Wersja do druku

Udostępnij

Berliński kolektyw PSR (Performance Situation Room) zaprasza do udziału w jednodniowym programie artystycznym online, który zostanie zaprezentowany w sobotę, 22 maja, w godzinach 10.00-00.30 na platformie Zoom. Wydarzenie składające się z prac wytrzymałościowych (durational pieces) powstało jako podsumowanie rocznego projektu pt. OUR DANCE What is your dance i oparte jest o elementy biograficzne oraz analizę hybrydyczności kultur i wywodzących się z nich technik artystycznych. Link do spotkania zostanie opublikowany na Facebooku.

 

O projektcie OUR DANCE What is your dance

Roczny cykl projektów OUR DANCE What is your dance powstał przy wsparciu Administracji Senatu Berlina ds. Kultury i Europy wiosną 2020 roku jako środowisko wspierające pracę społeczności artystycznej. Nadrzędnym założeniem cyklu było wykorzystanie potencjalności lokalnego otoczenia dla działań więziotwórczych, zacieśniających sąsiedztwo oraz umożliwiających nieoczywiste spotkania i nowe doświadczenia wspólnotowe i indywidualne w ramach szerokiego spektrum emocji, energii, afektów, gniewu i refleksji. Główne pytania postawione przez organizatorów i organizatorki cyklu dotyczą sposobów zagospodarowania przestrzeni publicznej w ramach zespołowych działań kuratorskich oraz interakcji różnorodnych publiczności podczas niespodziewanych zgromadzeń, odbywających się w trakcie tego procesu.

 

Działając w warunkach pandemii Covid-19, organizatorzy i organizatorki OUR DANCE What is  your dance przez ostatni rok poszukiwali konstelacji wspólnych praktyk uczenia i od-uczania się. W miejsce brania i dawania, wsparcia i bycia wspieranym, położyli nacisk nawymianę wielu typów wiedzy fachowej, które w odmienny sposób oddziałują na różne osoby. Zachodzące w toku projektu niewielkie przesunięcia tektoniczne uwidoczniły się wyłącznie w kontekście towarzyszących im fluktuacji i nieładu.

Wychodząc poza paternalistyczny etos gratyfikacji, towarzyszący wielu inicjatywom w obszarze na styku sztuki i edukacji kulturalnej, twórcy projektu podjęli refleksję nad swoimi oczekiwaniami i wyłaniającymi się z nich punktami styku. Dokąd podążamy Dokąd podąża świat za pośrednictwem (oraz jako wcielenie) zmieniających się struktur Rozpoczynając projekt siedemnaście miesięcy temu, organizatorzy i organizatorki zmierzyli się z prostym, bliskim nam wszystkim pytaniem, w którym to, co subiektywne, jest niezwykle osobiste, a jednocześnie poddaje się reflekscji w kontekście własnej społecznej, historycznej i kulturowej złożoności. Centralne pytanie projektu OUR DANCE brzmi: Jaki jest twój taniec, a także co ważniejsze jak tańczyć wspólnie

 

O wydarzeniu OUR DANCE The living room edition

Program OUR DANCE The living room edition traktuje wcielenie jako wspólną przestrzeń pamięci, powiązaną z badaniami biograficznymi, społeczno-politycznymi i (między)kulturowymi. Taniec praktykowany jest w tym kontekście jako szczególny przypadek tego, co Stefano Harney i Fred Moten nazwali w The Undercommons (2013) wielopoziomowym uczeniem się oraz kolektywnym aktem wymiany i produkcji wiedzy. Harney i Moten postrzegają kolektywne uczenie się jako praktykę stojącą w opozycji do ogólnej bezstronności czy nadmiernie zindywidualizowanym interesom jednostek. Od-uczanie z kolei zakłada działanie wychodzące poza granice jednostkowej interesowności, przekraczające ograniczenia tożsamościowe i przyczyniające się do powstawania nowych społeczności.

 

O kolektywie PSR (Performance Situation Room)

PSR jest kolektywem berlińskich artystów i artystek oraz pracowników i pracowniczek instytucji kultury (Lea Martini, Sheena McGrandles, Modjgan Hashemian, StefanHölscher, Mila Pavicevic, Juli Reinartz i Simone Willeit), którzy rozpoczęli swoją współpracę w październiku 2019 roku przy okazji 25-tej odsłony cyklu Househeating w Heizhaus of Uferstudios. Pomimo różnic gatunkowych, warsztatowych i estetycznych, kolektyw łączy wspólne zainteresowanie procesami choreograficznymi, otwartością i zaangażowaniem społecznym, a także podobne rozumienie pracy ze społecznościami pozatanecznymi, która napędza i motywuje praktyki artystyczne grupy. Większość z artystów i artystek skupionych w kolektywie PSR to osoby pracujące na co dzień w sektorze kultury, mentorzy i mentorki oraz nauczyciele i nauczycielki.

 

Program:

 

10.00 10.12
Otwarcie i powitanie (PSR)

 

10.12 10.15
OUR MOVES I (Sheena McGrandles i goście)

 

10.15 12.15
What is your Dance (Jaki jest twój taniec) śniadanie z Kolektywem PSR i goścmi

 

12.15 12.30
An invitation to dance music that moves me (Zaproszenie do tańca muzyka, która mnie porusza) (Akiles)

 

12.30 13.27
Residency Documentation (dokumentacja rezydencji (Modjgan Hashemian i goście)

 

13.27 13.30
OUR MOVES II (Sheena McGrandles I goście)

 

13.30 14.30
STIR, CHOP, THYME dance-theirstories from the kitchen-island (Peter Pleyer)

 

14.30 16.30
Panel dyskusyjny w sali balowej (House of Saint Laurent z udziałem gości)

 

16.30 17.00
An invitation to dance music that moves me (Zaproszenie do tańca muzyka, która mnie porusza) (Bella Hager)

 

17.00 18.57
Dance by Other Means (Taniec innych środków) reakcje (Sophia NewIgor DobričićAlexandra Hennig i Matthias Mohr (Mila Pavićević))

 

18.57 19.00
OUR MOVES III (Sheena McGrandles i goście)

 

19.00 19.30
Cocktail & CRACKER DJ SET  (Black Cracker)

 

19.30 20.57
Cooking Dramaturgies (Kuchnia dramaturggiczna): rozmowy przy kolacji z Bojaną Cvejić i Goranem Sergejem Pristašem (moderator: Stefan Hölscher)

 

20.57 21.00
OUR MOVES IV (Sheena McGrandles i goście)

 

21.00 22.00
But as I fall asleep at night and slowly emerge to waking life in the morning, I think about how I will navigate (Kiedy zasypiam w nocy i powoli budzę się do życia rano, myślę o tym, dokąd się skieruję) (Juli Reinartz we współpracy z Liz Rosenfeld i Tanją Erhart)

 

22.00 22.27 An invitation to dance music that moves me (Zaproszenie do tańca muzyka, która mnie porusza) (Friederike Hechler)

 

22.27 22.30
OUR MOVES V (Sheena McGrandles i goście)

 

22.30 00.30
Zoom Rave z Sandhyą Daemgen/Whats That Noise i Iftah

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close