Wersja do druku

Udostępnij

W ramach cyklu Centrum w Procesie Centrum w Ruchu i BWA Warszawa (ul. Marszałkowska 34/50/666) zapraszają w dniach 9-11 października 2019 o godz. 18.00 na premierowe pokazy na pracy Karola Tymińskiego Badania nad Materią. W swoich brutalistycznych choreografiach, które często w niemalże laboratoryjny sposób eksplorują materię i konstrukcję ludzkiego ciała, artysta ten przedstawia performera raczej jako fizyczny byt niż jako w pełni ukształtowaną jednostkę ludzką.

Działanie to, które sam Tymiński nazywa „uprzedmiotowieniem” jest przewrotne. Podejście do ciała człowieka jako do rzeczy nie służy w pracy artysty jego degradacji, lecz jest zabiegiem odzierania jednostki z kulturowo narzuconych schematów, poszukiwaniem pierwotności, otwierającym możliwości na alternatywne scenariusze kształtowania się tożsamości. Artysta w tych działaniach stara się również kwestionować antropocentryczny stosunek człowieka do jego otoczenia, podkreślając jego przynależność do świata materii.

W Badaniach nad Materią poszukiwania Tymińskiego krystalizują się w postaci poetyckiego języka mówiącego o intymnej relacji pomiędzy człowiekiem a materią nieożywioną. Międzymaterialna erotyka, której pojęcie Tymiński rozwija w swoich badaniach artystycznych i która jest punktem wyjściowym dla spektaklu, wymykając się interpersonalnemu charakterowi bliskości, jest próbą rzucenia wyzwania dominującym zagadnieniom wokół seksualności, ciała i tożsamości. W tym spektaklu artysta przeprowadza widza przez doświadczenie samochodowej kraksy, która jest przez niego rozumiana jako akt seksualny.

 

Wstęp wolny.
 

wykonanie: Karol Tyminski
produkcja: Joanna Manecka
organizator: Fundacja Burdąg, Centrum w Ruchu, BWA Warszawa
projekt: Centrum w Procesie
partner: Wawerskie Centrum Kultury

 

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy medialni: Magazyn Szum, e-teatr.pl, „Didaskalia. Gazeta Teatralna”, Radio Kampus, teatralny.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close