Wersja do druku

Udostępnij

Na kanale „ARTE po polsku” do 3 lipca dostępne są trzy odcinki z  serii dokumentów na temat tańca Move!, kolejno o tańcu w Tunezji, Senegalu i Afryce Południowej. Zachęcamy do oglądania.

 

Move! Tunezja. Taniec i demokracja

 

Sylvia Camarda, tancerka i choreografka z Luksemburga pojechała do Tunisu, stolicy Tunezji, nowoczesnej metropolii Afryki Północnej. To kraj pomiędzy religią a emancypacją, zmysłami a wstydem. Środowisko tancerzy jest tu bardzo aktywne politycznie.

Przez 23 lata autokrata, Ben Ali, rządził w Tunezji twardą ręką, kontrolując całe społeczeństwo. W 2011 roku obaliły go masowe protesty, zaczyn arabskiej rewolucji. Dziś nowoczesna konstytucja gwarantuje wolność wyznania i równouprawnienie kobiet. Jednak rzeczywistość społeczna wciąż za tym nie nadąża. Naród musi walczyć o swoją wolność: polityczną, religijną i seksualną Czy młoda demokracja się przebije? Czemu taniec jest tu tak istotny? Seksualność, prostytucja i grzech: tancerz i choreograf, Rochdi Belgasmi, pokazuje te skandale na scenie.

 

Film jest dostępny pod linkiem:

https://www.arte.tv/pl/videos/083956-003-A/move-tunezja/

 

 

Move! Senegal. Taniec, duchowość i bluźnierstwo

 

Eksploracja świata ruchu i tańca współczesnego. Tancerka i choreografka Sylvia Camarda spotyka się z wpływowymi postaciami senegalskiej sceny tanecznej.  Sylvia Camarda, tancerka i choreografka z Luksemburga, odwiedza Dakar, stolicę Senegalu i jedną z największych metropolii Afryki Zachodniej.

 

Senegal to kraj młodej demokracji i wolności wywalczonej przez ludzi. Historycznie Senegal związany jest z Francją i Europą. Dawne tradycje i globalna współczesność, zwyczaje ludowe i międzynarodowa popkultura, religia i oświecenie mieszkają tu po sąsiedzku.

 

O znaczeniu ruchu w kontekście lokalnej polityki świadczy ruch Y’en a Marre, co znaczy „Mamy dość”. Pod tym hasłem w 2011 roku raperzy i breakdancerzy zapoczątkowali gruntowne zmiany społeczne. Zmobilizowali młodych do protestów i zmiany autokratycznego prezydenta Abdoulaye Wade’a. Protestowano nawet w Paryżu. Ruch hip-hopowy zdołał zapobiec sprzecznej z konstytucją trzeciej kadencji prezydenta. 

 

Film jest dostępny pod linkiem:

https://www.arte.tv/pl/videos/083956-001-A/move-senegal/

 

 

 

Move! Południowa Afryka. Taniec, trauma i transformacja

 

Sylvia Camarda, tancerka i choreografka z Luksemburga jedzie do Johannesburga, największej metropolii RPA. Kraju o wspaniałej kulturze tańca, odzwierciedlającej też jego tragiczną historię. Przez ponad 40 lat apartheid dzielił kraj, dopóki czarni Afrykanie na czele z Nelsonem Mandelą nie odzyskali wolności w 1994 roku. Jak południowi Afrykanie radzą sobie ze skutkami apartheidu? I jaką rolę odgrywa w tym taniec?

 

W RPA opór polityczny i taniec są ściśle ze sobą związane. Duch apartheidu jest wyczuwalny do dziś, bo RPA nadal jest podzielona – na biednych i bogatych. Jednak taniec jednoczy to wielokulturowe społeczeństwo. Zwłaszcza pantsula, która powstała na przedmieściach Johannesburga. To taniec z lat 50., ściśle związany z czarnym ruchem oporu. W osadzie Orange Farm poznajemy świat Sello Modiga i jego zespołu pantsuli – Real Actions.

 

Film jest dostępny pod linkiem:

https://www.arte.tv/pl/videos/083956-002-A/move-poludniowa-afryka/

 

***

 

„ARTE po polsku” to część projektu ARTE EUROPE (współfinansowanego ze środków unijnych) mającego na celu dotarcie do jak najszerszej grupy osób poprzez udostępnianie programów w różnych językach. Programy ARTE dostępne są w internecie za darmo – jest wersja francuska, niemiecka, angielska, hiszpańska, a od listopada 2016 również polska.

 

„ARTE po polsku” oferuje bezpłatnie najciekawsze programy z ramówki ARTE TV, poświęcone bardzo różnorodnym tematom, jak: społeczeństwo, kultura i sztuka, filmy popularno-naukowe, podróżnicze, etc. Są to dokumenty, reportaże i magazyny. Ofertę uzupełniają relacje z koncertów (muzyka klasyczna i współczesna).

 

Wiecej: http://www.arte.tv/pl

Więcej informacji i nowości:

http://facebook.com/ARTEpopolsku

https://twitter.com/ARTEpl

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close