Wersja do druku

Udostępnij

Berliński kolektyw PSR (Performance Situation Room) zaprasza do udziału w jednodniowym programie artystycznym online, który zostanie zaprezentowany w sobotę, 22 maja, w godzinach 10.00-00.30 na platformie Zoom. Wydarzenie składające się z prac wytrzymałościowych (durational pieces) powstało jako podsumowanie rocznego projektu pt. OUR DANCE – What is your dance? i oparte jest o elementy biograficzne oraz analizę hybrydyczności kultur i wywodzących się z nich technik artystycznych. Link do spotkania zostanie opublikowany na Facebooku.

 

O projektcie OUR DANCE – What is your dance?

Roczny cykl projektów OUR DANCE – What is your dance? powstał przy wsparciu Administracji Senatu Berlina ds. Kultury i Europy wiosną 2020 roku jako środowisko wspierające pracę społeczności artystycznej. Nadrzędnym założeniem cyklu było wykorzystanie potencjalności lokalnego otoczenia dla działań więziotwórczych, zacieśniających sąsiedztwo oraz umożliwiających nieoczywiste spotkania i nowe doświadczenia wspólnotowe i indywidualne w ramach szerokiego spektrum emocji, energii, afektów, gniewu i refleksji. Główne pytania postawione przez organizatorów i organizatorki cyklu dotyczą sposobów zagospodarowania przestrzeni publicznej w ramach zespołowych działań kuratorskich oraz interakcji różnorodnych publiczności podczas niespodziewanych zgromadzeń, odbywających się w trakcie tego procesu.

 

Działając w warunkach pandemii Covid-19, organizatorzy i organizatorki OUR DANCE – What is  your dance? przez ostatni rok poszukiwali konstelacji wspólnych praktyk uczenia i od-uczania się. W miejsce brania i dawania, wsparcia i bycia wspieranym, położyli nacisk nawymianę wielu typów wiedzy fachowej, które w odmienny sposób oddziałują na różne osoby. Zachodzące w toku projektu niewielkie przesunięcia tektoniczne uwidoczniły się wyłącznie w kontekście towarzyszących im fluktuacji i nieładu.

Wychodząc poza paternalistyczny etos gratyfikacji, towarzyszący wielu inicjatywom w obszarze na styku sztuki i edukacji kulturalnej, twórcy projektu podjęli refleksję nad swoimi oczekiwaniami i wyłaniającymi się z nich punktami styku. Dokąd podążamy? Dokąd podąża świat za pośrednictwem (oraz jako wcielenie) zmieniających się struktur? Rozpoczynając projekt siedemnaście miesięcy temu, organizatorzy i organizatorki zmierzyli się z prostym, bliskim nam wszystkim pytaniem, w którym to, co subiektywne, jest niezwykle osobiste, a jednocześnie poddaje się reflekscji w kontekście własnej społecznej, historycznej i kulturowej złożoności. Centralne pytanie projektu OUR DANCE brzmi: Jaki jest twój taniec, a także – co ważniejsze – jak tańczyć wspólnie?

 

O wydarzeniu OUR DANCE – The living room edition

Program OUR DANCE – The living room edition traktuje wcielenie jako wspólną przestrzeń pamięci, powiązaną z badaniami biograficznymi, społeczno-politycznymi i (między)kulturowymi. Taniec praktykowany jest w tym kontekście jako szczególny przypadek tego, co Stefano Harney i Fred Moten nazwali w The Undercommons (2013) wielopoziomowym uczeniem się oraz kolektywnym aktem wymiany i produkcji wiedzy. Harney i Moten postrzegają kolektywne uczenie się jako praktykę stojącą w opozycji do ogólnej bezstronności czy nadmiernie zindywidualizowanym interesom jednostek. Od-uczanie z kolei zakłada działanie wychodzące poza granice jednostkowej interesowności, przekraczające ograniczenia tożsamościowe i przyczyniające się do powstawania nowych społeczności.

 

O kolektywie PSR (Performance Situation Room)

PSR jest kolektywem berlińskich artystów i artystek oraz pracowników i pracowniczek instytucji kultury (Lea Martini, Sheena McGrandles, Modjgan Hashemian, StefanHölscher, Mila Pavicevic, Juli Reinartz i Simone Willeit), którzy rozpoczęli swoją współpracę w październiku 2019 roku przy okazji 25-tej odsłony cyklu Househeating w Heizhaus of Uferstudios. Pomimo różnic gatunkowych, warsztatowych i estetycznych, kolektyw łączy wspólne zainteresowanie procesami choreograficznymi, otwartością i zaangażowaniem społecznym, a także podobne rozumienie pracy ze społecznościami pozatanecznymi, która napędza i motywuje praktyki artystyczne grupy. Większość z artystów i artystek skupionych w kolektywie PSR to osoby pracujące na co dzień w sektorze kultury, mentorzy i mentorki oraz nauczyciele i nauczycielki.

 

Program:

 

10.00 — 10.12
Otwarcie i powitanie (PSR)

 

10.12 — 10.15
OUR MOVES I (Sheena McGrandles i goście)

 

10.15 — 12.15
What is your Dance? (Jaki jest twój taniec?) – śniadanie z Kolektywem PSR i goścmi

 

12.15 — 12.30
An invitation to dance – music that moves me (Zaproszenie do tańca — muzyka, która mnie porusza) (Akiles)

 

12.30 – 13.27
Residency Documentation (dokumentacja rezydencji (Modjgan Hashemian i goście)

 

13.27 — 13.30
OUR MOVES II (Sheena McGrandles I goście)

 

13.30 — 14.30
STIR, CHOP, THYME — dance-theirstories from the kitchen-island (Peter Pleyer)

 

14.30 — 16.30
Panel dyskusyjny w sali balowej (House of Saint Laurent z udziałem gości)

 

16.30 — 17.00
An invitation to dance – music that moves me (Zaproszenie do tańca — muzyka, która mnie porusza) (Bella Hager)

 

17.00 — 18.57
Dance by Other Means (Taniec innych środków) — reakcje (Sophia NewIgor DobričićAlexandra Hennig i Matthias Mohr (Mila Pavićević))

 

18.57 — 19.00
OUR MOVES III (Sheena McGrandles i goście)

 

19.00 — 19.30
Cocktail & CRACKER DJ SET – (Black Cracker)

 

19.30 — 20.57
Cooking Dramaturgies (Kuchnia dramaturggiczna): rozmowy przy kolacji z Bojaną Cvejić i Goranem Sergejem Pristašem (moderator: Stefan Hölscher)

 

20.57 — 21.00
OUR MOVES IV (Sheena McGrandles i goście)

 

21.00 — 22.00
But as I fall asleep at night and slowly emerge to waking life in the morning, I think about how I will navigate (Kiedy zasypiam w nocy i powoli budzę się do życia rano, myślę o tym, dokąd się skieruję) (Juli Reinartz we współpracy z Liz Rosenfeld i Tanją Erhart)

 

22.00 — 22.27 An invitation to dance — music that moves me (Zaproszenie do tańca — muzyka, która mnie porusza) (Friederike Hechler)

 

22.27 — 22.30
OUR MOVES V (Sheena McGrandles i goście)

 

22.30 — 00.30
Zoom Rave z Sandhyą Daemgen/What’s That Noise? i Iftah

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close