10 czerwca 2023 roku o godz. 19.00 na scenie Teatru Bethlen w Budapeszcie Krakowski Teatr Tańca zaprezentuje spektakl Takarazuka camp w reżyserii i choreografii Eryka Makohona. Wydarzenie to odbędzie się w ramach Międzynarodowej Olimpiady Teatralnej 2023 (10th Theatre Olympics).

Wersja do druku

Udostępnij

O spektaklu:

Spektakl inspirowany jest teatrem japońskim – popularną rewią żeńską – Takarazuka, działającą w mieście o tej samej nazwie od prawie stu lat. Specyfika i oryginalność teatru, w którym wszystkie role, zarówno męskie jak i żeńskie odgrywają kobiety, stały się punktem wyjścia do rozważań na temat teatralności płci, konstrukcji płci kulturowej oraz stereotypowego postrzegania płci przez społeczeństwo. Kandydatki na „takarazinki” przygotowują się przez dwa lata w specjalnej szkole do odgrywania ról męskich i ról kobiecych. Przyswajają sobie kata, czyli charakterystyczne dla danej płci formy gramatyczne, sposoby zachowania, gesty, mimikę. Dla twórców spektaklu ciekawym zagadnieniem jest jednak odgrywanie ról kobiecych przez kobiety. Teatr Takarazuka wydaje się bowiem doskonale potwierdzać tezę Simone de Beauvoir: „nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi”.
Spektakl w pierwotnej wersji (2010 rok) skupiał się na zagadnieniach dotyczących performatywności płci, rozpinając oś poszukiwań pomiędzy europocentryczną kulturą Zachodu a dalekowschodnim kontekstem kulturowym. Prawie trzynaście lat od premiery pierwszej wersji przedstawienia wystarczyło, aby perspektywa analizy skurczyła się do lokalnego kontekstu polskich przemian społecznych. Przywoływany w spektaklu camp stracił swoją pierwotną estetyzującą funkcję, stając się reprezentacją regresu w dyskusji na temat ról społecznych, na temat kobiecości czy męskości. Siła kobiet, zmuszonych do walki o podstawo prawa, stała się smutnym symbolem Polski drugiej dekady XXI wieku.
Spektakl prezentowany był w finale konkursu dla najlepszego spektaklu teatru niezależnego THE BEST OFF.

Realizatorzy:

Reżyseria i choreografia: Eryk Makohon
Scenografia i kostiumy: Eryk Makohon
Wizaż: Ewa Skoczeń-Citko
Występują: Agnieszka Bednarz-Tyran, Renata Bobel, Natalia Dinges, Agnieszka Kramarz, Paweł Łyskawa, Patrycja Marszałek, Natalia Myczewska, Magda Targosz
Realizacja światła: Mariusz Gąsior, Michał Wawrzyniak
Realizacja dźwięku: Maciej Jagoda, Leszek Odzieniec
Producent: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca

Premiera wznowienia: 16 czerwca 2019 roku

***

O Międzynarodowej Olimpiadzie Teatralnej 2023:

Międzynarodowa Olimpiada Teatralna 2023 jest organizowana na Węgrzech w okresie od 1 kwietnia do 1 lipca, czyli zgodnie z hasłem organizatora: „od Wielkanocy do nocy świętojańskiej”.

Seria wydarzeń gości występy czołowych światowych artystów teatralnych, w tym Theodorosa Terzopulosa, Suzukiego Tadashiego, Romeo Castellucciego, Krystiana Lupy, Slavy Polunyina, Heinera Goebbelsa, Silviu Purcărete, Eugenio Barby, Tiago Rodriguesa i wielu innych.

Spektakle są prezentowane w różnych lokalizacjach w tym kraju.

Więcej informacji: link 1, link 2

Zwiastun spektaklu

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close