Wersja do druku

Udostępnij

Z powodu pandemii 32. Międzynarodowy Festiwal Tanz im August, organizowany w Berlinie przez HAU Hebbel am Ufer, przygotował Edycję specjalną prezentującą wydarzenia festiwalowe online i w przestrzeni publicznej. W dniach 21–30 sierpnia 2020 zaproszeni artyści i zespół festiwalowy, prowadzony przez Virve Sutinen, zaprezentują wiele propozycji ze świata tańca.

 

Zamiast odwołanego w maju programu prezentacji scenicznych, sierpniowa Edycja specjalna będzie obejmowała prezentacje taneczne w przestrzeni publicznej, cyfrowe fora dyskusyjne, choreografie dźwiękowe, premiery publikacji, projekcje filmów tańca, międzynarodową konferencję oraz spektakle online – transmitowane na żywo z HAU2. Bibliothek im August (Biblioteka Festiwalu Tanz im August) będzie otwarta codziennie w dawnej restauracji i kawiarni WAU i będzie funkcjonować jako punkt centralny i miejsce spotkań festiwalowej publiczności. Zostanie ona uzupełniona przez ogólnodostępną strefę widokową znajdującą się przed HAU2.

 

Program Edycji specjalnej obejmuje produkcje taneczne prezentowane online na stronie internetowej Tanz im August, spektakle taneczne pokazywane w przestrzeni publicznej pod hasłem Meet the Artist, cyfrowy program dyskusyjny Happy to Listen, międzynarodową konferencję internetową, Bibliothek im August oraz specjalne wydanie „Magazin im August”.

 

W ramach prezentacji w przestrzeni publicznej pod hasłem Meet the Artist widownia będzie miała okazję zobaczyć prace amerykańskiego choreografa Williama Forsytheʼa i niemieckiego zespołu LIGNA. Co istotne, prezentacje Meet the Artist mają na celuaktywizację i szeroko rozumiane włączenie publiczności festiwalowej. W swojej pracy Untitled Instructional Series (Cykl instruktażowy bez tytułu), opracowanej na potrzeby Edycji specjalnej, William Forsythe zaproponuje berlińskim przechodniom i widzom festiwalu krótkie instrukcje choreograficzne inspirujące do odkrywania źródeł i jakości ruchu. W odpowiedzi na ograniczenia dotyczące międzynarodowego ruchu turystycznego zespół LIGNA zaprosił 12 choreografów i choreografek
z całego świata do swojego polifonicznego baletu radiowego Dissemination everywhere! (Bezgraniczna emisja!). Podczas Bezgranicznej emisji! publiczność będzie miała okazję przez cztery dni śledzić choreograficzny program radiowy poświęcony wrażliwości i solidarności w przestrzeni publicznej w Berlinie. 30 sierpnia 2020 emisja baletu radiowego odbędzie się jednocześnie na trzech festiwalach – Festiwalu Tanz im August, Festiwalu Zürcher Theater Spektakel i Theater Festival Basel. Wśród artystów biorących zaangażowanych w Bezgraniczną emisję! sąAlejandro Ahmed (Brazylia), Edna Jaime (Mozambik), Geumhyung Jeong (Korea Południowa), Eisa Jocson (Filipiny), Raquel Meseguer (Wielka Brytania), Bebe Miller (USA), Maryam Bagheri Nesami & Mitra Ziaee Kia (Iran), Mamela Nyamza (RPA), Bhenji Ra (Australia), Melati Suryodarmo (Indonezja), Yuya Tsukahara + Contact Gonzo (Japonia), Dana Yahalomi / Public Movement (Izrael).

 

Program internetowych pokazów pod hasłem Meet the Artist pozwoli widowni zapoznać się z pracami artystów, których pokazy sceniczne zostały odwołane z powodu pandemii. W programie znajdą się prace nigeryjsko-amerykańskiego artysty Jaamila Olawaleʼa Kosoko, argentyńskiej choreografki Ayelen Parolin, izraelskiego artysty i choreografa Arkadiego Zaidesa, amerykańskiej performerki Faye Driscoll, niemieckiej choreografki Stephanie Thiersch. W ramach Meet the Artist odbędzie się także rozmowa z kanadyjskim artystą Jacobem Wrenem (PME-ART) oraz pisarką i performerką Claudią La Rocco.           

 

W ramach nowego trzyletniego projektu Tanz im August zatytułowanego URBAN FEMINISM, mającego na celu wspieranie początkujących berlińskich artystek hip-hopu, podjęta zostanie dyskusja na temat wyzwań stojących przed tą „nieakademicką” praktyką taneczną. Poruszone zostaną także kwestie polityki płci kulturowej w kontekście dominacji mężczyzn na scenie tanecznej i muzycznej.

 

1000 scores. Pieces for Here, Now & Later (1000 scoreʼów. Choreografie na tu, teraz & później) – to projekt Helgarda Hauga, Davida Helbicha i Corneliusa Puschke, wyprodukowanym przez Rimini Apparat. W ramach projektu zrealizowana została otwarta platforma internetowa prezentująca partytury choreograficzne (scoreʼy) wybranych artystów z całego świata.

 

Natomiast w ramach programu Happy to Listen odbędą się cztery wieczorne internetowe dyskusje z udziałem artystek i aktywistek na temat palących problemów artystów należących do takich grup jak mniejszości etniczne, feministki, czy artyści z niepełnosprawnością. Happy to Listen zaprezentuje także dyskusję na temat sytuacji politycznej i artystycznej w Brazylii, w której udział wezmą m.in. Alice Ripoll, Zaha Guajajara, Princesa Ricardo Marinelli. Program Happy to Listen będzie transmitowany z HAU2 i będzie można go oglądać na żywo także w specjalnie wyodrębnionych przestrzeniach publicznych (public-viewing).

 

We współpracy z festiwalem Theater Spektakel w Zurychu w dniach 27–29 sierpnia 2020 Tanz im August zaprasza na internetową konferencję zatytułowaną Jak być razem? – Rozmowy na temat wymiany międzynarodowej i współpracy na polu sztuk performatywnych. Konferencja jest rodzajem odpowiedzi na sytuację wywołaną przez pandemię. Trzydniowy program moderowanych spotkań online umożliwi międzykontynentalny dialog pomiędzy artystami, organizatorami
i politykami działającymi w różnych obszarach geograficznych, kulturowych, politycznych
i zawodowych.

 

Gazeta festiwalowa „Magazin im August” – zawierająca informacje o festiwalu, sylwetki i wywiady z artyst(k)ami, choreograf(k)ami i zespołami zaproszonymi do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, będzie wydawana zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji online. „Magazin im August” zaprezentuje także wypowiedzi artystów zaproszonych do programu Tanz im August przed wybuchem pandemii, których prace nie zostaną zaprezentowane na scenie.

 

Szczegółowy program festiwalu zostanie opublikowany w drugim tygodniu sierpnia. Konferencja prasowa odbędzie się 17 sierpnia 2020, o godz. 11.00 na dziedzińcu HAU1.

 

Festiwal Tanz im August jest jednym z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Europie, który silnie wpływa na kształt niemieckiej sceny tanecznej. Co roku Tanz im August  prezentuje około 70 spektakli (w tym premiery światowe) z udziałem ponad 160 zaproszonych artystów z różnych krajów, w 11 berlińskich ośrodkach, które podczas trwania festiwalu odwiedza około 20.000 widzów.

 

Z powodu pandemii COVID-19, tegoroczna 32. edycja międzynarodowego Festiwalu Tanz im August, organizowanego przez centrum HAU Hebbel am Ufer, nie odbędzie się. W związku z zamknięciem berlińskich scen i ogólnokrajowym zakazem organizowania imprez masowych (obowiązującym do 31 sierpnia 2020), a także w wyniku ograniczeń dotyczących międzynarodowego ruchu turystycznego i zmniejszonych możliwości infrastrukturalnych branży tanecznej, dyrektorka artystyczna HAU Hebbel am Ufer – Annemie Vanackere i dyrektorka artystyczna festiwalu – Virve Sutinen, wraz z Senackim Departamentem Kultury i Europy oraz Stołecznym Funduszem Kulturalnym Miasta Berlina, podjęli w maju decyzję o odwołaniu tegorocznych prezentacji na żywo.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close