Wersja do druku

Udostępnij

Podczas Festiwalu SZENE Salzburg w Austrii zostaną zaprezentowane spektakle twórców związanych z warszawskim Centrum w Ruchu: IntercontinentalMarysi Stokłosy i Beep Karola Tymińskiego. Intercontinental zostanie pokazany 14 i 15 stycznia (godz. 18.00) a Beep – 16 i 18 stycznia (godz. 18.00) w Toilhaus Theater w Salzburgu. Od lat 60. XX wieku SZENE Salzburg prezentuje najważniejsze wydarzenia z zakresu współczesnych sztuk performatywnych i muzyki. Początkowo festiwal był imprezą lokalną, z czasem stał się międzynarodowym wydarzeniem. SZENE należy do międzynarodowej sieci APAP (Advancing Performing Arts Project), dzięki której może wspierać projekty młodych artystów i organizować co roku latem festiwal Sommerszene.

Do tej pory swoje prace w Salzburgu prezentowali: Merce Cunningham, Lalala Human Steps, Anne Teresa de Keersmaeker/Rosas, Jérôme Bel, Jan Fabre, Vim Vandekeybus, Fatou Traoré, Jean Claude Gallotta, Sankai Juku, Alain Platel, Josef Nadj, Michael Clark, Stephen Petronio, Mudances, Carol Armitage, L´esquisse, Michele Anne de Mey, Philippe Decouflé, Maguy Marin, Meg Stuart, Jonathan Burrows, John Jasperse, Vicente Saez, Ea Sola, Manuela Rastaldi, Riina Saastamoinen, Superamas, Claude Wampler, Sarah Michelson, Dave St.Pierre, Diego Gil.

Intercontinental Marii Stokłosy to najnowsze przedstawienie swolowe artystki, którego premiera odbyła się odbędzie się w Studiu Teatralnym„Koło” w Soho Factoryw Warszawie w ramach Przeglądu Nowego Tańca 2012. Akcja spektaklu toczy się w zmiennym krajobrazie budowanym za pomocą niebieskich materacy. Artystka podejmuje kolejne zadania – aranżuje próby własnej sprawności, wymyśla sposoby na pokonanie strachu. Obserwujemy zmienną relację pomiędzy przedmiotem a podmiotem – materace są zarówno elementami scenografii jak i bohaterami poszczególnych scen. Intercontinentalto poszukiwanie intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka. Próba ukojenia w towarzystwie wyimaginowanych postaci. Kiedy spadasz, pozostaje jedynie mieć nadzieje, że na samym dole leży góra materacy.

Beep to trzeci autorski projekt Karola Tymińskiego (1985). W swoich dotychczasowych projektach pytał o związki ciała z konstruowaniem tożsamości – w Orlando pokazał ciało androgyniczne, ukazując umowność granic męskości i kobiecości. W Doll House próbował oczyścić ciało ze stygmatu obcości poprzez demistyfikację wyobrażeń funkcjonujących wokół cielesności. Karol Tymiński związany z warszawską sceną tańca należy do stowarzyszenia niezależnych tancerzy Universal Law Of Impermanence (ULOI), jest artystą networku APAP.

Strona festiwalu: http://szene-salzburg.net/de/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close