Wersja do druku

Udostępnij

W ramach Edycji Specjalnej 2020 Festiwal Tanz im August – w dniach 21–30 sierpnia – przygotował dla publiczności szeroką gamę propozycji ze świata tańca, prezentowanych zarówno w Internecie, jak i w otwartej przestrzeni. Zamiast planowanego programu prezentacji scenicznych, przez dziesięć sierpniowych dni na stronie internetowej festiwalu (tutaj), transmitowane będą produkcje taneczne, cyfrowe fora dyskusyjne oraz filmy tańca. We współpracy z Zürcher Theater Spektakel odbędzie się także międzynarodowa konferencja cyfrowa oraz dwie plenerowe prezentacje spektakli. Bibliothek im August (Biblioteka Festiwalu Tanz im August), po raz pierwszy zainstalowana w kawiarni WAU, będzie otwarta codziennie, jako punkt centralny i miejsce spotkań festiwalowej publiczności – a w niej dostępnych około 500 książek autorstwa artystów, którzy odwiedzili Tanz im August w latach 2016–2019. Wieczorami przed budynkiem HAU2 prezentowany będzie program online (prezentacje dla ograniczonej liczby osób, zgodnie z zachowaniem restrykcji związanych z COVID-19).

 

Jak co roku festiwalowi towarzyszy gazeta festiwalowa „Magazin im August” – zawierająca informacje o festiwalu, sylwetki i wywiady z artystami, choreografami i zespołami zaproszonymi do udziału w tegorocznej edycji oraz wypowiedzi artystów, których prace organizatorzy festiwalu chcieli zaprezentować na żywo na scenie, jednak przez pandemię planów tych nie udało się zrealizwoać. „Magazin im August” będzie dostępny w wersji drukowanej w Bibliothek im August, wersja cyfrowa jest dostępna tutaj.

 

Wśród produkcji plenerowych pojawią się prace amerykańskiego choreografa Williama Forsytheʼa i niemieckiego zespołu LIGNA. William Forsythe zaproponuje widzom udział w swojej miejsko-przestrzennej instalacji zatytułowanej Untitled Instructional Series (Cykl instrukcji bez tytułu), składającej się z krótkich instrukcji choreograficznych przygotowanych specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu. Z kolei zespół LIGNA zaprosił trzynastu choreografów i choreografek z całego świata do swojego polifonicznego baletu radiowego Dissemination everywhere! (Bezgraniczna emisja!). Podczas Bezgranicznej emisji! publiczność będzie miała okazję przez cztery dni śledzić choreograficzny program radiowy poświęcony wrażliwości i solidarności w przestrzeni publicznej w Berlinie. Jak zapowiadają twórcy, odbiorcy spotkają się ze słuchawkami na uszach, niejako „zjednoczeni w dystansie”. Emisja baletu radiowego odbędzie się 30 sierpnia jednocześnie na trzech festiwalach – festiwalu Tanz im August, festiwalu Zürcher Theater Spektakel i Theater Festival Basel. Szczegóły i bilety dostępne są tutaj.

 

We współpracy z festiwalem Theater Spektakel w Zurychu, w dniach 27–29 sierpnia Tanz im August zaprasza na internetową konferencję zatytułowaną Jak być razem? – Rozmowy na temat wymiany międzynarodowej i współpracy na polu sztuk performatywnych. W odpowiedzi na sytuację wywołaną przez pandemię i utrudnienia w przemieszczaniu się i organizowaniu spotkań trzydniowy program moderowanych spotkań online umożliwi międzykontynentalny dialog pomiędzy artystami, organizatorami i politykami działającymi w różnych obszarach geograficznych, kulturowych, politycznych i zawodowych. Więcej informacji i szczegóły dotyczące rejestracji są dostępne tutaj. Uczestnicy niezarejestrowani będą mogli oglądać konferencję na festiwalowej stronie internetowej (bez aktywnego udziału w dyskusjach).

 

Program internetowych pokazów pod hasłem Meet the Artist pozwoli widowni zapoznać się z pracami artystów, których pokazy sceniczne zostały odwołane z powodu pandemii. W programie znajdą się prace nigeryjsko-amerykańskiego artysty Jaamila Olawaleʼa Kosoko, argentyńskiej choreografki Ayelen Parolin, artysty i choreografa Arkadiego Zaidesa, amerykańskiej performerki Faye Driscoll, niemieckiej choreografki Stephanie Thiersch. W ramach Meet the Artist odbędzie się także rozmowa z kanadyjskim artystą Jacobem Wrenem (PME-ART), pisarką i performerką Claudią La Rocco, a także z berlińskich artystkami hip-hopowymi, uczestniczącymi w nowym trzyletnim projekcie Tanz im August zatytułowanym URBAN FEMINISM.

 

W ramach nowego formatu programu Happy to Listen odbędą się cztery wieczorne internetowe dyskusje z udziałem artystek i aktywistek na temat marginalizacji i palących problemów artystów należących do takich grup jak mniejszości etniczne, feministki czy artyści z niepełnosprawnością. Celem cyklu Happy to Listen jest ukazanie nowych perspektyw krytyki i oporu.

 

W ramach 1000 scores. Pieces for Here, Now & Later (1000 scoreʼów. Choreografie na tu, teraz & później) autorstwa Helgarda Hauga, Davida Helbicha i Corneliusa Puschke, zrealizowana została otwarta platforma internetowa prezentująca partytury choreograficzne (scoreʼy) wybranych artystów z całego świata zaproszonych przez Tanz im August. Projekt 1000 scores. Pieces for Here, Now & Later wyprodukowany został przez Rimini Apparat.

 

Więcej na stronie festiwalu: https://www.tanzimaugust.de/

 

***

Festiwal Tanz im August jest jednym z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Europie, który silnie wpływa na kształt niemieckiej sceny tanecznej. Co roku Tanz im August  prezentuje około 70 spektakli (w tym premiery światowe) z udziałem ponad 160 zaproszonych artystów z różnych krajów, w 11 berlińskich ośrodkach, które podczas trwania festiwalu odwiedza około 20.000 widzów. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close