Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 20 lutego o godz.20.00 Pink Mama Theatre zaprasza do centrum kultury Damfzentrale Bern (Marzilistrasse 47) na premierę swojego najnowszego spektaklu zatytułowanego Dynastie [Dynastia]. Kolejny pokaz zaplanowano na 22 lutego o godz. 20.00. W swoim najnowszym, szóstym spektaklu Pink Mama Theatre doprowadza do kolizji światów. W Dynastie nowoczesny, sztuczny, powierzchowny, plastikowy świat zderza się ze światem antycznym, pełnym symboli i mistycyzmu.

 

Grupa teatralna, od 2013 roku pracująca w ramach rezydencji artystycznej w Dampfzentrale, do swojej najnowszej pracy zaczerpnęła inspirację klasycznej tragedii Eurypidesa Bachantki oraz polskiego folkloru. Ludowe tradycje i obrzędy, wywodzące się zarówno z chrześcijaństwa i wierzeń pogańskich widoczne są głównie w warstwie muzycznej, jak i projekcie kostiumów.

 

Temat i tekst Dynastie oparty jest na antycznej tragedii Eurypidesa, rozgrywającej się w Tebach, gdzie władzę sprawuje królewski ród Penteusza. Dionizos, najmłodszy z greckich bogów, wraca do miasta pod ludzką postacią. Nazywany jest Bachusem od hałasu, jaki robi jego entourage. Dionizos usiłuje zaprowadzić w mieście swój orgiastyczny kult, oparty na terrorze i szaleństwie. Przeciwstawia mu się jedynie ostatni prawy król Teb, Penteusz. Konflikt rozgrywający się między głównymi osobami dramatu kończy się tragedią, której nikt nie może zapobiec, gdyż jest wolą bożą.

 

W przemnogiej postaci

Zjawiająsięlosy

I niespodzianki urządza nam Bóg.

Miast zyskać, człek traci,

A zysków niebiosy

Wśród niespodzianych nie skąpiąmu dróg

Tak było i z tym wydarzeniem

(Bachantki, Eurypides)

 

W Dynastie Pink Mama Theatre przenosi rzeczywistość mitu i tradycji antycznej do sztucznej, współczesnej scenerii: za tło akcji służy park wypoczynku i rozrywki Tropical Islands w Krausnicku koło Berlina, gdzie można przeżyć egzotyczne wakacje w hali z tropikalnym mikroklimatem. Odwiedzający znajdą tam „Morze Południowe” z plażą pełną leżaków, sztucznymi krajobrazami i lagunami, które przywodzą na myśl hollywoodzkie filmy z lat 50. XX wieku i są równie perfekcyjnie sfabrykowane.

Tancerze i aktorzy występujący w spektaklu pochodzą z różnych stron świata, dzięki czemu mamy do czynienia z interesującym dialogiem kultur i tradycji. Dynastie to spektakl teatru tańca, w którym język, ruch, muzyka i zdjęcia tworzą nierozłączną całość. 

 

Czas trwania: ok. 120 min. plus przerwa.

Pink Mama Theatre (utworzony w 2011 roku) od 2013 jest stowarzyszony z Dampfzentrale w Bernie, gdzie stworzył już pięć produkcji, w tym Pittacus erithacus (2014) i Freaks (2013). Do głównych tematów poruszanych przez Pink Mama Theatre należą ciało, seksualność i płeć kulturowa w obecnych czasach. Jednocześnie w centrum ich zainteresowań stoi człowiek z swoimi emocjami, pragnieniami i motywacjami. Pink Mama Theatre tworzy spektakle teatralne i taneczne oraz prace łączące sztukę dramatyczną, taniec i muzykę.

 

 

***

 

Idea, koncepcja, reżyseria, scenografia i kostiumy: Sławek Bendrat i  Dominik Krawiecki

Choreografia: Sławek Bendrat
Dramaturgia: Dominik Krawiecki 

Wykonanie i taniec: Sławek Bendrat, Dominik Krawiecki, Giuliano Guerrini, Miryam Garcia Mariblanca, Tomek Pomersbach, Ahmed Soura, Marek Wieczorek
 
Management: Angelika Rohrer

Technika i muzyka: Jonas Weber

Projekt światła i wideo: Andac Karabeyoglu

 Zdjęcia: Monika Chmielarz

Krawcowa: Anna Utko

Wsparcie: Kultur Stadt Bern, Swisslos Kultur Kanton Bern, Migros-Kulturprozent, Burgergemeinde Bern, Dampfzentrale Bern

 

Podziękowania: Dampfzentrale Bern  www.dampfzentrale.ch

New Dance Academy Bern  www.newdanceacademy.ch

Christina Liechti, Christa Bader, Bruno Wenger, Katharina Rubitschon

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close