga partnerów programu została Art Stations Foundation. W ramach projektu w ciągu najbliższego roku grono młodych choreografów będzie spotykać się na dwutygodniowych laboratoryjnych sesjach w partnerskich krajach projektu. Każda z sesji SPAZIO skupiona jest wokół przewodniego tematu – dramaturgia, innowacyjne sposoby doskonalenia pracy z ciałem i kreacji, nowe technologie w tańcu oraz reżyseria światła i sztuki wizualne/scenografia. Ostatnie zagadnienia będą motywem poznańskiej odsłony projektu, odbędzie się w listopadzie 2012 roku W ramach spotkania przewidziano także otwarte warsztaty dla polskich tancerzy oraz szereg wykładów i prezentacji dla publiczności. Polską uczestniczka pierwszego roku programu została Iza Szostak. O naborze na drugi rok SPAZIO informacje w późniejszym terminie.

SPAZIO – europejska sieć na rzecz kreacji w tańcu


SPAZIO jest europejskim programem edukacyjno-artystycznym dla młodych choreografów, którego interdyscyplinarność odzwierciedla interdyscyplinarność samej sztuki współczesnego tańca. Misja rozpiętego na 2 lata programu SPAZIO jest wypełnienie luk w istniejących modelach edukacji młodych twórców tańca oraz zbudowanie mocnego fundamentu pod most, który dzięki wysokiemu poziomowi edukacji pozwoli młodym artystom odnaleźć się na profesjonalnych scenach. Program oferuje swoim adeptom roczny cykl szkoleń w formie 5 sesji odbywających się każdorazowo w innym partnerskim kraju projektu.

Każdorazowa sesja w ramach SPAZIO oferuje swoim stypendystom choreograficzne laboratorium, wykłady, dyskusje i opiekę artystyczną nad ich własnymi spektaklami – efektami całorocznego szkolenia. Jednocześnie w ramach swoich sesji SPAZIO otworzy się także na lokalne środowiska zapraszając na otwarte dla szerszego grona artystów warsztaty, a publiczność – na spotkania, wykłady i panele dyskusyjne.

Ideą SPAZIO jest stworzenie silnej i trwałej europejskiej sieci partnerów szczególnie zainteresowanych zagadnieniami edukacji i rozwoju współczesnej choreografii oraz wykreowanie nowego pokolenia twórców tańca wzbogaconych o interdyscyplinarną wiedzę i poszerzoną perspektywę na sztukę współczesnego tańca, gotowych wprowadzić nowe jej rozumienie i standardy na swe narodowe sceny.

SPAZIO powstał z inicjatywy Emio Greco i jego International Choreographic Arts Centre (ICK) – Amsterdam, we współpracy z CSC Dance House – w Bassano del Grappa we Włoszech; Croatian Institute for Movement and Dance w Zagrzebiu, Chorwacja oraz Art Stations Foundation w Poznaniu, Polska.

Projekt SPAZIO jest możliwy dzięki wsparciu Unii Europejskiej (EU Culture Programme)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close