Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 4-8 kwietnia 2013 Podlaskie Stowarzyszenie Tańca, DanceOFFnia Studio Działań Kreatywnych, a także Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i WOAK (Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury) zapraszają na X jubileuszową edycję Festiwalu KALEJDOSKOP.

Jak pisze konsultantka programowa tegorocznej edycji, Anna Królica:

„W programie festiwalu znajdują się spektakle dojrzałych choreografów, z którym rósł iewoluował festiwal. Czasem dojrzałość pojawia się również jako temat przedstawień. Tobardzo osobista odsłona «Kalejdoskopu», w którym Karolina Garbacik, Joanna Chitruszkowskazują swoich niegdysiejszych mistrzów i mentorów, nauczycieli aż wreszcie kolegówpo fachu. Jest jednak w tym wyznaniu i doświadczeniu coś uniwersalnego, co łączy wieluludzi zajmujących się tańcem w Polsce – zaproszeni artyści to pionierzy polskiego tańcawspółczesnego, swoisty establishment, bez ich pasji, determinacji i pracy nie istniałby ten«kawałekkultury».

Okrągła, dziesiąta, jubileuszowa edycja «Kalejdoskopu» skłania do refleksji…Wiele czasuminęło od pojawienia się pomysłu Karoliny Garbacik na festiwal tańca współczesnego iwarsztaty w Białymstoku. Wtedy była to jedna z pierwszych takich inicjatyw na Podlasiu, aBiałystok wcale nie kojarzył się z kopalnią młodych talentów tańca hip hop, new style i breakdance. Ten projekt oraz inne działania podsycające zainteresowanie publiczności tańcemwspółczesnym, organizowane także w ciągu roku, rozpoczęły pewną tradycję.Od początku festiwal miał swoją koncepcję. Najważniejsza była zasada spotkania,wychylenie się w kierunku drugiego oraz możliwość nawiązania kontaktu i wspólnej pracy.Taką okazją do rozpoczęcia dialogu były warsztaty, znana w wielu miastach praktykanauczania. Tu istotą było doprowadzenie do spotkania uczniów z choreografem/tancerzem,który może okazać się dla nich mistrzem. Zapraszano więc ludzi z pasją – a nawet charyzmą.Warsztat miał funkcjonować jako zaproszenie do wspólnej podróży w różnorodny świattańca.

Innym zamysłem organizatorek «Kalejdoskopu» Karoliny Garbacik i Joanny Chitruszko(dołączyła w 2008 r.) było stworzenie festiwalu, podkreślającego otwartość tańca na innesztuki i błyskawiczne wchodzenie z nimi w alians, stąd pokazy Fundacji Kino Tańca, sesjewykładów, badanie relacji taniec a moda, warsztaty z rysunku postaci w ruch, wystawyfotografii, dyskusje i sam miąższ – taniec na scenie i indywidualne zmagania z ciałem na salipodczas warsztatów.

Od pierwszej edycji festiwalu w 2004 roku wiele zmieniło się w podejściu do tańca, nietylko w Białymstoku, ale i w całej Polsce. Taniec krok za krokiem wysuwa się z cienia,nabiera estetycznej wyrazistości, staje się coraz bardziej różnorodny. Białostoczaniemieli i mają okazję uczestniczenia w tym procesie. Przez te wszystkie lata jak tow «Kalejdoskopie» zmieniali się na scenie artyści, estetyki, przestrzenie i współpracownicy.Były edycje międzynarodowe, ale też skoncentrowane tylko na prezentacji polskiego tańca.Zeszłoroczny «Kalejdoskop» oddał głos młodemu pokoleniu choreografów i zarazemawangardzie tanecznej…, dziś tematem będzie dojrzałość.Autorką koncepcji tegorocznego festiwalu jest Joanna Chitruszko, to ją zafrapowaławieloznaczność tematu dojrzałości w przestrzeni tańca i w niej obudziła się chęć do podjęciawspólnej dyskusji na ten temat”.

***

Pierwszego dnia pokazane zostaną dwa spektakle Polskiego Teatru Tańca oraz przedstawienie Mikołaja Mikołajczyka, przygotowane z seniorami z Zakrzewa. W następne dni wystąpią: Teatru Dada von Bzdülöw, Pracowni Fizycznej, Iwony Olszowskiej, Lubelskiego Teatru Tańca, Karoliny Garbacik, Anny Piotrowskiej i Joanny Chitruszko, Witolda Jurewicza i Juliusza Grzybowskiego (spektakl połączony z wykładem). Ponadto w programie: panel dyskusyjny, wystawa, coaching i pokaz filmu. Festiwalowi patronuje taniecPOLSKA.pl.

Harmonogram

Więcej informacji: http://festiwal-kalejdoskop.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close