Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę, 28 lutego i w niedzielę, 1 marca 2015 o godzinie 18.00 Sopocki Teatr Tańca pokaże spektakl Powiększenie – Zoom Out w Alte Rumfabrik (Güterstrasse 145) w Bazylei w Szwajcarii. Spektakl miał premierę w 2009 roku, w zeszłym roku stanowił część cyklu Kobiety w polskiej choreografii w Krakowie. Powiększenie – Zoom out będzie prezentowany w Alte Rumfabirk podczas jednego wieczoru razem ze spektaklem zespołu Cie Dysoundbo La Mennulara w wykonaniu Patrici Rotodnaro w choreografii Lindy Magnifico. 

 

O spektaklu:

Powiększenie – Zoom out stanowi spektakl solowy, którego najważniejszym motywem jest sam proces życia i poznanie samego siebie, jako jednostki. Według egzystencjalistów, człowiek ze swą świadomością będąc w istocie nicością – czyli zaprzeczeniem „cości” (rzeczy niezmiennej), pragnie być „efektywnie zaangażowany w świat przyszły”. Na tym polega wolność.Wolność też jest nicością, a doświadczamy jej, gdy stajemy się świadomi, czym nie jesteśmy, i gdy dzięki temu możemy wybrać, czym będziemy w przyszłości. Ponieważ nasza wolność jest nicością, nie dokonujemy wyborów na podstawie rzeczy, są one wyborami wartości i znaczeń. Aby wykonać jakąś czynność musimy wycofać się z naszego uczestnictwa w świecie, by zastanowić się, co nie istnieje – tę pustkę właśnie wypełnić możemy działaniem. Sartre uważa, że wybór działania jest wyborem nas samych, nie istnienia. Trzeba istnieć, żeby wybierać. Wybieramy natomiast swoją esencję – konkretny sposób przyszłego istnienia. Świadomość wolności może także przynieść smutek i udrękę, bo jeśli wszystko jest możliwe, możliwe także jest to, czego nie chcemy, lub czego się boimy. Jednak, owa wolność może być także źródłem radości i siły, jak twierdził Sartre, nie ma bardziej optymistycznej doktryny, niż ta, która mówi,
że przeznaczenie człowieka powierzono jemu samemu.
Tylko…trzeba do tego dorosnąć.

 

„Człowiek jest takim, jakim jest jego działanie”.

Jean-Paul Sartre

 

koncept, choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska
muzyka: Karolina Rec, Rafał Dętkoś
fotografie do wizualizacji: Szymon Rogiński
wizualizacje: Joanna Czajkowska
film: Michał Popczyk
scenografia: Dominik Rudasz
makijaż: Agnieszka Wolska
kostium: Joanna Czajkowska
światła: Artur Aponowicz
premiera: 20 i 21.02.2009 Sopocka Scena Off de BICZ
czas: około 40 minut

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close