Wersja do druku

Udostępnij

Z wielką radością informujemy, że od lipca 2020 roku Mateusz Szymanówka obejmie stanowisko dramaturga tańca w berlińskiej Sophiensæle oraz kierownictwo artystyczne Tanztage Berlin. O nominacji w otwartym konkursie zdecydowała niezależna rada programowa złożona z ekspertów: prof. Nika Haffnera (dyrektor artystyczny Inter-University Center for Dance Berlin), dr Pirkko Husemann (dyrektor artystyczna Schwankhalle Bremen), Olivii Hyunsin Kim (choreografka), Sebastiana Matthiasa (choreograf) i zespołu zarządzającego Sophiensæle. Serdecznie gratulujemy!

 

Mateusz Szymanówka (ur. 1988) jest dramaturgiem i kuratorem zajmującym się współczesnym performansem, tańcem i choreografią. Studiował kulturoznawstwo, wiedzę o teatrze i wiedzę o tańcu w Warszawie i w Berlinie. Współpracował m.in. z Centrum Sztuki Współczesnej Zamkiem Ujazdowskim, Nowym Teatrem, Art Stations Foundation w Poznaniu oraz Performing Arts Festival i HAU Hebbel am Ufer w Berlinie. Trzykrotnie był kuratorem Sceny Tańca Studio, organizowanej przez Teatr Studio i Instytut Muzyki i Tańca. Współpracuje także z zespołem warszawskiego queerowego festiwalu POMADA.

 

Jako dramaturg współtworzył prace młodej generacji polskich i niemieckich choreografek i performerek oraz choreografów i performerów, których artystyczna praktyka jest zakorzeniona w teoriach feministycznych i queer. Spośród polskich artystek i artystów wymieńmy Przemka Kamińskiego, Ramonę Nagabczyńską, Anię Nowak, Annę Nowicką, Pawła Sakowicza, Agatę Siniarską i Martę Ziółek.

 

 

Sophiensæle to, założone w 1996 roku przez Sashę Waltz i Jochena Sandiga oraz Jo Fabiana i Dirka Cieslaka, obecnie jedno z najważniejszych w Niemczech miejsc produkcji sztuki niezależnej. Artyści teatru, tańca, performansu, muzyki, sztuk wizualnych z Berlina, jak również reszty kraju i z zagranicy, zapraszani są tu do produkowania i prezentowania swoich prac.  

 

TANZTAGE BERLIN to festiwal realizowany przez Sophiensæle. Od początku skupia się on na odkrywaniu, promocji i prezentacji prac młodych choreografów z Berlina. Program składa się przede wszystkim z premier i pierwszych wystawień. Młodzi artyści w ramach festiwalu mają okazję rozwijać i promować swoje prace.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close