Wersja do druku

Udostępnij

W ramach transmisji baletowych z moskiewskiego Teatru Bolszoj (cykl Bolshoi Ballet Live 2015-16) w polskich kinach odbędzie się pokaz live baletu Dama kameliowa. Losy paryskiej kurtyzany Małgorzaty i młodego Armanda językiem tańca opowiada John Neumeier, jeden z najwybitniejszych choreografów naszych czasów. W głównych partiach widzowie zobaczą Swietłanę Zacharową, primabalerinę Teatru Bolszoj i pierwszego solistę Hamburg Ballett Edwina Rewazowa. Damę kameliową zobaczyć będzie można w kinach w całej Polsce 6 grudnia  o godz. 15.45, w takich miastach jak: Warszawa, Wrocław, Katowice, Konin, Dąbrowa Tarnowska. Ponadto w styczniu i lutym 2016 w innych miastach odbędą się retransmisje spektaklu. Dla naszych czytelników przygotowaliśmy po dwa podwójne zaproszenia na transmisję w Warszawie, Katowicach i Koninie. Prosimy o odpowiedź na pytanie, skąd pochodzi (kraj urodzenia) choreograf spektaklu, John Neumeier. Odpowiedzi należy przesyłać na adres: julia.hoczyk@taniecpolska.pl

 

Historia kurtyzany Marii Duplessis spisana w powieści Dama kameliowa przez Aleksandra Dumasa syna stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego La traviata, niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera – jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę operową Giuseppe Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry’ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina, ponieważ uznał, że najlepiej oddają charakter opowieści, jej subtelność i tragizm jednocześnie.

 

W przeciwieństwie do Verdiego, Neumeier powraca do źródła – do powieści i sztuki teatralnej Aleksandra Dumasa syna, bardziej skomplikowanych w warstwie dramaturgicznej niż operowe libretto. Choreograf zastosował dwa interesujące, a nie często spotykane w baletach, zabiegi. Całą historię traktuje jako retrospekcję wydarzeń „opowiadaną” przez wspomnienia Armanda, który zwierza się ojcu po śmierci ukochanej, oraz za pomocą wspomnień samej Małgorzaty, zapisanych w pamiętniku. Drugim zabiegiem, bardzo wzbogacającym wizualną stronę spektaklu, jest wprowadzenie scen „teatru w teatrze”. Bohaterowie baletu są pokazani podczas wizyty w teatrze na przedstawieniu… baletowym – oglądają taneczne widowisko Manon Lescaut. Na prapremierze w 1978 roku w Stuttgarcie poruszającą kreację głównej bohaterki Małgorzaty Gautier stworzyła primabalerina Marcia Haydée, wskazując na lata wzorzec wykonania tej złożonej partii taneczno-aktorskiej. Po stuttgarckiej premierze balet rozpoczął tryumfalny pochód przez najważniejsze sceny świata trwający już 35 lat – niedawno zawitał do Moskwy. Premiera na historycznej scenie Teatru Bolszoj odbyła się w 2014 roku. Na wykonawczynię roli Małgorzaty John Neumeier wybrał Swietłanę Zacharową. Przed premierą mówił: „Zobaczyłem ją nagle w roli Małgorzaty Gautier. Przez dłuższy czas pracowaliśmy nad tą rolą, i to nie tylko w Moskwie, Swietłana odwiedzała mnie też w Hamburgu. Jestem zaskoczony tym, jak swobodnie potrafi wyrażać w tej roli własne emocje”. Sama Swietłana Zacharowa była pod wielkim wrażeniem pracy z choreografem i roli, która jej powierzył: „John Neumeier tworzy szczególną wizję. (…) Wszystko jest przemyślane w najdrobniejszych nawet szczegółach: każde spojrzenie, każdy ruch głowy, każdy gest jest jak najbardziej znaczące”.

 

Fryderyk Chopin (1810–1849) / John Neumeier

 

Die Kameliendame

Dama kameliowa

 

Balet w trzech aktach z prologiem (1978 )

Premiera niniejszej inscenizacji na scenie Teatru Bolszoj: 20 marca 2014

 Po raz pierwszy w HD

 

 

Obsada:

Swietłana Zacharowa jako Małgorzata Gautier, paryska kurtyzana

Edwin Rewazow jako Armand Duval

Anna Tichomirowa jako Manon Lescaut, postać z baletu

Siemion Czudin jako Des Grieux, postać z baletu

Kristina Kretowa jako Prudence Duvernoy

Michaił Łobuchin jako Gaston Rieux

Anna Antropowa jako Nanina, służąca Małgorzaty

Andriej Merkuriew jako Monsieur Duval, ojciec Armanda

Daria Chochłowa jako Olimpia, młoda kurtyzana

Aleksander Fadejeczew jako Książę

Wiaczesław Łopatin jako Hrabia N.

Władisław Kozłow, Artur Mkrtczjan, Apollinaryj Proskurin jako Wielbiciele Manon

Siergiej Zacharow, Jewgienij Sazonow, Iwan Semireczenski jako Wielbiciele Małgorzaty

Irina Chaczatrian i Jurij Ostrowski jako Para Małżeńska

Aleksiej Mielientjew – pianista na scenie

 

Soliści, koryfeje i zespół baletowy oraz orkiestra Teatru Bolszoj

 

Realizatorzy:

Paweł Sorokin dyrygent

John Neumeier choreografia

Jürgen Rose scenografia i kostiumy

Ralf Merkek światło

Piotr Czuchnow pianista

 

 

 

W Polsce transmisję na żywo można obejrzeć 6 grudnia o godz. 15.45:

Dąbrowa Tarnowska | Kino Sokół

Katowice | Kino Rialto

Konin | Kino Oskard

Warszawa | Kino Praha

Wrocław | Kino Nowe Horyzonty

 

Retransmisje:

23 stycznia Łódź | ŁDK kino Szpulka

24 stycznia 2016 | Kraków kino ARS

14 lutego 2016 | Łuków kino Łuków

14 lutego 2016 | Gliwice Kino Amok

21 lutego Przemyśl | Centrum Kulturalne w Przemyślu-kino Centrum

27 lutego Włoszczowa | kino Muza

 

***

 

Więcej na: www.nazywowkinach.pl

https://www.facebook.com/nazywowkinach

 

 

Przedstawienie trwa około 3 godzin.

 

 

Logo Na żywo w kinach (miniaturka) Logo Pathelive (miniaturka)

    

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close