Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 24 października o godz. 19.00 Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza do Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pandereckiego (Lusławice 250) na premierę pierwszego polskiego baletu narodowego Wesele w Ojcowie Karola Kurpińskiego i Józefa Damsego w choreografii Leszka Rembowskiego, w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej w Krakowie pod dyrekcją Macieja Tworka. Krakowski zespół specjalizujący się w tańcu historycznym od lat dba o polską tradycję tańca, promując ją również za granicą. Po raz pierwszy jednak Cracovia Danza sięga po klasyczny repertuar baletowy. Ciekawym uzupełnieniem będą tradycyjne pieśni obrzędu weselnego w wykonaniu śpiewającej białym głosem Magdaleny Wieczorek-Duchewicz.

 

Kolejny pokaz zaplanowany jest 9 listopada w Teatrze Ludowym w Krakowie. Premierę poprzedzi natomiast spotkanie z choreografem Leszkiem Rembowskim poświęcone tematyce tańców polskich (cykl spotkań Czas na taniec!, 20 października godz. 20.00). Więcej informacji

 

***

 

Taneczna opowieść o weselu w podkrakowskim Ojcowie stała się pretekstem do pokazania polskiej tradycji. Spektakl, który miał prapremierę w 1823 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie stał się manifestacją polskości. Autorem choreografii byli wówczas: Julia Mierzyńska, tancerka baletu warszawskiego, pierwsza wykonawczyni słynnego solo-mazura z dzieła Kurpińskiego i Damsego oraz Maurice Pion. Spektakl okazał się scenicznym przebojem – w XIX wieku gościł na warszawskiej scenie ponad 400 razy.

 

Popularność Wesela w Ojcowie była tak wielka, że tańce z tego przedstawienia trafiły na salony i sale balowe, a wiele wskazuje na to, że „(…) spektakl ten stał się wzorem dla praktykowanej podówczas kuligowo-zapustowej maskarady tzw. wesela krakowskiego, która stała się ulubioną rozrywką dworkowej szlachty i niewątpliwie przyczyniła się do rozpowszechnienia krakowiaka na terenie niemal wszystkich ziem dawnej Rzeczypospolitej” – notuje w pracy naukowej o tańcu polskim dr Tomasz Nowak, muzykolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Zabawę tę opisał również w swoich pracach Oskar Kolberg.

 

W 1851 roku zespół Teatru Narodowego pokazał Wesele w Ojcowie w Sankt Petersburgu wzbudzając tam ogromny zachwyt rosyjskiej krytyki i publiczności. Polskie  tańce narodowe podbiły Rosję swoją żywiołowością. Nie małą zasługę miał w tym zapewne temperament warszawskich tancerzy. W 1911 roku balet Wesele w Ojcowie został wznowiony i utrzymywał się w repertuarze Teatru Wielkiego w Warszawie w różnych opracowaniach niemal do 1939 roku. Ponadto w latach międzywojennych można go było zobaczyć jeszcze m.in. w Poznaniu, Katowicach, a także zagranicą m.in.: w Nowym Jorku, Petersburgu czy na Lazurowym Wybrzeżu. Zdarzało się, że balet był rozszerzany o inne kompozycje. Po wojnie polskie teatry sięgały po ten tytuł kilkakrotnie, zaś po 1989 roku spektakl ten wystawił tylko zespół Mazowsze. Odbyło się też kilka prezentacji muzyki z baletu w wersjach koncertowych. Ostatnie z nich miało miejsce w 2011 roku w Filharmonii Narodowej. Teraz Wesele w Ojcowie,  dzieło taneczno-muzyczne powraca w pełnej okazałości za sprawą Baletu Dworskiego Cracovia Danza.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

impresario Cracovia Danza

 

Karol Kurpiński, Józef Damse

Wesele w Ojcowie

pierwszy polski balet narodowy

 

inscenizacja i choreografia: Leszek Rembowski

asystent choreografa: Dariusz Brojek

kostiumy i scenografia: Zofia de Ines

kierownictwo muzyczne: Maciej Tworek

 

występują:

Balet Dworski Cracovia Danza

Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej

Magdalena Wieczorek-Duchewicz – śpiew

 

***

 

Organizatorzy: Fundacja Ardente Sole, Balet Dworski Cracovia Danza

Współorganizatorzy: Akademia Muzyczna w Krakowie, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

Projekt jest współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

 

Spektakl Wesele w Ojcowie został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2015.

 

Logo IMIT (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close