Wersja do druku

Udostępnij

Już dziś, 20 września o godz. 19.30 w warszawskim Studium Teatralnym Wojtek Matejko pokaże premierowo swój spektakl-rytuał butoh Urażone Guru, w którym spróbuje się pochylić nad tym, co odwraca człowieka od cyklu życia i śmierci, oddziela go od świata przyrody. Tańcowi Wojtka towarzyszyć będzie elektroakustyczna muzyka głębi Rafała Iwańskiego oraz organiczna scenografia autorstwa Zuzanny Litawińskiej.

 

Z kolei w sobotę, 21 września o godz. 14.00 Yumi Umiumare wraz z Adamem Sōmu Wojcińskim, Teatrem Limen Butoh i gośćmi zapraszają na Super-Natural TEA. Będzie to współczesny rytuał-performans, łączący japońską ceremonię herbaty z działaniami artystycznymi. Wydarzenie odbędzie się w Służewskim Domu Kultury w ramach Międzynarodowego Dnia Pokoju.

 

Urażone Guru

 

Czas trwania: 40 minut

 

Pokaz w ramach projektu Centrum Lubelska 30/32, sfinansowany ze środków Miasta st. Warszawy.

 

Przed spektaklem i po jego zakończeniu odbędzie się pokaz premierowy Sector – Film 360, filmu kręconego w technologii 360 stopni z elementami tańca butoh opowiadającego o ludzkiej destrukcyjności na Mierzei Wiślanej.

 

Butoh to kontrkulturowa forma tańca, która narodziła się w Japonii w latach 50-tych XX wieku. Tatsumi Hijikata, jeden z głównych twórców butoh nazwał je ankoku butoh, czyli tańcem ciemności. Butoh było i jest narzędziem do kontaktu z mrocznymi, niechcianymi i często wypieranymi obszarami tożsamości i kultury. To w ciemnych zakamarkach podświadomości tancerze butoh poszukują źródła ruchu i klucza do choreografii. Artyści butoh poddają swoje ciała głębokiej transformacji, udostępniając je energiom i formom zakorzenionym w pamięci DNA lub przestrzeni archetypicznej; uniwersalnym dla każdego człowieka, a jednocześnie wykraczającym poza konceptualne ramy ludzkiego gestu.

 

Na miejscu będzie można dorzucić się do puszki i wesprzeć działalność domku 5Aprzez4 na Osiedlu Jazdów. Domek jest m.in. bazą warszawskich grup polskich ruchów klimatycznych (Strajk dla Ziemi, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, Extinction Rebellion, Obóz dla Klimatu, Obywatelski Panel Klimatyczny).

 

Wojtek Matejko – od wielu lat działam na rzecz Osiedla Jazdów w Warszawie. Od niedawna również organizuję działania warszawskiego Strajku dla Ziemi. Koordynuję projekty społeczne i animacyjne. Tańczę butoh, które traktuję nie tylko jako sztukę performatywną, ale również praktykę szamańską. Butoh uczyłem się od Atsushiego Takenouchiego, Kena Maia, Daia Matsuoki, Tetsuro Fukuhary i Sylwii Hanff. Występowałem wspólnie z Anną Juniewicz, Anitą Zdrojewską (Butohsfera) i Sylwią Hanff (Teatr Limen Butoh). W zeszłym roku księżycowym wykonywałem taneczne rytuały w każdy nów i pełnię księżyca – w sumie 24 występy w przestrzeni publicznej w Polsce i Europie, wykonywane dokładnie w momencie kulminacji pełni i nowiów. Była to wyjątkowa przygoda, którą kontynuuję w tym roku, tańcząc w zgodzie z astronomicznym zegarem pór roku: w wiosenną i jesienną równonoc oraz w letnie i zimowe przesilenia. Wykonuję również mniej lub bardziej spontaniczne spektakle na ulicach, placach i w parkach Warszawy. Często tańczę również na Osiedlu Jazdów oraz w kontekście różnych akcji poświęconych ochronie środowiska (np. w Puszczy Białowieskiej, czy benefitach dla klimatu). Eksploruję przestrzenie na styku aktywizmu i sztuki tańca.
https://www.youtube.com/watch?v=JqIpFLaz5xw
https://www.youtube.com/watch?v=9JjvVeEqdas&t=9s

 

więcej o twórcach spektaklu

 

 

Super-Natural TEA

 

Super-Natural TEA to performans Yumi Umiumare z serii PopUp Tearoom, z udziałem Adama Sōmu Wojcińskiego, Teatru Limen Butoh i gości. To współczesny rytuał-performans łączący japońską ceremonię herbaty z działaniami artystycznymi.

 

Publiczność zostaje zaproszona do wypicia czarki zielonej herbaty, a podczas rytuału będą odbywać się pop-upy – surrealistyczne performanse przypominające sny. Widzowie-uczestnicy, pijąc herbatę, będą mogli zatrzymać się i zastanowić nad niezwykłymi rzeczami, super naturalnymi zjawiskami, których nauka nie może wyjaśnić.

 

Więcej informacji o projekcie PopUp Tearoom na stronie Yumi Umiumare: https://www.yumi.com.au/popuptearoom

 

Performans obędzie się w ramach Międzynarodowego Dniu Pokoju pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Heiwa, Stowarzyszenie Drogi Herbaty Urasenke Sunshinkai, Fundację Umemi, przy współpracy Urzędu Dzielnicy Warszawa Mokotów, Ambasady Japonii, Służewskiego Domu Kultury, Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie. Szczegółowy program: https://www.sdk.waw.pl/wydarzenia/rodzaj-wydarzenia/inne/swiatowy-dzien-pokoju

 

Wstęp wolny.

 

Uwaga! W dniach 17-19 września można wziąć udział w warsztacie prowadzonym przez Yumi Umiumare „Ciało, instalacja i rytuał; warsztat butoh i ceremonia herbaty” więcej informacji.

 

Yumi Umiumare – urodzona w Hyogo w Japonii Yumi jest uznaną tancerką butoh i choreografką z Australii. Od 25 lat tworzy swój charakterystyczny styl, a jej prace są znane z wywoływania silnych emocji i poruszania tematu tożsamości kulturowych. Prace Yumi były pokazywane na wielu festiwalach oraz w produkcjach tanecznych, teatralnych i filmowych w Australii, Japonii, Europie, Nowej Zelandii, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej, a także spotkały się z uznaniem krytyki i zdobyły kilka nagród australijskiego Green Room. Jako choreografka, Yumi współpracowała w wielu społecznie zaangażowanych projektach teatralnymi w Australii ze społecznościami Aborygenów, społecznościami uchodźców, grupami różnorodnymi kulturowo oraz niepełnosprawnymi. Yumi jest stypendystką Australian Council (2015-16) i laureatką nagrody Green Room Awards Geoffrey Milne Memorial Award za jej wkład we współczesną i eksperymentalną sztukę performansu. Jej seria PopUp Tearoom była wykonywana w ponad 20 miejscach, w tym w Australii, Japonii, Niemczech, Czechach, Włoszech, Malezji, Filipinach, Timorze Wschodnim i Hongkongu. Yumi jest obecnie dyrektorem artystycznym festiwalu ButohOUT! w Melbourne. www.yumi.com.au

 

 

W warsztacie oraz performasie weźmie udział również Adam Sōmu Wojciński – nauczyciel Drogi Herbaty i performer. Informacje o jego niesamowitych projektach: http://adamwojcinski.com

 

Teatr Limen Butoh – warszawski teatr tańca butoh założony i prowadzony przez Sylwię Hanff. W swoich projektach gromadzi artystów różnych sztuk. Sylwia Hanff – pionierka i najbardziej rozpoznawalna tancerka butoh w Polsce. Uczyła się u największych mistrzów butoh; brała udział w wielu międzynarodowych projektach tanecznych; magister filozofii UW; menadżerka kultury – od wielu lat organizuje wydarzenia butoh; od kilkunastu lat prowadzi warsztaty pracy z ciałem i medytacji w ruchu. Od 2002 roku prowadzi Teatr Limen Butoh, stworzyła 20 autorskich spektakli solowych i zespołowych oraz wiele etiud i improwizacji. Została opisana w książce „Obecni ciałem. Warsztat polskich tancerzy” Magdaleny Zamorskiej i „The Body Revolving Stage. New Dance in New Poland” Jadwigi Majewskiej. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dyrektoka Artystyczna Butohpolis. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh www.limenbutoh.net

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close