Wersja do druku

Udostępnij

W poniedziałek 26 czerwca o 20.30 w Teatrze Narodowym w Belgradzie  (Francuska) odbędzie się premiera spektaklu dyplomowego Hotel Excelsior dla pierwszej generacji studentów Instytutu Tańca Współczesnego w Belgradzie. Spektakl w choreografii Macieja Kuźmińskiego jest inspirowany komedią Nieboszczyk (serb. Pokojnik) słynnego serbskiego pisarza Branislava Nušicia. 

 

Nieboszczyk to raczej cyniczne spojrzenie na upadek moralności i transformację społeczeństwa wywołaną niekontrolowanym rozwojem kapitalizmu. Główny bohater, Pavle, skazuje siebie na 3-letnie wygnanie po tym jak odkrywa, że był zdradzany przez żonę. Kiedy niespodziewanie powraca, staje się nieproszonym gościem – dorobek jego życia podzielony został już pomiędzy rodzinę i przyjaciół. Hotel Excelsior przenosi dynamikę konfliktu społecznego na przyjęcie rozwodowe. Wszystko jest możliwe na wyabstrahowanej ziemi niczyjej hotelowych pokojów, nawet desperacki mariaż kultury Jugosławii z kulturą Meksyku ( po zerwaniu z kulturą rosyjską) zwanej Yu-Mex – tak popularnej w latach 60.

 

 

Na Tryptyk inspirowany twórczością pisarza składają się dodatkowo spektakle studenckie oraz praca znanej choreograf Isidory Stanišić.

 

Więcej informacji o wydarzeniu:

http://www.tacno.net/beograd/nusic-triptih-premijera-26-juna-na-sceni-rasa-plaovic-narodnog-pozorista/

 

Strona choreografa: www.maciejkuzminski.com

 

 

Istniejący od 2014 roku Instytut Tańca Współczesnego (www.iui.rs ) jest pierwszym w historii wydziałem tańca stworzonym na Bałkanach. Skupiając ponad 40 studentów, prowadzonych przez międzynarodową kadrę pedagogów, jest głównym ośrodkiem tego typu w regionie. Maciej Kuźmiński był jednym z pierwszych pedagogów zaproszonych do prowadzenia zajęć i współtworzenia programu uczelni. W Instytucie prowadzili zajęcia również Tomasz Pomersbach i Natalia Iwaniec z Polski. 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close