Wersja do druku

Udostępnij

W piątek 26 czerwca o godz. 19.00 w ramach projektu Scena dla tańca w Białymstoku (Wydział Sztuki Lalkarskiej im. A. Zelwerowicza, ul. Sienkiewicza 14) odbędzie się pokaz spektaklu Krakowskiego Teatru Tańca Blondi. Próba w choreografii Eryka Makohona.

 

O spektaklu:

 

Blondi – suka, owczarek niemiecki Adolfa Hitlera, otruta na jego polecenie, w bunkrze Fürhera 29 kwietnia 1945 w celu przetestowania skuteczności działania samobójczej fiolki arszeniku. Dzień później Hitler wraz z poślubioną czterdzieści godzin wcześniej Ewą Braun popełnili samobójstwo. On strzelając sobie w głowę, Ona rozgryzając samobójczą fiolkę…

 

„Blondi. Próba” jest nie tylko bezwzględną i osobliwą, ale także osobistą wypowiedzią. Ale przede wszystkim jest duchową próbą dla tych, którzy oglądając pokaz dostrzegą, jak wiele nieoświetlonych miejsc obejmuje terror ludzkich form”.

(Joanna Roś, Literatura w teatrze: terror ludzkich form, www.bookeriada.pl)

 

choreografia i reżyseria: Eryk Makohon

wideo: Agnieszka Fluder

wykonanie: Agata Syrek

produkcja: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca oraz Nowohuckie Centrum Kultury

czas trwania: 50 min.

premiera: 1.05.2012, Festiwal Tańca Współczesnego SPACER – Nowohuckie Centrum Kultury w Krakowie

 

 

***

 

Głównym celem projektu Scena dla tańca jest pokazanie białostockiej publiczności szeroko pojętej różnorodności tańca. To, jaki taniec jest, jaki może być, w jaki sposób jest rozumiany przez różnych twórców oraz to, jak wpływa na doznania widza. Zobaczyć będzie można nie tylko spektakle teatru tańca w tradycyjnym jego rozumieniu, ale także odważnie podejmowane przez twórców eksperymenty sceniczne. Każdy z zaproszonych gości prezentuje odmienny styl twórczy, inny sposób rozumienia świata oraz interpretacji podejmowanych tematów. Dodatkowym bodźcem do poznania odmienności twórczej artystów będą spotkania artystów z udziałem widowni, odbywające się tuż po zakończeniu spektakli. Dzięki temu widz będzie miał okazję zapoznać się z metodami pracy zaproszonych gości, ich inspiracjami oraz tym, w jaki sposób postrzegają ruch i jak on się odnosi do ogólnej koncepcji spektaklu.

 

Projekt Scena dla tańca został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

 

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

 

Logo Scena dla tańca (miniaturka)Logo IMIT (miniaturka)

 

  

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close