Wersja do druku

Udostępnij

Balet Dworski „Cracovia Danza” zaprasza na dwa spotkania poświęcone pamięci prof. Janiny Strzembosz. W poniedziałek 26 lutego o godz. 19.00 w Klubie Aktora „Loża” w Krakowie (Rynek Główny 41) w 110. rocznicę urodzin profesor odbędzie się spotkanie z cyklu Czas na taniec!. Janina Strzembosz była tancerką, uczennicą Isadory Duncan, fantastyczną pedagog tańca, która wprowadziła w życie zawodowe wielu tancerzy, legenda Polski i Krakowa. Życie Pani Profesor to historia XX wieku, obfitująca w zaskakujące zwroty akcji, pełna bohaterów znanych ze stron encyklopedii, takich, jak m.in.: Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein czy Karol Szymanowski.

 

Co takiego było w Pani Profesor, że jej wychowankowie, którzy dziś zajmują się różnymi gatunkami tańca, nie pozwalają o niej zapomnieć i od 26 lat organizują wieczory jej pamięci, pełne tańca i muzyki? Na to pytanie zapewne uda nam się odpowiedzieć w trakcie spotkania Profesor Janina Strzembosz. Wspominamy. Jego gośćmi spotkania będą uczniowie Pani Profesor, m.in.: Anatol Kocyłowski, Agnieszka Gorczyca, Marta Mirocka, a także Romana Agnel, która wystąpi w podwójnej roli, i uczennicy Pani Profesor, i dyrektora Baletu Cracovia Danza, gospodarza cyklu. Spotkanie, które jest współorganizowane przez Klub Aktora SPATiF, poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Wydarzenie skierowane jest do uczniów Pani Profesor, a także jej „artystycznych wnuków” i wszystkich, którzy ją znali, jak i tych, którzy nie zdążyli jej poznać, a chcieliby poznać niezwykłą historię nie tylko tancerki, ale także doskonałej dyrygentki.

 

Dwa dni później, 28 lutego o godz. 19.00 w Krakowskim Teatrze Variété (ul. Grzegórzecka 71) odbędzie się międzynarodowa gala baletowa Życie dla tańca poświęcona pamięci prof. Janiny Strzembosz. Wezmą w niej udział wychowankowie Pani Profesor. Finałem wieczoru będzie wystawienie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego, najnowszej produkcji Balet Dworski „Cracovia Danza”.

 

W pierwszej części wieczoru, nawiązującej do pamiętników pani profesor, wystąpią zespoły prowadzone przez jej wychowanków: Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, Zespół Pieśni i Tańca Krakowiacy, wychowankowie Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus”, Teatr Tańca „Dzieci Krakowa”, Szkoła Tańca Jane Austen, Triada Armoutidou i tancerki Stowarzyszenia Tańca „Flora” Neoxorouda w Salonikach, uczennice prof. Marty Mirockiej ze Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie, a także Romana Agnel, która pokaże taniec hinduski.

 

Dopełnieniem tego widowiska będzie wystawienie baletu Harnasie Karola Szymanowskiego zrealizowanego przez Balet „Cracovia Danza”: w choreografii Leszka Rembowskiego, spektaklu, który miał premierę w grudniu zeszłego roku. Harnasie po raz pierwszy będzie można zobaczyć na scenie teatralnej, a w rolę tytułową wcieli się występujący gościnnie Yauheni Yatskevich, solista baletu Opery Krakowskiej. Warto zaznaczyć, że Janina Strzembosz przyjaźniła się z Karolem Szymanowskim, opracowała nawet choreograficznie Harnasie, ale z powodu wybuchu II wojny światowej do wystawienia jej choreograficznej wizji nigdy nie doszło. Janina Strzembosz wzrastała w artystycznej atmosferze domu, w którym obecni byli przyjaciele jej rodziców, m.in. Richard Strauss, Ignacy Jan Paderewski czy Artur Rubinstein, stając się świadkiem najważniejszych wydarzeń artystycznych swojej epoki.

 

Profesor Janina Strzembosz, niezwykle utalentowana, dyrygent, choreolog, wykładowca plastyki i gestu scenicznego w Państwowej Szkole Dramatycznej, wykładowca Instytutu Choreograficznego w Zawodowej Szkole Choreograficznej, pedagog Studia Dramatycznego przy Teatrze Groteska i Studium Tańca Artystycznego, wykładowca Działu Operowego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, pedagog Studium Baletowego Opery Krakowskiej, wykładowca kursów choreograficznych i teatralnych w całej Polsce, wychowała ogromną rzeszę polskich tancerzy. Dzięki Janinie Strzembosz wielu pasjonatów tańca uzyskało zawód instruktora tańca, stając się często świetnymi choreografami. Każdy z nich kontynuuje dziedzictwo Pani Profesor, prowadząc własne zespoły i często mając swoich już znanych wychowanków.

 

Poprzez organizację wieczoru Życie dla tańca Balet Cracovia Danza stał się kontynuatorem wieloletniej tradycji pamięci o profesor Janinie Strzembosz.

 

***

O Harnasiach:

 

 Karol Szymanowski, zafascynowany baletami Igora Strawińskiego i spektaklami Sergiusza Diagilewa, postanowił napisać balet, ale pomysł dojrzał dopiero w 1922 roku. Wówczas kompozytor zaczął zbierać materiały do utworu. Jednak bezpośrednim impulsem do powstania baletu stało się w 1923 roku wesele góralki Heleny Gąsienicy-Roj z Jerzym Rytardem. Od tego czasu trwała praca nad Harnasiami. Balet został ukończony w roku 1931, co było olbrzymią ulgą dla kompozytora, który tak powiadomił o tym w liście swojego przyjaciela, Grzegorza Fitelberga: „w tej chwili napisałem Fine na ostatniej stronie Harnasiów i cieszę się, że mi ten tyloletni kłopot z głowy spadł”. Prapremiera utworu odbyła się cztery lata później w Pradze, ale dopiero premiera paryska, w 1936 roku, w choreografii Serge’a Lifara i ze scenografią Ireny Lorentowicz, rozpoczęła pochód dzieła po scenach polskich i zagranicznych.

 

Do przygotowania Harnasiów Romana Agnel, dyrektor Baletu „Cracovia Danza”, zaprosiła Leszka Rembowskiego, znanego choreografa, specjalistę od polskich tańców, który ostatnio dla tego zespołu przygotował choreografię do pierwszego baletu narodowego Wesele w Ojcowie. Kostiumy do baletu z muzyką Szymanowskiego zaprojektował Jan Polewka, zaś scenografię przygotował Jan Burnat.

 

muzyka: Karol Szymanowski

inscenizacja i choreografia: Leszek Rembowski

asystent choreografa: Dariusz Brojek

kostiumy: Jan Polewka

scenografia: Jan Burnat

 

O spektaklu pisała na naszym portalu Anna Banach: Przeczytaj

 

 

Bilety: www.teatrvariete.pl.

Więcej informacji: www.cracoviadanza.pl

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close