Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski Cracovia Danza to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Od dekady realizacje zespołu cieszą miłośników tańca historycznego. U progu kolejnego dziesięciolecia działalności zespołu Romana Agnel, tancerka, choreografka, założycielka i dyrektor Baletu Dworskiego, zdradziła plany zespołu na najbliższy rok.

 

Rok 2017 przyniesie nowe miejsce stałych prezentacji spektakli. Na scenie Krakowskie Teatru Variété zagości dobrze znany cykl Cracovia Danza: dla tańca. Pierwszą realizacją na deskach tego teatru  jest Śpiąca królewna (premiera odbyła się 25 stycznia 2017). Inną niezwykle ciekawą i zyskującą coraz większe grono wielbicieli propozycją jest seria Cracovia Danza: balet w mieście. Zespół w barwny, magiczny sposób ożywia miejską przestrzeń. Tegoroczne happeningi łączy hasło: „TRADYCJA”, a prezentowane taneczne epizody związane będą z krakowskimi legendami i obyczajami.

 

Comiesięczne spotkania, prezentujące najbardziej interesujące zjawiska i postaci polskiego tańca (cykl Czas na taniec!), stanowią ciekawą propozycją dla tych, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę na temat tańca. Zespół nie zapomina także o działalności edukacyjnej, którą prowadzi m.in. we współpracy  Filharmonią  Filharmonią im. Karola Szymanowskiego w Krakowie Filharmonią  Narodową w Warszawie, czy Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Balet zamierza kontynuować występy na scenach polskich i zagranicznych, za cel podróży obierając kraje Europy, Azji czy Ameryki Północnej. Kalendarz zespołu wzbogacą planowane premierowe widowiska. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest przewidziana na listopad 2017 realizacja Harnasiów Karola Szymanowskiego. Na przełomie lipca i sierpnia 2017 zaplanowany jest kolejny Festiwal Tańców Dworskich, w ramach którego za odbędą się pokazy taneczne zespołów polskich i zagranicznych,  warsztaty i spotkania. Udział w tej edycji wezmą artyści z całego świata, w tym po raz pierwszy z Korei.

 

Wszystkie szczegółowe informacje na temat planowanych artystycznych i edukacyjnych zdarzeń można odnaleźć na stronie internetowej, która zyskała nowy kształt wraz z rozpoczęciem nowej dekady Cracovia Danza.

 

 

***

 

Dziesięć lat istnienia zespołu to czas podsumowania. O pracy Cracovia Danza, o funkcjonowaniu tańca historycznego na współczesnych scenach i tanecznych marzeniach rozmawiamy z Romaną Agnel – tancerką, choreografką, historyczką  sztuki, założycielką i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

 

Izabela Stańdo: Czas podsumowania przynosi ze sobą refleksje na temat blasków i cieni pracy zespołu.

 

Romana Agnel: Ubiegły rok upłynął nam w atmosferze wielkiego święta, ale był to także czas refleksji nad tym, co się wydarzyło, co udało nam się osiągnąć, a także, co jeszcze chcielibyśmy zrobić i w jakim kierunku się rozwijać. Najczarniejsze chwile przeżywamy wtedy, gdy okazuje się, że z jakiegoś powodu brakuje pieniędzy na realizacje planowanych spektakli. Takie momenty są niezwykle trudne i to nie tylko ze względu na nasze rozczarowania, ale także przez wzgląd na podjęte już zobowiązania. Jakiś czas temu przeżyliśmy też pożar, który pozbawił nas miejsca do ćwiczeń i prób. Na szczęście dzięki pomocy życzliwych ludzi, przyjaciół mogliśmy nieprzerwanie pracować i kontynuować działalność artystyczną.

 

Co przynosi największą satysfakcję i jest najbardziej motywujące?

 

Każda kolejna realizacja artystyczna, każdy projekt, który cieszy się aprobatą widzów, uskrzydla i dodaje siły. Niezwykle krzepiący jest moment, w którym obserwuję, jak tancerze, z którymi pracowałam wiele lat, stają się dojrzałymi, wytrawnymi artystami i zaczynają realizować własne projekty – tak jest np. w przypadku Dariusza Brojka, choreografa Śpiącej królewny. Taniec barokowy, będący w tym wypadku źródłem, z którego czerpał choreograf, jest dla mnie bardzo wyjątkowy i tym większym prezentem jest dla mnie sam spektakl.

 

Taniec barokowy jest w Śpiącej królewnie źródłem, a oprócz niego  co się jeszcze pojawia?

 

Zespół zawsze dba o to, by opierać się na kanonicznych, historycznych formach tańców, którymi się zajmujemy. Nie znaczy to jednak, że wszystkie spektakle są tak purytańskie. Zależy nam, aby historia została uzupełniona o autorskie wizje i pomysły. Dariusz Brojek wychodzi od tańca barokowego, ale wyznacza bardzo ciekawy kierunek, uzupełniając historyczny taniec o współczesne elementy. Chcemy dbać o „prawdę historyczną” w tańcu, ale równocześnie wychodzimy poza to i ponad to, rozumiejąc prawa sceny i oczekiwania naszych odbiorców.

 

Jaki byłby najważniejszy kierunek działań zespołu na najbliższą dekadę?

 

Zawsze chciałam, aby taniec znajdował odpowiednie miejsce w świadomości ludzi. Wszystkie podejmowane przez nas działania mają budować miejsce tańca w świecie. Bardzo cieszymy się widząc, że nasza determinacja potwierdza to, że taniec jest potrzebny, że jest on związany z ciężką pracą, że przynosi radość, a nie jest tylko radosnym hobby. Cracovia Danza, jako miejska instytucja kultury, stara się taniec nobilitować. Mamy wrażenie, że nasze starania zataczają coraz szersze kręgi i to daje nam siłę do dalszej pracy.

 

Opracowanie tekstu i przeprowadzenie wywiadu: Izabela Stańdo.

 

Copyright taniecPOLSKA.pl (miniaturka)

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close