Wersja do druku

Udostępnij

We wczorajszym finale, transmitowanym na żywo przez TVP Kultura, zmierzyło się sześcioro młodych artystów z czterech Ogólnokształcących Szkół Baletowych. Finałowa szóstka została wyłoniona podczas dwóch półfinałowych eliminacji z grona aż szesnaściorga tancerzy. Wczoraj zobaczyliśmy zatem występy Barbary Postek z Warszawy, Jagody Rusek z Poznania, przedstawicielek Bytomia – Julii Bielskiej i Tamiły Dudnik oraz Gdańska – Anny Smatchenko i Artema Rybalchenko. Gościem specjalnym wieczoru była zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu Julia Ciesielska. Po bardzo burzliwych obradach jury w składzie: Aleksandra Dziurosz – tancerka, choreograf, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca, Iwona Pasińska – tancerka, choreograf, dyrektorka Polskiego Teatru Tańca oraz Emil Wesołowski – choreograf, pedagog i reżyser przyznało tytuł Młodego Tancerza Roku 2021 jedynemu przedstawicielowi płci męskiej w tym finale – Artemowi Rybalchence. Zwycięzca to pochodzący z Ukrainy uczeń gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak. Jurorzy wyróżnili również Annę Smatchenko i Julię Bielską. Tego wieczoru została wręczona także nagroda redaktor naczelnej TVP Kultura Kaliny Cyz, która powędrowała w ręce nie kryjącej wzruszenia Jagody Rusek.

 

Stoczyliśmy walkę. Tak jak wy na scenie, tak my jako jurorzy prawie się pokłóciliśmy, bo wybór jest niezwykle trudny – mówiła podczas ogłaszania werdyktu przewodnicząca jury Aleksandra Dziurosz.

 

Śledząc wszystkie finałowe występy, trudno się z tym zdaniem nie zgodzić. W pierwszej części programu młodzi tancerze popisowo wykonali swoje solowe etiudy. Dwie tancerki zdecydowały się zaprezentować wariacje klasyczne, pozostała czwórka pokazała układy dowolne. Ich zmagania za kulisami śledzili w napięciu pedagodzy oraz choreografowie ze szkół baletowych.

 

W drugiej części wieczoru adepci tańca musieli wykazać się improwizacyjną kreatywnością. Zwykle w finale konkursu Młody Tancerz Roku uczestnicy oprócz układów solowych pokazywali przygotowaną wcześniej choreografię grupową. Tym razem ze względów związanych z bezpieczeństwem i pandemicznymi obostrzeniami nie mogli sobie na to pozwolić. Zmierzyli się natomiast w specjalnych tanecznych bitwach opartych na improwizacji w losowo wybranych duetach. Jako pierwsze wystąpiły Barbara Postek i Julia Bielska, zaraz po nich rywalizowały Jagoda Rusek i Anna Smatchenko. Ostatnią taneczną dyskusję nawiązali Tamiła Dudnik i Artem Rybalchenko.

 

Zacięta walka rozegrała się jednak tylko na scenie. Za kulisami artystów można było zobaczyć w grupowym uścisku – podkreślających, że każdy z nich jest już zwycięzcą.

 

Po burzliwych obradach każdy z jurorów wytypował swojego faworyta. W tym gronie znaleźli się Anna Smatchenko, Julia Bielska oraz Artem Rybalchenko. Przewodnicząca jury Aleksandra Dziurosz ostatecznie zdecydowała, że tytuł Młodego Tancerza Roku 2021 powędruje właśnie do Artema.

 

Zwycięzca otrzymał nagrodę w wysokości 20 tysięcy złotych ufundowaną przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego oraz nagrodę dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej w wysokości również 20 tysięcy złotych.

 

Jednemu z finalistów przyznana została nagroda redaktor naczelnej TVP Kultura Kaliny Cyz – 15 tysięcy złotych, której fundatorem jest prezes zarządu TVP Jacek Kurski. Wyróżnioną osobą została Jagoda Rusek z Poznania.

 

Wszyscy finaliści otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

 

O Młodym Tancerzu Roku 2021 Artemie Rybalchenko:

 

Artem Rybalchenko jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku. Pochodzi z Ukrainy, w Polsce mieszka od 5 lat. Może już poszczycić się wieloma osiągnięciami: II miejscem na konkursie w Kijowie, II miejscem na konkursie X-dance Festival w Macedonii, I miejscem na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Bytomiu. Odbył też tournée po Chinach.

 

Poza tańcem interesuje się modą i fotografią. Lubi muzykę elektroniczną i francuskie piosenki. W przyszłości chciałby zostać cenionym choreografem.

 

Chcę podobać się wszystkim – przyznał młody tancerz w swojej filmowej wizytówce.

Artem w finale zaprezentował własną choreografię zatytułowaną InsomniaTransowe uwodzenie widza. Uwodzi mnie, że sam sobie to układasz – podsumowała jego występ Iwona Pasińska

 

O konkursie:

 

Młody Tancerz Roku to nie tradycyjny talent show, ale jedyny w swoim rodzaju konkurs. Medialne wydarzenie, odbywające się co dwa lata, od kilkunastu lat promuje młode talenty – uczniów szkół baletowych, dla których udział w Młodym Tancerzu jest szansą na dotarcie do szerszej publiczności, a często także przepustką do międzynarodowej kariery. W tej edycji udział wzięła szesnastka wybitnie uzdolnionych artystów i artystek. Do finału jury zakwalifikowało sześcioro z nich. W 2021 roku uczestnicy reprezentowali Ogólnokształcące Szkoły Baletowe z Gdańska, Poznania, Warszawy, Łodzi, Bytomia a także Niepubliczne Szkoły Sztuki Tańca z Siedlec i Białegostoku.

 

W tym roku finał konkursu w TVP Kultura poprowadziły na żywo Katarzyna Sanocka i Barbara Schabowska. Cały finałowy odcinek można zobaczyć tutaj.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close