Wersja do druku

Udostępnij

przyjemnością informujemy, że Magdalena Ptasznik i Eleonora Zdębiak są uczestniczkami programu rezydencyjnego i stypendialnego Tanzrecherche NRW. Efekty ich pracy nad projektem surfing (w ramach programu opatrzonym nazwą “Tanzrecherche # 11”) artystki zaprezentują 19 lipca 2013 (g. 20.00) w DansArt Tanznetworks w Bielefeld, gdzie odbywa się ich rezydencja.

Tanzrecherche NRW (Dance Research NRW) to międzynarodowy program grantowy ustanowiony przez NRW KULTURsekretariat – organizację utworzoną w 1974 roku przez 21 miast Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW), by wspierać finansowo inicjatywy kulturalne w regionie. Program umożliwia tancerzom, choreografom i performerom kilkutygodniowe pobyty rezydencyjne, podczas których pracują i prowadzą badania. Rezydencje odbywają się kilka razy do roku w różnych miastach NRW, ostatnio na jesieni 2012 roku w Essen i Düsseldorfie.

Program Tanzrecherche NRW nie jest ukierunkowany na produkcję nowych spektakli, a na tworzenie warunków do rozwoju pracy artystycznej i poprawianiu jej jakości, co odróżnia go od większości programów tego typu w dziedzinie tańca. Poza zakwaterowaniem i stypendium w wysokości do 7.5 tyś. euro, rezydenci otrzymują osobiste wsparcie od instytucji partnerskiej i możliwość prezentacji swojej pracy w mieście rezydencji przed publicznością. Wyboru dokonuje trzyosobowe jury (od 2011 w składzie: Roman Arndt, Robert Steijn i Melanie Suchy).

Z roku na rok zainteresowanie programem rośnie. W 2013 roku po raz pierwszy aż trzy miasta jednocześnie goszczą rezydentów programu (maj-lipiec). Każdy z projektów odbywa się pod innym hasłem. Zaproponowanym przez organizatorów tematem przewodnim jest: „Materiality, texture, volume”, co można przetłumaczyć jako „Materialność, faktura-konsystencja, objętość”. Projekt Magdaleny Ptasznik i Eleonory Zdębiak, realizowany we współpracy z siecią tańca DansArt, poświęcony jest pojęciu „faktury-konsystencji”, „materialności” i „charakteru materialnego”. Z kolei tematem projektu Tanzrecherche #12, realizowanego o w Neuss, będzie „Zwyczaj i nowoczesność – zachowanie odrębności w świecie wzajemnych powiązań” (partner – forum kulturalne Alte Post). Natomiast hasłem Tanzrecherche #13, realizowanego w Kolonii, jest „Architektura i taniec – Objętość – Ruch – Tożsamość w strukturach stałych i płynnych” (partnerzy: tanZkoeln, tanZbüro Köln, Quartier am Hafen i Westwerk Immobilien).

Więcej: http://nrw-kultur.de/en/projects/projects/dance-research-nrw/info/

surfing(work-in-progress)

choreografia i wykonanie: Magdalena Ptasznik
konsultacja koncepcyjna i dramaturgia: Eleonora Zdębiak

Magdalena Ptasznik:


surfingto prezentacja projektu, nad którym pracuję i tych jego treści, które ujrzały światło dzienne w trakcie realizacji Tanzrecherche#11. Stanąwszy przed szansą realizacji badań w dłuższej perspektywie czasowej, krążyłam wokół tematu „materialności”, pozwalając sobie na ujęcie tego zagadnienia w szerszym kontekście, a następnie zawęziłam swoje poszukiwania do obserwacji czynności, które podejmuję. Oznacza to także badanie mojej metodologii twórczej. Próbuję zidentyfikować metody pracy, które prowadzą mnie do materiału mającego źródło w wymianie zachodzącej między działaniem a refleksją i będącego następstwem tego procesu.

surfingwywodzi się z doświadczenia osobistego przywiązania i inklinacji do przedmiotów. Celem nie jest tu zbadanie, a następnie przedstawienie relacji między przedmiotami a podmiotami, ale poszukiwanie doświadczenia przedmiotów. Rozpoczynając pracę, postanowiłyśmy zmienić nasz sposób patrzenia na przedmioty – kierować uwagę w pierwszej kolejności na przedmioty i ich reakcje na działania fizyczne z pytaniem, co to zmienia w przestrzeni, nie zaś, jaką reakcję przedmiot wywołuje w moim ciele.

Jak przedmioty realizują, okazują swoją niezależność w czasie i przestrzeni, pozostając w relacji z nami? Jaki mają wpływ na ciało i przestrzeń? Szukając odpowiedzi, przyglądałyśmy się efektom spotkań, zderzeń, tarć zachodzących między powierzchniami różnych przedmiotów/materii.

Istnieją różne materie i różne powierzchnie. Przyjmują moją energię do działania w swoisty dla siebie sposób. Doświadczam, więc żyję. Obserwacja materii jest możliwa jedynie przez doświadczenie. Doznaję doświadczenie w momencie, gdy występuje tarcie. Źródłem tarcia jest spotkanie powierzchni. Powierzchnia nabiera fizycznej obecności, gdy spotyka się z inną. Powierzchnia to jedyne, co możemy objąć percepcją. Powierzchnia jest miejscem spotkania. Powierzchnia stawia opór. Ale nie jest zaprzeczeniem głębi. Naszym zamiarem nie jest zdobycie wiedzy o przedmiotach/materiach/powierzchniach, ale doświadczenie ich spotkania. To rytuał, który nie jest odzwierciedleniem doświadczenia, a do niego prowadzi.

Prezentacja Tanzrecherche #11

19 lipca 2013, g. 20.00

DansArt Tanznetworks

Am Bach 11, Bielefeld

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close