Wersja do druku

Udostępnij

Z przykrością informujemy, że z powodu pandemii COVID-19, tegoroczna 32. edycja międzynarodowego festiwalu Tanz im August organizowanego przez centrum HAU Hebbel am Ufer, nie odbędzie się. W związku z zamknięciem berlińskich scen i ogólnokrajowym zakazem organizowania imprez masowych (obowiązującym do 31 sierpnia 2020), a także w wyniku ograniczeń dotyczących międzynarodowego ruchu turystycznego i zmniejszonych możliwości infrastrukturalnych branży tanecznej, dyrektorka artystyczna HAU Hebbel am Ufer – Annemie Vanackere i dyrektorka artystyczna festiwalu – Virve Sutinen, wraz z Senackim Departamentem Kultury i Europy oraz Stołecznym Funduszem Kulturalnym Miasta Berlina, podjęli decyzję o odwołaniu tegorocznych prezentacji na żywo.

 

 

Zespół merytoryczno-organizacyjny Tanz im August pracuje aktualnie nad Edycją Specjalną 2020, z alternatywnym programem online. We współpracy z artystami, międzynarodowymi festiwalami i partnerami, Tanz im August zaprezentuje bogatą gamę prac artystów tańca z całego świata. Gazeta festiwalowa „Magazin im August” – zawierająca informacje o festiwalu, sylwetki i wywiady z artyst(k)ami, choreograf(k)ami i zespołami zaproszonymi do udziału w tegorocznej edycji festiwalu, będzie wydawana zarówno w wersji papierowej, jak i w wersji online. Dalsze informacje na temat Edycji Specjalnej 2020 zostaną opublikowane już w czerwcu.

 

Festiwal Tanz im August jest jednym z najważniejszych festiwali tańca współczesnego w Europie, który silnie wpływa na kształt niemieckiej sceny tanecznej. Co roku Tanz im August  prezentuje około 70 spektakli (w tym premiery światowe), z udziałem ponad 160 zaproszonych artystów z różnych krajów, w 11 berlińskich ośrodkach, które podczas trwania festiwalu odwiedza około 20.000 widzów.

 

W połowie marca 2020, gdy program 32. edycji Tanz im August był już praktycznie domknięty, na całym świecie wprowadzone zostały obostrzenia związane z pandemią COVID-19. Gośćmi pierwotnej wersji festiwalu mieli być m.in.: Boris Charmatz, Faye Driscoll, William Forsythe, Clara Furey, Israel Galván & Niño de Elche, Thiago Granato, Geumhyung Jeong, Milla Koistinen, Jaamil Olawale Kosoko, Louise Lecavalier / Fou Glorieux, Dana Michel, La Veronal, Lea Moro, MOUVOIR / Stephanie Thiersch, Naïf Production / Sylvain Bouillet & Lucien Reynès, Robyn Orlin / Moving Into Dance Mophatong, Ayelen Parolin/ RUDA asbl, PME-ART / Jacob Wren, Arkadi Zaides.

 

Annemie Vanackere, dyrektorka HAU Hebbel am Ufer: „Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuację, odwołanie pokazów festiwalowych Tanz im August 2020, to ogromnie smutna, ale też nieunikniona decyzja, która da nam czas i przestrzeń na wypracowanie alternatywnych formatów prezentacji. W gronie twórców i organizatorów festiwalu Tanz im August skupiamy się aktualnie przede wszystkim na wsparciu artystów poprzez nakreślenie perspektyw na przyszłość i adekwatne wynagrodzenie za pracy, którą do tej pory wykonali. Obecny kryzys zagraża w szczególności funkcjonowaniu artystów i organizacji/instytucji działających w obrębie międzynarodowych sieci partnerskich. To sytuacja, która wymaga od nas solidarności wykraczającej poza granice państw.”

 

Virve Sutinen, dyrektorka artystyczna Tanz im August: „Z ogromną przykrością przekazujemy informację o odwołaniu prezentacji festiwalu Tanz im August 2020. Z powodu zaistniałej sytuacji nie jesteśmy w stanie zrealizować wydarzenia, które opiera się na buzującej atmosferze żywej wymiany międzyludzkiej i międzykulturowej oraz energetyzujących spotkań publiczności z zaproszonymi artystami. Jesteśmy jednocześnie przekonani, że sztuki widowiskowe dające możliwość spotkania na żywo i doświadczenia fizycznej obecności drugiego człowieka, odegrają kluczową rolę w procesie odbudowy zaufania i ponownego otwarcia naszych społeczeństw. Zespół festiwalu Tanz im August aktywnie uczestniczy w dyskusjach prowadzonych w ramach międzynarodowych sieci tańca, mających na celu utrzymanie dalszej współpracy i wymiany. Pandemia COVID-19 i kryzys z nią związany mocno odbiły się na sytuacji tańca współczesnego na całym świecie. Większość festiwali i produkcji zaplanowanych na rok 2020 została odwołana. Aby przeciwdziałać kryzysowi tańca, podejmujemy kolejne rozmowy z międzynarodowymi festiwalami i partnerami. Naszym celem jest wypracowanie strategii wspierania artystów w celu złagodzenia skutków pandemii COVID-19.”

 

Strona wydarzenia: https://www.tanzimaugust.de/en/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close