Wersja do druku

Udostępnij

TaniecPolska patronuje I edycji Bałtyckich Spotkań Teatrów Tańca, które odbędą się w Operze Bałtyckiej w dniach 10-18 września 2011. Organizatorami przeglądu są Opera Bałtycka i Bałtycki Teatr Tańca.

W ramach festiwalu pokazane zostaną spektakle twórców ze świata, tj. zespół Holland Dance z Last Touch First w choreografii Jiriego Kyliana i Michaela Schumachera oraz StaatsTheater Kassel z Roadkill w choreografii Johannesa Wielanda. Ponadto w programie znalazły się przedstawienia polskich artystów, tj. Le Sacre Teatru Dada von Bzdülöw, Fuera de Campo Teatru Tańca Zawirowania (chor. Daniel Abreu), Minus 2 Polskiego Teatru tańca (chor. Ohad Naharin), La, La, Land Śląskiego Teatru Tańca, a także propozycje gospodarzy, czyli Bałtyckiego Teatru Tańca: Czekając na… i Święto wiosny Izadory Weiss oraz Sen i Tamashii Wojciecha Misiury. Festiwalowi towarzyszyć będzie panel dyskusyjny z udziałem Marka Weissa, Joanny Szymajdy i Jadwigi Majewskiej oraz pokaz filmu Petera Weira Pina oraz rejestracje spektakli zespołów występujących podczas Spotkań.

Chcemy przy okazji Bałtyckich Spotkań Teatrów Tańca pokazać, że wprawdzie taniec ma dzisiaj bardzo szeroką formułę, ale istnieje rodzaj specjalizacji. Czym innym jest teatr tańca, w którym się tańczy, a czym innym teatr, w którym się, nawet przejmująco, ktoś rusza. Co innego to taniec jako ruch zrytmizowany, ukierunkowany, związany z muzyką, a co innego teatr ruchu, pantomima czy trwanie bez ruchu − mówi Marek Weiss, dyrektor Państwowej Opery Bałtyckiej, w wypowiedzi dla portalu Trójmiasto.pl

I dalej: Zdarzają się wizjonerzy, którzy wokół tańczącej torby mogą nadbudować szereg niezwykłych znaczeń. Na fali możliwości sztuki współczesnej widzę jednak, jak za tymi wizjonerami maszerują całe zastępy miernot i leni, którzy nie chcą pracować, nie chcą ćwiczyć, nie mają talentu, nie mają o niczym pojęcia, ale też chcą być artystami. Ja ich do teatru nie chcę wpuszczać. Chcemy pokazywać teatry, które rzeczywiście uprawiają taniec. Dlatego zaprosiliśmy najwybitniejsze polskie grupy – Poznański Teatr Tańca Ewy Wycichowskiej, Śląski Teatr Tańca Jacka Łumińskiego czy maleńki, ale piękny Teatr Tańca Zawirowania. Przyjedzie również mistrz Jiří Kylián − guru tych wszystkich, którzy wyznają, podobne jak ja, wartość.


Szczegółowe informacje:

http://www.baltyckiteatrtanca.pl/pl/spektakl/baltyckie-spotkania-teatrow-tanca

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close