Wersja do druku

Udostępnij

Z radością informujemy o nowych nabytkach biblioteki Instytutu Muzyki i Tańca: biografii Marii Krzyszkowskiej Taniec był moim życiem autorstwa Jana Stanisława Witkiewicza oraz nagraniach dwóch spektakli – bODY_rEMIX/les_VARIATIONS_gOLDBERG Compagnie Marie Chouinard i Kaash w choreografii Akrama Khana.

 

Taniec był moim życiem

Biografia Taniec był moim życiem stanowi album, obrazujący karierę polskiej primabaleriny, późniejszej dyrektorki zespołu baletowego Teatru Wielkiego, dokumentujący jej największe osiągnięcia na scenie. Kreacje w jej wykonaniu w klasycznych baletach, jak Jezioro łabędzie, należą do najwybitniejszych w historii polskiego baletu. Autorami zdjęć są znani fotograficy, m.in. Edward Hartwig czy Franciszek Myszkowski.

 

bODY_rEMIX/les_VARIATIONS_gOLDBERG

bODY_rEMIX/les_VARIATIONS_gOLDBERG jest słynnym spektaklem w choreografii kanadyjskiej choreografki Marie Chouinard powstałym w 2005 roku, sfilmowanym w 2008 roku (produkcja Amérimage-Spectra i Écho Média, realizacja: Marie Chouinard). Przedstawienie prezentuje świeże spojrzenie na Wariacje Goldbergowskie Jana Sebastiana Bacha podejmując temat wolności. Dziesięcioro tancerzy tańczy na pointach i używa różnych akcesoriów, które jednocześnie krępują ruch, ale też go wspomagają – kul, protez, lin, pasków i szelek.

 

Choreografia i kierownictwo artystyczne: Marie Chouinard
Muzyka: Louis Dufort: Variations on the Variations,

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations, Variations 5, 6, 8 Vocal Extracts of Glenn Gould
With the permission of the estate of Glenn Gould and Sony BMG Music (Canada)
Glenn Gould: A State of Wonder: The Complete Goldberg Variations (1955 & 1981)
Światło, scenografia, rekwizyty: Marie Chouinard
Kostiumy: L Vandal
Make-up: Jacques-Lee Pelletier
Produkcja: Nadia Bellefeuille

Asystenci reżysera świateł: Erwann Bernard, Marc Tétreault
Tancerze występujący podczas światowej premiery: Kirsten Andersen, Mark-Eden Towle, Julio Cesar Hong, Andrea Keevil, Chi Long, Carla Maruca, Lucie Mongrain, Carol Prieur, David Rancourt, James Viveiros

 

Więcej na stronie zespołu

 

Kaash

Kaash w języku Hindi oznacza „jeśli tylko”. Spektakl jest konstynuacją poszukiwań pochodzącego z Bangladeszu choreografa, który łączy taniec współczesny z tradycyjnym indyjskim tańćem kathak. Akram Khan zaprosił do pracy rzeźbiarza Anisha Kapoora i muzyka Nitina Sawhneya, łączacego azjatycką musykę tradycyjną z jazzem i elektroniką. Wydawnictwo znajdujące się w zbiorach biblioteki IMiT oprócz rejestracji spektaklu zawiera krótki (26-minutowy) wywiad z Akramem Khanem. 

 

Choreografia i kierownictwo artystyczne: Akram Khan

Kompozytor: Nitin Sawhney

Scenografia: Anish Kapoor

Reżyseria świateł: Aideen Malone

Kostiumy: Kimie Nakano

Taniec: Kristina Alleyne, Sadé Alleyne, Sung Hoon Kim, Nicola Monaco, Christine Joy Ritter/Sarah Cerneaux

 

Trailer

 

Więcej na stronie artysty

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close