Wersja do druku

Udostępnij

Rozpoczęły się próby do spektaklu Mid Summer Night Dream w teatrze BITEF w Belgradzie, którego serbska premiera zaplanowana jest w październiku br. Przedpremiera odbędzie się 23 lipca podczas Tivat Summer Festival.

 

Inspiracją spektaklu jest znana komedia Szekspirowska Sen nocy letniej. Nasycona symboliką i filozofią egzystencjalną praca Kuźmińskiego koncentruje się wokół jednej kluczowej postaci, która zagłębia się w (senny) świat wewnętrznej jaźni, oddając w ten sposób Szekspirowską koncepcję iluzji i odwracając niejako ideę podwojenia. Zmultiplikowane postaci zabierają tutaj widza w dziwaczną, ale również piękną podróż do świata, w którym nieskończoność „ja” umożliwia każde istnienie.

 

Prace Kuźmińskiego cieszą się krajowym i międzynarodowym uznaniem. Od 2014 roku jego spektakle prezentowane były w osiemnastu krajach, a sam twórca zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień za choreografię, w tym Nagrodę Publiczności na Polskiej Platformie Tańca 2014 za spektakl Room 40, czy drugą Nagrodę i Nagrodę Specjalną na Międzynarodowym Konkursie Choreograficznym w Hanowerze w 2016 roku za solo Dominique. Twórca spektakli m.in. dla Scapino Ballet Rotterdam, BITEF Dance Theatre Belgrade, Teatru Tańca Caro w Siedlcach. Jego prace określane są jako fizycznie wymagające, ale również poetyckie. Poprzednie prace choreografa to m.in. ArchipelagDominiqueRoom 40I Fought Piranhas, Powtórzenie.

 

Teatr BITEF nie ma stałego zespołu, prezentuje różnorodne gatunki teatralne, taneczne i performatywne. Działający w jego ramach zespół BITEF Dace Company, prowadzony obecnie przez Jelenę Kajgo, już od kilku lat zaprasza do współpracy choreografów z Belgradu i z całego świata. Do tej pory pracowali tam m.in. Dejan Pajović, Isidora Stanišić, Dalija Aćin, Guy Weismann, Jasmin Vardimon.

 

Więcej na stronie teatru BITEF: https://teatar.bitef.rs/

Oraz na stronach artysty: http://maciejkuzminski.com; www.vimeo.com/kuzminski

 

BITEF Dance Company (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close