Wersja do druku

Udostępnij

Tristan i Izolda to najnowsza premiera Bałtyckiego Teatru Tańca, którą realizuje Izadora Weiss.  Klasyczna opowieść przyjmuje formę teatru tańca, gdzie, jak zawsze u Izadory Weiss, dominują ludzkie namiętności i podziw dla człowieka walczącego z ich mroczną siłą. Fabuła jest tu pretekstem do wydobycia prawdy o emocjach dzięki ekspresji tancerzy znakomitego zespołu, który na świecie zdobył już sobie sławę i uznanie. Izadora Weiss nie ilustruje tu tańcem operowej wersji Wagnera, tylko kreuje swoją wizję nieszczęśliwej miłości przy pomocy wybranych przez siebie kompozycji Krzysztofa Pendereckiego połączonych ze współczesnymi brzmieniami wariacji Jonny’ego Greenwooda na motywach muzyki wielkiego polskiego mistrza. Ich wspólna płyta była wielką sensacją w świecie muzycznym. Weiss dzięki swojej niezwykłej intuicji potrafiła ze zmontowanej przez siebie ścieżki dźwiękowej stworzyć nową jakość i dopasować ją zaskakująco do tragicznej historii dwojga kochanków, dla których miłość stała się ważniejsza niż reszta świata i którzy zapłacili za to najwyższą cenę.

 

Premiera zaplanowana jest 24 czerwca o godz. 19.00 w Operze Bałtyckiej, a kolejne spektakle w dniach 25,26 oraz 28 czerwca. Pokaz spektaklu premierowego będzie połączony z prezentacją innego przedstawienia Weiss – Śmierć i dziewczyna.

 

Śmierć i dziewczyna

Spektakl stanowi opowieść o dziewczynie, która sądziła, że oswoiła i przebłagała Śmierć, ale nie wiedziała, że zostanie oszukana i ugodzona w najmniej spodziewany sposób przez tę, której przebłagać ani oswoić się nie da.

„Weiss odkryła swój własny język tańca – jedno z tych marzeń, które dla tak wielu wielbicieli tańca szukających nowych talentów stawało się koszmarem.”
Jeffery Taylor, „Sunday Express”

 

muzyka: Franciszek Schubert
libretto, inscenizacja i choreografia: Izadora Weiss
kostiumy: Hanna Szymczak
światła: Piotr Miszkiewicz
obsada: Emma Jane Howley, Elżbieta Czajkowska-Kłos, Levente Bálint, Bartosz Kondracki, Beniamin Citkowski, Joel Mesa Gutierrez, Oleksandr Khudimov, João Paulo de Castro Franca, Roberto Tallarigo, Lucas Roque Machado.

czas trwania: 20 minut
premiera 14 września 2013, Opera Bałtycka, Gdańsk

 

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close