Wersja do druku

Udostępnij

Już za tydzień, 3 września 2020, w Białymstoku rocznie się 17. edycja Festiwalu Kalejdoskop, która potrwa do niedzieli 6 września. Będą to cztery dni wypełnione spektaklami tańca oraz wydarzeniami towarzyszącymi takimi jak taneczne lunche i spotkania po tańcu” (wieczorne rozmowy po prezentacjach przedstawień), wystawy fotografii i rysunku, projekt site-specific, spacery oraz dwa specjalne spotkania z artystami, poświęcone zagadnieniu pokoleniowości w tańcu, będącemu motywem przewodnim tej edycji festiwalu. Wezmą w nich udział Jacek Łumiński, Anna Piotrowska, Ryszard Kalinowski i Eliza Kindziuk, a poprowadzą – Anna Królica i Anna Banach. W programie znalazły się spektakle HOTELOKO movement makers, Tomasza Ciesielskiego, Teatru Tańca EGO VU, Janusza Orlika, Lubelskiego Teatru Tańca, Marty Wołowiec, Elizy Kindziuk i nowego kolektywu United Limbs. Festiwal odbędzie się w tradycyjnej formule, przy zachowaniu wszelkich procedur bezpieczeństwa i mniejszym udziale widowni. 

 

Mamy czasy małych festiwali. Wracamy więc do korzeni, do istoty tańca, do intymności – mówi dyrektor festiwalu Karolina Garbacik. – Nasz festiwal z roku na rok nabierał tempa, rozmachu, angażowaliśmy coraz większą widownię. W tym roku zatrzymujemy się, robimy krok w tył. Wiemy, że będzie musiało być nas mniej. Jednocześnie jesteśmy bardziej „głodni” tańca, sztuki i siebie nawzajem. Program festiwalu jest wciąż bogaty, zapowiada się więc wspaniała uczta.

 

W 2020 roku festiwal podejmie nowy temat przewodni – pokoleniowość. W centrum zainteresowania festiwalu znajdzie się znaczenie pokoleniowej zmiany warty w twórczości najwybitniejszych tancerzy, jej wpływ na pojawiające się nowe sposoby budowania artystycznej wypowiedzi oraz budowanie dialogu pokoleniowego wśród odbiorców. Organizatorzy zaprezentują widowni najciekawsze spektakle różnych pokoleń twórców, podążając za trendami w tańcu współczesnym i angażując widzów w różnym wieku. 

 

Festiwal organizowany jest przez Podlaskie Stowarzyszenie Tańca. Jego początki związane były z działalnością małej, nieformalnej grupy tancerzy. Przez lata wydarzenie rosło, wzmacniając swoją pozycję na kulturalnej mapie Polski. Dzięki niemu od 17 lat do Białegostoku przyjeżdżają najważniejsi tancerze i twórcy tańca współczesnego, żeby prezentować swoje prace, wymieniać się doświadczeniami, nawiązywać nowe kontakty i rozwijać swoje umiejętności. 

 

HARMONOGRAM FESTIWALU

 

Czwartek, 3 września

 

18.30 Ich dwoje / Dances with Sculptures,  Piotr Janowczyk, wernisaż wystawy fotografii

19.00 Absolutely Fabulous Dancers,HOTELOKO movement makers, spektakl

20.30 Rozmowy po tańcu

 

Piątek, 4 września

 

16.00 Taneczny lunch oraz wernisaż wystawy rysunku ruchu Poruszenie

18.00 Zorganizowany przejazd na spektakl Tens z przystanku autobusowego Malmeda/Lipowa

18.30 Tens,  Marta Wołowiec, spektakl

19.30 ce_real mothers, Anna Piotrowska, spektakl

20.15 Zorganizowany przejazd na Rozmowy po tańcu z parkingu pod UCK do przystanku autobusowego: Pałacowa/Hotel Gołębiewski

21.00 Rozmowy po tańcu

 

Sobota, 5 września

 

09.30-11.00 Warsztat taneczny, Jacek Łumiński, polska technika tańca współczesnego

12.00 Taneczny lunch

13.00 Śladami pokoleń –  spacer z przewodnikiem, Anna Kraśnicka

14.00 Spacer po ciało – projekt site-specific, Anna Piotrowska, pokaz

15.30 Pokolenia – rozmowy o polskim tańcu. Z Jackiem Łumińskim rozmawia Anna Królica

18.00 Karaoke, Tomek Ciesielski, spektakl

19.00 Zorganizowany przejazd na spektakl z parkingu pod BTL-em

19.30 Wieczór krótkich form: SEE ME – Eliza Kindziuk; Niestrojenie – Teatr Tańca EGO VU, spektakle

20.15 Ostatnie solo K., Lubelski Teatr Tańca, spektakl

21.00 Zorganizowany przejazd na rozmowy po tańcu z parkingu pod UCK do przystanku autobusowego: Pałacowa/Hotel Gołębiewski

21.30 Rozmowy po tańcu

 

Niedziela, 6 września

 

09.30-11.00 Warsztat taneczny, Jacek Łumiński, polska technika tańca współczesnego

12.00 Taneczny lunch

13.00 Śladami pokoleń – spacer z przewodnikiem, Anna Kraśnicka

14.00 Spacer po ciało – projekt site-specific, Anna Piotrowska, pokaz

15.30 Pokolenia – rozmowy o polskim tańcu. Z Ryszardem Kalinowskim, Anna Piotrowską i Elizą Kindziuk rozmawia Anna Banach

17.30 WIN.DOWS_38, United Limbs, spektakl

19.00 Mute, Janusz Orlik, spektakl

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1  

20.00 Rozmowy po tańcu

 

***

 

Kalejdoskop 2020 dofinansowano z budżetu  Miasta Białegostoku oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close