Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 31 sierpnia o godz. 20.00 w Berlinie w ramach Festiwalu Ausufern wystąpi Rafał Dziemidok z solowym spektaklem (Dance) Rafał , który wyreżyserował Daniel AlmgrenRecen. Przedstawienie zostanie pokazane w Ufer_Studios (studio 8), gdzie pod koniec maja br. Dziemidok jako rezydent wspólnego programu berlińskich Ufer_Studios, Mica Moca i polskiego Instytutu Muzyki i Tańca pokazywał work in progress Moje życie we łzach (My life in tears). Natomiast o godz. 18.00 (oraz o 17 w dniu 1 września) w ramach tego samego festiwalu i w tym samym miejscu (Ufer_Studios, studio 12) swoją najnowszą pracę True balls zaprezentują Sheena McGrandlesi Anna Nowicka.

DANCE (RAFAŁ)

Weźmy dowolną pustą przestrzeń i nazwijmy ją „nagą sceną”. Niechaj w tej przestrzeni porusza się człowiek, i niechaj obserwuje go inny człowiek. I to już wszystko, czego trzeba, by spełnił się akt teatru.

Pusta przestrzeń, Peter Brook, 1963

Tancerz Rafał Dziemidok zaprasza widzów na swoją intymną i ekspresyjną sceniczną transformację. Czyni to poprzez intelektualny, fizyczny i emocjonalny taniec. To przedstawienie uwidacznia siłę i wrażliwość performera, który zanurza się i tworzy ruch na naszych oczach. Nie ma tu zarysowanej fabuły, metafory, nie ma również lirycznych uniesień ani autotematycznego dyskursu. Jest tylko porywająca, hipnotyczna obecność, działanie, którego w żaden sposób nie można poddać zwyczajnej werbalizacji i analizie. Przedstawienie Dance(Rafał) jest częścią serii, która uwidacznia Taniec i Tancerza w ich czystej postaci. Seria skupia się również na relacji performera w stosunku do jego ciała, ruchu a także najbliższego otoczenia. Poprzednie przedstawienia z tej serii, Dance(Fabián) i Dance(Maria) zostały nazwane od imion tancerzy w nich występujących.

Koncept i reżyseria: Daniel AlmgrenRecen

Taniec: Rafał Dziemidok

Światło:Ewa Garniec

Kostiumy:Małgorzata Fudala

Specjalne podziękowania:Marysia Stokłosa, Agnieszka Jakimiak, Agata Awruk.

Solo powstało we współpracy z fundacjąciało/umysł.


TRUE BALLSto jedno ciało niesione dwóch parach powykręcanych nóg, zakończonych miednicą. Czasami nie ma głowy, czasami jest kłębowiskiem części noszących znamiona tragedii, kiedy indziej znowu fantastycznie się toczy, mimo ramion, które usiłują schwycić wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu. Ten wewnętrznie splątany krajobraz zmysłów wytwarza echo w przestrzeni i przekształca się w ciągłym ruchu. Fizyczność w True Balls oscyluje między figuratywnością a formą abstrakcyjną, zmierzając ku temu, co nieznane, niewypowiedziane, niepokojąco osobliwe. True balls to artystyczny projekt badawczy, łączący w sobie elementy performatywne i wizualne, mający na celu defamiliaryzację ciała, zmienienie go do niepoznania i uczynienie absurdalnym.

Rozciągnięcie takiego podejścia na przedmioty i materię, zarówno w formie surowej, jak i przetworzonej, wywołuje poślizg, w rezultacie którego przestrzeń choreograficzna rozlewa się i jednocześnie krwawi, otwierając możliwości reinterpretacji. True Balls jest czwartą pracą z serii poświęconej dziwaczności i osobliwości, rozpoczętej przez Sheenę McGrandles podczas studiów magisterskich w Międzyuniwersyteckim Centrum Tańca w Berlinie (program MA SODA).

Koncepcja i kreacja:Sheena McGrandles

Współtwórca:Anna Nowicka

Dramaturgia: Ivona Šijaković

Kostum:Michiel Keuper

Trener głosu:Walli Höfinger

Światła:Henning Eggers

Mentorzy:Sharon Smith, Maria Scaroni i Joao da Silva

Wyprodukowano w ramach programu rezydencyjnego Centrum Choreografii K3 | Tanzplan Hamburg przy wsparciu finansowym Hamburgischen Kulturstiftung. Spektakl prezentowany przez K3 Tanzplan Hamburg i Uferstudios wraz z dwoma innymi pracami powstałymi w ramach rezydencji K3. Prezentacja współfinansowana przez Nationales Performance Netz (NPN).


O festiwalu:

Trwający od 29 sierpnia do 1 września w Berlinie festiwal Ausufern to w sumie ponad 40 premier, zapowiedzi nowych przedstawień i spektakli prezentowanych przez berlińskich artystów oraz gości Ufer_Studios. Prezentacje odbywać się będą w 14 studiach, na rozległym dziedzińcu kompleksu oraz sklepach i budynkach przy przyległej Badstraße. Kulminacja festiwalu, który ma także uczcić jubileusz 35-lecia Tanzfabrik Berlin, nastąpi 31 sierpnia. Tego dnia od godziny 13.00 zaplanowano serię wydarzeń, które zwieńczy zabawa przy muzyce DJ T-INA Darling (swing, elektro-swing), organizowana wspólnie z festiwalem Tanz im August (start o 22.00).

Bilety do kupienia na stronach www.uferstudios.comlubwww.tanzimaugust.de.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close