Wersja do druku

Udostępnij

W środę 13 maja 2015 w Białymstoku rozpocznie się projekt Scena dla tańca, realizowany wwe współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015. Głównym celem projektu jest pokazanie białostockiej publiczności szeroko pojętej różnorodności tańca. To, jaki taniec jest, jaki może być, w jaki sposób jest rozumiany przez różnych twórców oraz to, jak wpływa na doznania widza. Zobaczyć będzie można nie tylko spektakle teatru tańca w tradycyjnym jego rozumieniu, ale także odważnie podejmowane przez twórców eksperymenty sceniczne. Każdy z zaproszonych gości prezentuje odmienny styl twórczy, inny sposób rozumienia świata oraz interpretacji podejmowanych tematów. Dodatkowym bodźcem do poznania odmienności twórczej artystów będą spotkania artystów z udziałem widowni, odbywające się tuż po zakończeniu spektakli. Dzięki temu widz będzie miał okazję zapoznać się z metodami pracy zaproszonych gości, ich inspiracjami oraz tym, w jaki sposób postrzegają ruch i jak on się odnosi do ogólnej koncepcji spektaklu.

 

Projekt ten ma duże znaczenie dla ciągłości i regularności wydarzeń z dziedziny tańca w Białymstoku. To miasto bardzo roztańczone, ale zainteresowani widzowie mają tylko jedną okazję w roku, aby móc zobaczyć i doświadczyć najciekawszych zjawisk z dziedziny teatru tańca (Festiwal „Kalejdoskop”).

 

Na otwarcie projektu na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku (ul. Sienkiewicza 14) odbędzie się prezentacja spektaklu Stalking Paradise. Przedstawienie przygotowane zostało pod kierunkiem norwesko-estońskiego duetu choreografów, Külli Roosna i Kenneth Flak. W spektaklu tancerze Lubelskiego Teatru Tańca oraz Pracowni Fizycznej z Łodzi wspólnie poszukują odpowiedzi na pytania o wiarę. W co wierzymy? Dlaczego wierzymy w to, co robimy? Dlaczego tak trudno jest pogodzić ze sobą różne przekonania?

 

Rozmaite elementy wiary poddane są w spektaklu poddane analizie, zarówno poprzez ruch, jak i dźwięk oraz tekst: dogmatyzm, płynność, zmiana, stabilność, adaptacja. Na jakiej podstawie podejmujemy nasze decyzje? Podejmujemy działania, aby wypełnić społeczne oczekiwania, czy raczej kierując się przede wszystkim własnymi przekonaniami? Jak rozpoznajemy różnicę pomiędzy tymi dwiema opcjami – czy w ogóle istnieje między nimi jakaś istotna różnica?

 

koncepcja i choreografia: Külli Roosna, Kenneth Flak

muzyka i wideo: Kenneth Flak

światło: Grzegorz Polak

realizacja dźwiękowa: Dariusz Kociński

wykonanie: Beata Mysiak, Anna Żak, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń (Lubelski Teatr Tańca), Aleksandra Łaba, Wojciech Łaba (Pracownia Fizyczna)

produkcja: Centrum Kultury w Lublinie, Instytut Muzyki i Tańca

czas trwania: 60 min.

premiera: 13.09.2014, Centrum Kultury w Lublinie

 

Spektakl został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2014.

 

 

Projekt Scena dla tańca został zrealizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu Scena dla tańca 2015.

 

 

Więcej na stronie: www.scenadlatanca.pl

 

 

Logo Scena dla tańca (miniaturka) Logo IMIT (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close