Wersja do druku

Udostępnij

W Bukareszcie przyznano międzynarodową nagrodę choreograficznąJardin d’Europe. Środki na realizację nowego spektaklu otrzyma portugalski duet Sofia Dias i Vítor Roriz za spektakl A Gesture that is Nothing but a Threat.Wśród nominowanych w tym roku artystów znalazła się także polska tancerka i choreografka, Aleksandra Borys.

Sofia Dias ukończyła konserwatorium taneczne w Lizbonie, po czym dzięki stypendium portugalskiego ministerstwa kultury . Brała także udział w kursie mistrzowskim u Jana Fabre’a.Vítor Roriz jest absolwentem wydziału wychowania fizycznego i sportu na Uniwersytecie w Porto. Pracował między innymi z Wimem Vandekeybusem i grupą Ultima Vez. Oboje mają na swoim koncie także współpracę z uznanym szwajcarskim choreografemGuilherme Botelho.

Dias iRoriz pracują razem od 2006 roku. JuryJardin d’Europe zwróciło uwagę na badawczy i analityczny charakter ich spektaklu, stanowiącego efekt ponownego przemyślenia relacji cielesności ze słowem, głosem i dźwiękiem. Jednocześnie werdykt podkreśla poetycki charakterA Gesture that is Nothing but a Threat. Przedstawienie, jak dowodzą jurorzy, otwiera przestrzeń dla myśli i uczuć, stając się dla wykonawców miejscem bardzo intymnego odkrywania.

Jardin d’Europe to międzynarodowy projekt mający na celu rozwój infrastruktury dedykowanej rozwojowi zawodowemu tancerzy. Organizowany jest przez sieć europejskich instytucji tanecznych, a opiera się na doświadczeniach znanego również w Polsce programu danceWEB, którego stypendystami było wielu polskich tancerzy. Nagroda choreograficzna Jardin d’Europe co roku przyznawana jest w innym mieście, podczas innego festiwalu tańca. W tym roku została wręczona po raz czwarty – przed Bukaresztem gościła w Istambule, Brukseli i Wiedniu. Wysokość nagrody to 10 000 euro, jej laureata bądź laureatów wybierało grono ośmiorga krytyków z siedmiu państw.

W tym roku poza główną nagrodą przyznano wyróżniającym się kandydatom także dwie rezydencje. W warsztatach ImPulsTanz w Wiedniu i w brukselskim programieWorkspace grupy Ultima Vez wezmą udziałClément Layes i Cecilia Lisa Eliceche. Wyróżniony spektakl Layesa – Public in private – oglądać można było w tym roku w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close