Wersja do druku

Udostępnij

Z radością informujemy, że w dniu otwarcia festiwalu Tanztage 2018 w Berlinie, 4 stycznia o godz 20.30 w

Sophiensæle, Marta Ziółek, Przemek Kamiński i Mateusz Szymanówka pokażą spektakl So Emotional, który powstał w ramach programu kuratorskiego Aktywizm Tańca. Przestrzenie choreografii w Nowym Teatrze w Warszawie. Kuratorkami programu były: Maria Stokłosa/Magdalena Ptasznik/Eleonora Zdebiak. Prezentacja sspektaklu odbędzie się także 5 stycznia 2018.

 

Tegoroczna edycja Tanztage odbywa się we współpracy z Young Choreographers Festival w Atenach. Na festiwalu zostaną pokazane dwie prace autorstwa greckich artystów; organizatorzy zaplanowali również dyskusję o warunkach pracy twórczej w Grecji. W programie festiwalowego maratonu tanecznego znalazło się siedem premier oraz siedem spektakli gościnnych, które po raz pierwszy zostaną pokazane w Berlinie.

 

So Emotional przygląda się zdolności ciała do działania i oporu oraz indywidualnej i kolektywnej transformacji. Na scenie performerzy zasiedlają obrazy ekstazy i rozpaczy, gniewu i strachu, wykorzystując emancypacyjny potencjał ruchu do ich rozszczelniania. Przeładowane emocjonalnie formy krążą w sieci i poza nią, rzeźbiąc powierzchnie naszych ciał i tożsamości. Teatr jest „maszyną uczuć”, wytwarzającą i wprawiającą w ruch afekty, emocje i nastroje. Jeżeli ciało jest polem bitwy, a afekt jest nowym frontem politycznej walki, jak możemy się do niej przygotować?

 

Spektakl będzie pokazywany w Warszawie w dniach 23-24 stycznia w Nowym Teatrze.

www.nowyteatr.org/pl

 

 

***

 

Trailer

 

koncepcja: Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka, Marta Ziółek
choreografia i performans: Przemek Kamiński, Marta Ziółek
dramaturgia: Mateusz Szymanówka
muzyka: Lubomir Grzelak
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
wideo: Katarzyna Borelowska
foto: Katarzyna Szugajew
produkcja: Nowy Teatr

Przy wsparciu: Wyszehradzkiego Programu Rezydencji Artystycznych – Sztuki Performatywne, art quarter budapest, Instytutu Adama Mickiewicza

 

Przemek Kamiński – performer i choreograf. Ukończył studia na kierunku Dance, Context, Choreography w HZT Inter-University Centre for Dance Berlin. Pracuje zarówno w kontekście sztuk performatywnych, jak i wizualnych. Interesuje go choreografia rozumiana jako poszerzona praktyka, która przejawia się w wielości formatów i mediów. Jako tancerz regularnie współpracuje z berlińską choreografką Isabelle Schad. 

 

Mateusz Szymanówka – dramaturg i kurator, zajmujący się współczesnym performansem, tańcem i choreografią. Studiował kulturoznawstwo, wiedzę o teatrze i wiedzę o tańcu w Warszawie i Berlinie. Jako kurator przygotowywał projekty i programy m.in. dla Teatru Studio w Warszawie (Scena Tańca Studio, 2016), Galerii im. Jana Tarasina w Kaliszu (Powrót (do) przyszłości, 2016), Muzeum Sztuki w Łodzi (wystawa Układy odniesienia. Choreografia w Muzeum – wspólnie z Katarzyną Słobodą, 2016).

 

Marta Ziółek – choreografka i performerka. Studiowała na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie i na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych UW. Była stypendystką m.in. Dance Web na ImpulsTanzFestival w Wiedniu i The Amsterdam Fund for the Arts. Za spektakl Zrób Siebie została nagrodzona na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE w Katowicach w kategorii Młode Interpretacje. Razem z Alexem Baczyńskim-Jenkinsem jest współtwórczynią przestrzeni Kem w Warszawie.

 

 

 

***

Tanztage 2018

 

Wystąpią:

Asaf Aharonson, Youness Atbane + Youness Aboulakoul, Joy Alpuerto Ritter, Simone Detig, Lina Gómez, Przemek Kamiński, Mateusz Szymanówka + Marta Ziółek, Ana Laura Lozza + Bárbara Hang, Sara Mikolai, Reza Mirabi + Roland Walter, Emmilou Rößling, Helen Schröder und Die Neue Kompanie, Mey Seifan / Tanween Company, tanzfähig + Zwoisy Mears-Clarke, Xenia Taniko 

 

Goście: Katerina Andreou, Evangelia Kolyra 

Dyrektorka artystyczna: Anna Mülter 

Impresariat: Johanna Withelm 

Wsparcie artystyczne: Ece Tufan 

Konsultacja dramaturgiczna: Thomas Schaupp, Maja Zimmermann

Produkcja: SOPHIENSÆLE.

 

Sfinansowano z środków Kancelarii Senatu Berlin ds. Kultury i Europy.

Wsparcie: Onassis Cultural Centre-Athens, Kulturreferat der Landeshauptstadt München, Goethe-Institut Marokko, Instytut Polski w Berlinie, mapping dance berlin and Tanzfabrik Berlin e.V.

Partnerzy medialni: taz.die tageszeitung, zitty Berlin.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close