Wersja do druku

Udostępnij

Od 22 do 27 maja trwają Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku. Organizowany od 1985 roku festiwal to najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Prezentowane są na nim głównie realizacje z dziedziny teatru, ale od lat na DSW można także oglądać spektakle taneczne i ruchowe. Podczas tegorocznej, 33. edycji, pokazanych zostanie pięć: spektakl dla dzieci z udziałem tancerzy Blisko w reżyserii Alicji Morawskiej-Rubczak, Szczelina Teatru Chorea, Cezary idzie na wojnę Komuny//Warszawa, w reżysreii Cezarego Tomaszewskiego, My|Wy Krakowskiego Teatru Tańca oraz Wesele. Poprawiny Polskiego Teatru Tańca. Po spektaklu PTT organizatorzy zapraszają na spotkanie z twórcami, które poprowadzi krytyczka tańca Anna Królica.

 

 

 

Blisko, reż. Alicja Morawska-Rubczak

24 maja, godz. 14.00 i 17.00 

 

Przedstawienie dla dzieci w wieku 1-3 lat wraz z opiekunami. Blisko to spektakl o budowaniu relacji. Dwoje tancerzy odkrywa przed widzami świat magicznych więzi, które odwiecznie łączą ludzi. 

 

Więcej o spektaklu

 

Szczelina, Teatr Chorea

26 maja, godz. 15.00

 

Spektakl na motywach utworu norweskiego dramaturga Arne Lygre Zanikam w tłumaczeniu Elżbiety Frątczak-Nowotny, z użyciem fragmentów poezji mistycznej Rumiego oraz osobistych tekstów aktorów. Praca została nagrodzona Złotą Maską w kategorii najlepsze wydarzenie na scenie off w sezonie 2015/2016.

 

Więcej o spektaklu

 

Cezary idzie na wojnę, Komuna // Warszawa

26 maja, godz. 19.00

 

Biografia reżysera rozpisana na czterech aktorów i pianistkę staje się pretekstem do przedefiniowania pojęć zastanych i wytworzenia własnego queerowego systemu fantazmatycznego. Spektakl, w którym Popołudnie fauna Niżyńskiego spotyka się z pieśnią Moniuszki w męskiej przebieralni, ćwiczenia aerobowe z wojenną symfonią Szostakowicza, a wspomnienie decyzji komisji poborowej sprzed lat staje się impulsem do uruchomienia campowej rewii performatywnej.

 

Więcej o spektaklu

 

My/Wy, Krakowski Teatr Tańca

27 maja, godz. 17.00

 

Najnowszy spektakl Krakowskiego Teatru Tańca wyrasta z inspiracji polską techniką tańca współczesnego, spajającą polską tradycję ludową i przetwarzającą ją w specyficzny kod ruchowy. W spektaklu, osadzonym w aktualnym kontekście społeczno-politycznym, wykorzystywane są tradycyjne pieśni ludowe, wykonywane częściowo na żywo.

 

Więcej o spektaklu

 

Wesele.Poprawiny, Polski Teatr Tańca

27 maja, godz. 18.30

 

Na scenie spotykają się różne pokolenia Polaków. Co ten międzypokoleniowy dialog z Wyspiańskim, seans zbiorowej pamięci, powie nam o nas samych i dzisiejszej Polsce? Czego się boimy, wstydzimy, czego pragniemy? Zapraszamy na poprawiny!” – Magdalena Zaniewska, dramaturg.

 

W spektaklu biorą gościnny udział białostoccy seniorzy.

 

Więcej o spektaklu

 

Program Dni Sztuki Współczesnej.

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close