Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 26 maja w ramach interdyscyplinarnych XXVII Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku wystąpi Sopocki Teatr Tańca ze spektaklem Transkrypcje. Hommage pour Chopin w choreografii i wykonaniu Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka. Pokaz zaplanowano w Białostockim Teatrze lalek (ul. Kalinowskiego 1) o godz. 19.00.Natomiast w niedzielę 27 maja na Dziedzińcu Pałacu Branickich (godz. 22.00) w ramach tej samej imprezy Polski Teatr Tańca pokaże swoje słynne przedstawienie Walk@ karnawału z postem w choreografii Ewy Wycichowskiej.

O spektaklach:

Spektakl sopockich artystów jest metaforyczną zwielokrotnioną transkrypcją dzieł Chopina – aranżacją na wiolonczelę, muzykę elektroniczną, wizualizacje i taniec. TRANSKRYPCJE to na wskroś nowoczesne i autorskie widzenie twórczości Chopina działające na styku sztuk. Przedstawienie w założeniu ma oddawać specyficzny nastrój i emocjonalność muzyki tego kompozytora, jego niezależność artystyczną i otwartość na wielość inspiracji. Ważnym elementem widowiska są interaktywne wizualizacje, reagujące na dźwięk i ruch.

W warstwie choreograficznej spektakl dotyka tożsamości, odnajdywania własnego ja, umiejętności (a czasem jej braku) tworzenia pełni w osobistej przestrzeni, jak i w kontakcie z drugim człowiekiem. Tu inspiracją stało się zdanie z listu Chopina do przyjaciela – Tytusa Woyciechowskiego mówiące o nieprzemijającym uczuciu rozdarcia i zawieszenia między szczęściem, a niespełnieniem:

W warstwie choreograficznej spektakl dotyka tożsamości, odnajdywania własnego ja, umiejętności (a czasem jej braku) tworzenia pełni w osobistej przestrzeni, jak i w kontakcie z drugim człowiekiem. Tu inspiracją stało się zdanie z listu Chopina do przyjaciela – Tytusa Woyciechowskiego mówiące o nieprzemijającym uczuciu rozdarcia i zawieszenia między szczęściem, a niespełnieniem:

„Żyjesz, czujesz, jesteś żyty, jesteś czuty przez innych, więc jesteś nieszczęśliwo – szczęśliwy”

Scenariusz, choreografia i taniec: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk / Muzyka na motywach kompozycji F. Chopina: Karolina Rec – wiolonczela; Rafał Dętkoś – instrumenty elektroniczne / Wizualizacje interaktywne: Łukasz Boros / Kostiumy: Iwona Kryszak / Scenografia: Jacek Krawczyk / Reżyseria świateł: Bartosz Cybowski, Artur Aponowicz /

Premiera: 8 i 9 maja 2010 Sopocka Scena Off de BICZ / Produkcja: Dance [SIC!] Association, Sopocki Teatr Tańca

Spektakl jest realizowany dzięki pomocy finansowej Urzędu Miasta Sopotu i Samorządu Województwa Pomorskiego.

Trailer:

http://vimeo.com/17135506

Fragmenty spektaklu:

http://www.youtube.com/watch?v=z7W772KJemM

***

Walk@ karnawału z postem wpisuje się w odwieczną próbę odpowiedzi na pytanie: dokąd idziemy? Odpowiada w sposób znany z tradycji średniowiecznego teatru ludycznego, nie stroniąc od żartu, paradoksu, czy pastiszu. Autorzy pamiętają wszakże, że w średniowieczu przez „ludus” rozumiano zarówno zabawę, jak i sztukę.

Spektakl nagrodzony Buławą Hetmańską na XXVI Zamojskim Lecie Teatralnym (2003) oraz nagrodą czeskiej telewizji na festiwalu produkcji telewizyjnych „Złota Praga” w 2007roku (realizacja TVP Kultura).

Polski Teatr Tańca – Balet Poznański istnieje od 1973 roku. Spektakle grupy charakteryzują się przekraczaniem granic rodzajowych, technicznych i stylistycznych, wyzwalanie się z przypisanych tradycją środków wyrazu, skłanianie ku interdyscyplinarności, poszukiwanie nowych przestrzeni teatralnych i oparty na kreatywnej improwizacji proces tworzenia.

Choreografia: Ewa Wycichowska

Muzyka: Zbigniew Łowżył (z wykorzystaniem cytatów H. Purcella i H.M. Góreckiego)

Realizacja elektroniczna: Krzysztof „Wiki” Nowikow

Scenografia: Bohdan Cieślak

Kostiumy i rekwizyty: Ewa Łowżył

Premiera: 25.01.2002

Obsada: Artyści Polskiego Teatru Tańca, Marcin Liber, Wojciech Wiński, Zbigniew Łowżył, Krzysztof „Wiki” Nowikow oraz Orkiestra Kameralna „Collegium F” pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close