Wersja do druku

Udostępnij

Agon w reżyserii, choreografii i wykonaniu Dominiki Knapik to jedna z ośmiu premier XIII Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Festiwal teatralny potrwa – w formie online – od 5 do 13 grudnia i wszystkie prezentowane na nim spektakle będzie można obejrzeć bezpłatnie za pośrednictwem www.playkrakow.com. Agon dostępny będzie 7 grudnia od godz. 18.00.

Agon

Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Reżyseria: Dominika Knapik

Agon [gr. agṓn ‘spór’, ‘walka’] – termin, jakim starożytni Grecy określali sytuację, w której strony spierały się, a celem było wykazanie swojej wyższości nad przeciwnikiem, ewentualnie wyższości swoich racji nad jego racjami. Agonem nazywano także typ święta ku czci bóstwa bądź herosa.

Agon to monodram choreograficzny. Dominika Knapik wraca na scenę jako perfomerka, aby opowiedzieć o pracach „na całe życie”: tej artystycznej i tej matczynej. Staje przy tym do walki z własną biografią choreografki pracoholiczki oraz z odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę.

Towarzyszką w pojedynku jest Pytia – choreoterapeutka, której nie umknie żaden szczegół. Na warsztat zostaje wzięty głęboko osobisty materiał, który jest detonowany poprzez autoironiczną formę mockumentu (fałszywego dokumentu). W spektaklu owocuje to zdystansowaną, szkatułkową narracją, odbijającą performatywność reprezentacji – dzięki niej widzowie mogą wybiec w przyszłość, jednocześnie cofając się w czasie. Wynikiem jest krytyczne, ale i niepozbawione poczucia humoru, studium o sensie uprawiania (artystycznego) zawodu i łączenia go z macierzyństwem.

Tekst, dramaturgia: Patrycja Kowańska

Reżyseria, choreografia, performans: Dominika Knapik

Przestrzeń, reżyseria światła, wideo: Wolfgang Macher

Sound design: Justyna Stasiowska

Kostiumy, obiekty: Natalia Mleczak

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Współpraca: Schauspielhaus Bochum

Czas trwania: TBA

Wszystkie spektakle tegorocznej Boskiej Komedii zostaną pokazane bezpłatnie w trybie online za pośrednictwem PLAY KRAKÓW – pierwszej miejskiej platformy vod w Polsce (www.playkrakow.com). Przedstawienia zostaną udostępnione zgodnie z harmonogramem zamieszczonym na stronie festiwalu www.boskakomedia.pl/, każde z nich będzie dostępne konkretnego dnia o konkretnej godzinie, dwukrotnie dłużej niż wynosi czas jego trwania. Aby zostać widzem Boskiej Komedii wystarczy się zarejestrować na www.playkrakow.com. Operatorem platformy jest Krakowskie Biuro Festiwalowe.

***

Każda edycja festiwalu jest podziękowaniem dla ludzi teatru za wytrwałość w niezgodzie na zakłamany świat. To artyści pochylali się nad pokrzywdzonymi, wzbudzając w widzach empatię i przypominając o powinnościach wobec najsłabszych. Dla mnie głos wybrzmiewający ze sceny jest nie tylko szczery, ale i bardziej sprawczy niż ten głoszony z ambon czy poselskiej mównicy. Wierzę, podobnie jak Olga Tokarczuk, że „rola artystów polega na tym by – dać przedsmak tego, co mogłoby istnieć (…), bo co wyobrażone, jest pierwszym stadium istnienia”. Chciałbym, by wszystkie te marzenia o lepszym świecie, których teatr jest wehikułem, stały się kiedyś rzeczywistością. Wiarę i determinację mam dzięki ludziom polskiego teatru, dzięki przyjaciołom festiwalu z całego świata i dzięki wiernej krakowskiej publiczności. Setki spektakli, które do tej pory pokazaliśmy na festiwalu, tysiące rozmów odbytych w jego ramach łączy wspólna potrzeba pogłębiania i pełnej czułości relacji ze światem. Czy właśnie nie tego nam najbardziej dzisiaj brakuje? – zastanawia się Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny festiwalu.

Tegorocznym mottem jest „czuły narrator” inspirowany mową noblowską Olgi Tokarczuk. Czułość jest sztuką „głębokiego przejęcia się drugim bytem, jego kruchością, niepowtarzalnością, jego nieodpornością na cierpienie i działanie czasu. Czułość. Jest tym trybem patrzenia, który dostrzega między nami więzi, podobieństwa i tożsamości i który ukazuje świat jako żywy, żyjący, powiązany ze sobą, współpracujący, i od siebie współzależny.” Te słowa są tym bardziej ważne, bo stoją w sprzeczności z dominującymi nasze życie tendencjami. Działają jak odtrutka w obliczu zalewającej nas przemocy i politycznego cynizmu.

Tegoroczna edycja dedykowana jest wszystkim CZUŁYM NARRATOROM.

Więcej informacji na www.boskakomedia.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close