Wersja do druku

Udostępnij

15 grudnia o godz. 19.00 ze Służewskiego Domu Kultury na żywo odbędzie się streaming spektaklu Axiom of Choice HOTELOKO movement makers, w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej. Z kolei 18 grudnia o godz. 19.00 z Promu Kultury Saska Kępa na żywo streamowany będzie inny spektakl grupy – Absolutely Fabulous Dancers – w wykonaniu Magdaleny Przybysz, Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

Dostęp do obu spektakli jest bezpłatny.

Axiom of Choice

15 grudnia, godz. 19.00: https://www.facebook.com/events/379705596473726

Teoria Axiom of Choice zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, stosunek do ekologii, liczby, feromony, grupa krwi, bycie odmieńcem czy zapach mandarynek z dzieciństwa.

Aksjomat wyboru w sytuacji kryzysu klimatycznego i apokaliptycznych czasów jest teorią optymistyczną. Jej optymizm ma jednak szansę wybrzmieć jedynie w momencie spotkania. Ludzie mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. Głęboki wgląd w osobiste historie każdego z artystów pozwala im zanurzyć się we wzajemnej perspektywie. To owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów – selektorów, które nierzadko demaskują ich najskrytsze pragnienia i lęki.

Choreografia powstaje ze zderzenia elementów Ruchu Autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

Spektakl został wybrany do prezentacji na festiwalu Sopockie Konsekwencje Teatralne 2020.

Koncepcja: Agata Życzkowska

Choreografia, reżyseria, dramaturgia, wykonanie: Mirek Woźniak, Agata Życzkowska

Wideo: Wojtek Kaniewski, Agata Życzkowska

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Premiera: 5 grudnia 2019

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa.

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Trailer: https://vimeo.com/476248774

Recenzja: https://www.taniecpolska.pl/krytyka/684

Więcej informacji: http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/axiom-of-choice-online/

Absolutely Fabulous Dancers

18 grudnia, godz. 19.00: https://www.facebook.com/events/edit/485134399545348

Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji, ekologii i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. To wszystko w rytmach muzyki lat 80., folku i muzyki klasycznej.

Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny i absurdalny styl taneczny. Podczas procesu towarzyszyły im pytania: Co nas ukształtowało? Dokąd zmierzamy? Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie narzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć? Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy się nauczyć? Czy można na nowo odnaleźć spokój, mimo historii zataczającej kolejne to samo koło? Spektakl otrzymał nagrodę jury „Coup de Coeur” za oryginalność na Festiwalu Quartiers Danses w Montrealu (Kanada 2019) i był prezentowany w 2020 r. na festiwalach w Polsce i za granicą: m.in. Festival Danses-Cités Carcassonne_Francja, Mandala Performance Festiwal we Wrocławiu i Festiwal Kalejdoskop w Białymstoku.

Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz

Reżyseria: Agata Życzkowska

Dramaturgia i teksty: Magdalena Przybysz, Agata Życzkowska

Wykonanie: Magdalena Przybysz, Mirek Woźniak, Agata Życzkowska

Kostiumy: Anna Ciupryk

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

Premiera: 30 czerwca 2017, Prom Kultury Saska Kępa, Warszawa

Re-work: 5 września 2019, Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Premiera światowa: 9 września 2019, Montreal

Czas: 40 min

Wsparcie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

„Pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd biegniemy, Bóg drogę zna,

Pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd biegniemy, a każdy sam”

fragment piosenki w wykonaniu Zdzisławy Sośnickiej

„See me beautiful

Look for the best in me

It’s what I really am

And all I want to be

It may take some time

It may be hard to find

But see me beautiful”

Marshall Rosenberg

Kolektyw HOTELOKO movement makers wyłonił się w 2016 roku z powstałego w 2011 roku Teatru HOTELOKO, którego założycielką jest aktorka, reżyserka, menadżerka i producentka Agata Życzkowska. Artystka porusza się głównie w obszarze nowej choreografii i eksperymentu tanecznego, tworząc projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne. Podejmuje współpracę z choreografami i choreografkami: Magdaleną Przybysz, Mirkiem Woźniakiem, Wojciechem Grudzińskim. Tematy takie jak wspólnota, wolność, miasto, tolerancja, równouprawnienie, edukacja są najbliższe artystom i artystkom, którzy działają głównie w Warszawie, ale także współpracują z polskimi i zagranicznymi partnerami.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close