Wersja do druku

Udostępnij

XIV edycja Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku rusza juz dziś i potrwa do niedzieli 14 maja 2017 roku. To jedyny taki festiwal we wschodniej części Polski, jeden z niewielu w kraju bazujący na tańcu oraz poświęcony kulturze wysokiej. Czym jest Kalejdoskop? Festiwal, zgodnie ze swoją nazwą, hołduje zasadzie zmienności  i różnorodności. Jak w kalejdoskopie pojawiają się na deskach białostockich teatrów spektakle, performanse i happeningi zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów. Festiwalowi przyświeca idea stworzenia wspólnotowości pomiędzy widzami, artystami  i krytykami, budowania nowego rodzaju relacji swobodnej wymiany myśli, bez podziału na „my” i „oni”. Wydarzenie to charakteryzuje się otwartością na widza, a także na jego wrażliwość, wrażenia, refleksje, a nawet ruch (w przypadku wspólnej improwizacji ruchowej).

 

Publikujemy słowo przewodnie organizatorów, a także szczegółowy program festiwalu.

 

***

 

Jedyny sposób, by odkryć granice możliwości, to przekroczyć je i sięgnąć po niemożliwe.

Arthur C. Clarke

 

Tyle granic do przekroczenia.  Tyle okazji do spotkania.

#festiwalkalejdoskop #przekroczmygranice 

 

Od organizatorów:

 

Każda edycja Festiwalu Kalejdoskop służy jego uczestnikom przede wszystkim do spotkania. Spotkania radosnego i odświętnego – zgodnie z pierwotnym znaczeniem słowa „festiwal”. W zamyśle twórców Kalejdoskopu święto należy tłumaczyć na wielu płaszczyznach. Oto wspólnie zbieramy się, rozmawiamy, świętujemy mamy czas i okazję do wymiany poglądów i impulsów, które pozwolą tworzyć nowe.

 

W tym roku, podczas XIV  edycji Festiwalu Kalejdoskop zapraszamy do wspólnego i indywidualnego przekraczania granic. Jak co roku, podejdziemy do tematu przewodniego możliwie najbardziej różnorodnie i przekrojowo.

 

Projekt bardzo różnorodny

 

W trakcie festiwalu realizowany będzie projekt oparty na pracy procesowej, którego głównym atutem jest spotkanie dwóch uznanych artystek: Márty Ladjánszkii Barbary Bujakowskiej oraz czwórki młodych utalentowanych tancerzy i choreografów. To spotkanie stanie się punktem wyjścia do poszukiwań i inspiracji ruchowych. Czym może się zakończyć? Jakie będą efekty – okaże się dopiero w trakcie festiwalu. Pozwalamy sobie na tę niewiedzę i pozwalamy poszukiwać nowych jakości ruchu i strategii działania. Zobaczymy też intrygujące przenikanie tego, co przynieśli ze sobą mentorzy projektu i wniosą jego uczestnicy. Widzowie obejrzą etiudy rozpoczynających karierę artystów oraz dzieła uznanych już twórców. Finałem będzie otwarty pokaz work in progress, czyli pokaz struktury, nad  którą praca jest w toku – produkt kooperacji wszystkich stron projektu. Mamy nadzieję na zainspirowanie młodych twórców do rozwinięcia w przyszłości dalszej współpracy.

 

Ograniczenia, granica umowna bądź dosłowna jest tematem inspirującym twórców

 

Wraz z Teatrem ROZBARK i spektaklem Anny Piotrowskiej Zagubieni w skórze  przyjrzymy się między innymi granicom wytrzymałości naszego ciała. Czy jeszcze reagujemy na jego potrzeby? Na potrzeby innych ciał?

Granice i z kolei ich dosłowne przekraczanie są tematem wstrząsającego performansu Aurory Lubos Witajcie/Welcome. Jest poświęcony bardzo aktualnej i gorąco dyskutowanej tematyce uchodźców, przeprawiających się przez kolejne kraje i morza w ucieczce przed wojną, głodem, zagrożeniem. 

 MatrycaPawła Grali odbywa się w ograniczonej (i ograniczającej) przestrzeni, w której rytmicznie odbywa się ludzka codzienność. 

 

Anita Wach  w spektaklu  Sto toastówśmiało przekracza granicę między reprezentującym a reprezentowanym, między publicznością a twórcą. Nie waha się użyć radykalnych, śmiałych i nie zawsze poważnych obrazów i narzędzi.  Szykujcie się na przekraczanie Waszych przekonań o tym, co wolno a czego nie wypada w teatrze. 

Mechaniczne sny Barbary Bujakowskiej to poszukiwania w dorobku Oskara Schlemmera, zderzone ze współczesną myślą choreograficzną. 

 

Nie zabraknie także spektaklu Teatru Dada von Bzdülöw oraz intrygującej gry z tożsamością w spektaklu Macieja Kuźmińskiego Dominique, w  wykonaniu Dominika Więcka, wielokrotnie nagradzanego za tę kreację.

 

Spotkania bez żadnych barier

Spektakle i projekty festiwalowe to interakcje z publicznością. Po zejściu ze sceny i widowni spotkamy się raz jeszcze – tym razem na licznych festiwalowych imprezach. Po spektaklach zapraszamy na rozmowy z artystami. Poranki wypełnią dyskusje o trendach i projektach w „Innej Bajce”.

 

Zapraszamy do Białegostoku #przekroczmygranice 

 

HARMONOGRAM

 

Czwartek 11 maja

godz. 18.00 Aurora Lubos: Witajcie/Welcome
Akademia Teatralna

godz. 19.30 Paweł Grala: Matrycja [Prześwit 1/8]
Akademia Teatralna

Piątek 12 maja 2017


godz.12.00-14.00 Taneczny Lunch #ZInnejBajki

WSTĘP WOLNY.
Inna Bajka

 

godz. 18.00 Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK: Zagubieni w skórze

Uniwersyteckie Centrum Kultury

 

godz. 20.00 Anita Wach/Via Negativa: Sto toastów

Akademia Teatralna

 

Sobota 13 maja

 

godz. 12.00-14.00 Taneczny Lunch #ZInnejBajki

WSTĘP WOLNY.
Inna Bajka


godz. 14.00-15.30 Dyskusja panelowa „Polska scena tańca ostatniej dekady”

WSTĘP WOLNY.
Inna Bajka


godz. 18.00 Barbara Bujakowska: Mechaniczne sny
Uniwersyteckie Centrum Kultury

 

godz. 20.00
Eszter Mórocz: Adekwatność

Márta Ladjánszki i /Zsolt Varga: DUETT
Maciej Kuźmiński Dominique
Białostocki Teatr Lalek

Niedziela 14 maja


godz. 12.00-14.00 Taneczny Lunch #ZInnejBajki + wystawa rysunkowa Koła Naukowego Warsztat

WSTĘP WOLNY.
Inna Bajka

godz. 15.00 Pitching. Pokaz pracy Márty Ladjánszki i Barbary Bujakowskiej WSTĘP WOLNY
Akademia Teatralna

godz. 16.30
Omar Karabulut, Karolina Kardasz: Ej…Ty
Agnieszka Janicka: Lead me
Omar Karabulut: Terminal B
Agata Meyer-Luters, Agnieszka Bednarz: Jestem Helena
Akademia Teatralna

godz. 18.00  Teatr Dada von Bzdülöw: INTRO
Białostocki Teatr Lalek

 

***

 

WARSZTATY TANECZNE

Sobota 13 maja


13.30-15.00- warsztat taneczny z Maciejem Kuźmińskim (DanceOFFnia SDK)
15.00-16.30- warsztat taneczny z Dominikiem Więckiem (DanceOFFnia SDK)

Niedziela 14 maja
10.00-11.30- warsztat taneczny z Maciejem Kuźmińskim (DanceOFFnia SDK)

O warsztatach

 

***

Bilety dostępne w Studio Działań Kreatywnych DanceOFFnia oraz w miejscach prezentacji na 1h przed ich rozpoczęciem. UWAGA! Bilety nie będą sprzedawane w Uniwersyteckim Centrum Kultury.


10 zł
ulgowy w przedsprzedaży*, 15 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu spektaklu.
*dla uczniów, studentów, emerytów za okazaniem ważnej legitymacji
90 zł karnet na wszystkie spektakle

 

Więcej informacji:

http://festiwal-kalejdoskop.pl/

 

Fanpage „Festiwal Kalejdoskop” na Facebooku:

https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/

 

Wydarzenie „Festiwal Kalejdoskop 2017” na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/359850604409426/

 

Wydarzenie „Festiwal Kalejdoskop 2017 – warsztaty taneczne na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/329488080799174/

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close