Wersja do druku

Udostępnij

W bezpłatnym serwisie VOD – ARTE PO POLSKU, będącym częścią francusko-niemieckiego kanału ARTE, do 17 października dostępny jest film dokumentalny 90-letnia dziewczynka w reżyserii Valerii Bruni-Tedeschi i Yanna Coridiana. Twórcy dokumentu towarzyszą choreografowi Thierry’emu Thieû Niangowi w podparyskim szpitalu, gdzie prowadzi on warsztaty tańca dla pacjentów oddziału geriatrycznego z chorobą Alzheimera. Dzięki tym zajęciom Blanche, Adelaide i Pierrot na nowo odkrywają radość życia, a nawet miłość.

 

trailer

 

To prawdziwa magia – podsumowuje Blanche, opowiadając o pracy choreografa Thierry’ego Thieû Nianga, który codziennie przez tydzień prowadził warsztaty tańca dla pacjentów na oddziale geriatrycznym w szpitalu w podparyskim Ivry-sur-Seine. Filmowani przez Bruni-Tedeschi i Coridiana bohaterowie dokumentu: Adelaide, Pierrot, Gisele i Blanche przeżywają w ciągu tego tygodnia niesamowitą przemianę. Dzięki zajęciom ich choroba się wycisza, a Blanche… po prostu zakochuje się w nauczycielu tańca. Zaczyna się uśmiechać, odzyskuje pewność siebie, a co najważniejsze jest w stanie znowu chodzić bez laski. Ta miłość była jak uderzenie pioruna i nie uszła uwadze pozostałych, może nawet nieco zazdrosnych, pacjentów. W kontakcie z Thierrym Blanche poczuła się znowu młodą dziewczyną.

 

 

Film jest dostępny pod linkiem:

https://www.arte.tv/pl/videos/069055-000-A/90-letnia-dziewczynka/

 

 

czas trwania: 84 minuty

 

Wyróżnienia:

 

2016: RIFF (Międzynarodowy Rzymski Festiwal Filmu Niezależnego) – Nagroda w kategorii Najlepszy Międzynarodowy Film Dokumentalny
2016: Cinemed (Festival International du Cinéma Méditérranéen de Montpellier) – film zakwalifikowany w oficjalnej selekcji
2016: DOK Leipzig (Międzynarodowy Festiwal Filmów Documentalnych i Animowanych) – Nagroda FIPRESCI (Międzynarodowa Federacja Krytyków Filmowych)
2016: Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Locarno – film zakwalifikowany w oficjalnej selekcji
2016: FIFF (Międzynarodowy Festiwal Filmów Frankofońskich w Namur) – Nagroda specjalna jury oraz Nagroda Publiczności Prowincji Namur

 

***

 

ARTE PO POLSKU to część projektu ARTE EUROPE (współfinansowanego ze środków unijnych) mającego na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez udostępnianie programów w różnych językach. Programy ARTE dostępne są w internecie za darmo w wersji francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, a od listopada 2016 roku również w polskiej.

 

ARTE PO POLSKU oferuje bezpłatnie najciekawsze programy z ramówki ARTE TV, poświęcone bardzo różnorodnym tematom, jak: społeczeństwo, kultura i sztuka, filmy popularno-naukowe, podróżnicze, etc. Są to dokumenty, reportaże i magazyny. Ofertę uzupełniają relacje z koncertów (muzyka klasyczna i współczesna).

 

http://www.arte.tv/pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close