Wersja do druku

Udostępnij

W dniach 3-6 września w Białymstoku odbędzie się 17. edycja Festiwalu Kalejdoskop. Będą to cztery dni wypełnione spektaklami tańca oraz wydarzeniami towarzyszącymi takimi jak taneczne lunche, wystawy fotografii i rysunku, site-specific, rozmowy z widzami, spacery. W programie znalazły się spektakle HOTELOKO movement makers, Tomka Ciesielskiego, Teatru Tańca EGO VU, Janusza Orlika, Lubelskiego Teatru Tańca, Marty Wołowiec, Elizy Kindziuk i Karoliny Garbacik. Szczegółowy program zostanie ogłoszony niebawem.

 

Festiwal odbędzie się w tradycyjnej formule, przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa i mniejszym udziale widowni. Jak wskazują organizatorzy, pomimo ograniczeń związanych z pandemią, czas sprzyja wydarzeniom właśnie  tego typu.

 

Mamy czasy małych festiwali. Wracamy więc do korzeni, do istoty tańca, do intymności – mówi dyrektor festiwalu Karolina Garbacik. – Nasz festiwal z roku na rok nabierał tempa, rozmachu, angażowaliśmy coraz większą widownię. W tym roku, zatrzymujemy się, robimy krok w tył. Wiemy, że będzie musiało być nas mniej. Jednocześnie jesteśmy bardziej „głodni” tańca, sztuki i siebie nawzajem. Program festiwalu jest wciąż bogaty, zapowiada się więc wspaniała uczta.

 

W 2020 roku festiwal podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zechcą zaprezentować widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami w tańcu współczesnym i angażując widownię w różnym wieku. 

 

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje dzieła, wymieniać się doświadczeniami, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności. 

 

Organizatorzy festiwalu zapraszają do współpracy wolontariuszy chcących pomóc przy realizacji festiwalu. Więcej informacji na profilu Facebookowym festiwalu: https://www.facebook.com/festiwal.kalejdoskop/.

 

Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu  Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

Kalejdoskop XVII logo baner (miniaturka)

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close