Wersja do druku

Udostępnij

Z przyjemnością informujemy, że na kanale „ARTE po polsku” do 8 maja dostępny jest poruszający film pt. Maurice Béjart – dusza, która tańczy. Jest to porywający portret legendarnego choreografa Maurice’a Béjarta (1927-2007); wymagającego kreatora, który w swoim koncepcie ruchu podążał za instynktem i intuicją, przywracając tańcu scenicznemu życie.

 

Film jest dostępny pod linkiem:

https://www.arte.tv/pl/videos/075212-000-A/maurice-bejart-dusza-ktora-tanczy/

 

 

Ponadto na kanale dostępny jest dokumentalny cykl filmów Move!– studium ruchu i tańca współczesnego w wykonaniu tancerki i choreografki Sylvii Camardy. Filmy dostępne są do 15 lub 22 maja, w zależności od odcinka.

 

Filmy są dostępne pod linkiem:

https://www.arte.tv/pl/videos/RC-016044/move/

 

Obecnie dostępne są  następujące odcinki:

 

Ubieranie , rozbieranie, przebieranie:

Codziennie to samo: ubieranie, przebieranie, rozbieranie. Ubrania i stroje definiują nas i poruszają. To szyfr określający nasze zainteresowania, zdradzający nasz status społeczny i nadający nam tożsamość. Jak druga skóra. Dlaczego niektóre ubrania wzbudzają więcej emocji od innych? Czemu zasłonięte ciało nieraz budzi większe emocje od nagości?

https://www.arte.tv/pl/videos/073481-001-A/ubieranie-przebieranie-rozbieranie/

 

Płyny:

Panta Rhei. Bez wody na ziemi nie byłoby życia. W dzisiejszym odcinku zajmiemy się tym, co płynie –

duszą i ciałem, krwią i wodą, inspirując się twórczością dwóch wielkich belgijskich choreografów.

https://www.arte.tv/pl/videos/073481-002-A/plyny/

 

 

 

Władza:

Z czym kojarzy nam się władza? Jakie są jej atrybuty? Jak przedstawić władzę za pomocą tańca? W poszukiwaniu odpowiedzi tancerka i choreografka Sylvia Camarda jedzie najpierw do Berlina, by spotykać się z ekspertem ds. mowy ciała, następnie do Amsterdamu, by zatańczyć tradycyjną hakę Maorysów z graczami rugby, a na koniec do Brukseli, by dać się porwać tangu z Eugenią Ramírez Miori.

https://www.arte.tv/pl/videos/073481-003-A/wladza/

 

Lot:

Ludzie od zawsze chcieli latać jak ptaki, unosić się w powietrzu ponad ziemią. Jest to niestety nie lada zadanie. Pomocą może być taniec. Jak ruchami ciała zasymulować lot, unoszenie się w powietrzu? W poszukiwaniu odpowiedzi tancerka i choreografka Sylvia Camarda spotyka się z cyrkowcem, mistrzynią skoków spadochronowych i tancerzami lindy hop, swinga i charlestona.

https://www.arte.tv/pl/videos/073481-004-A/lot/

 

Cyfrowy człowiek:

Co czyni nas ludźmi? Dusza? Umiejętność myślenia? Mowa? Kształt i ruchy naszego ciała? Nasz gatunek od tysięcy lat dostosowuje się do zmian. Obecnie jesteśmy zmuszeni dostosować się do kolejnej wielkiej zmiany: digitalizacji. Jak pokazać to w tańcu? Tancerka i choreografka Sylvia Camarda szuka odpowiedzi.

 

https://www.arte.tv/pl/videos/073481-005-A/cyfrowy-czlowiek/

 

 ***

 

„ARTE po polsku” to część projektu ARTE EUROPE (współfinansowanego ze środków unijnych) mającego na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez udostępnianie programów w różnych językach. Programy ARTE dostępne są w Internecie bezpłatnie –  funkcjonują już wersje: francuska, niemiecka, angielska, hiszpańska, a od listopada 2016 również polska.

 

„ARTE po polsku” oferuje bezpłatnie najciekawsze programy z ramówki ARTE TV, poświęcone bardzo różnorodnym tematom, jak społeczeństwo, kultura i sztuka, filmy popularno-naukowe, podróżnicze, etc. Są to dokumenty, reportaże i magazyny. Ofertę uzupełniają relacje z koncertów (muzyka klasyczna i współczesna).

 http://www.arte.tv/pl

 

Więcej informacji i nowości:

http://facebook.com/ARTEpopolsku

https://twitter.com/ARTEpl

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close