Wersja do druku

Udostępnij

Od wtorku, 21 maja do niedzieli, 26 maja we wrocławskim BWA potrwa rezydencja choreograficzna Aleksandry Osowicz pod tytułem Performans międzygatunkowy, będąca częścią wystawy Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu. W trakcie rezydencji artystka będzie chciała poszerzyć tradycyjnie ludzkie grono odbiorców sztuki o zwierzęta, wykorzystując międzygatunkową komunikację. W trakcie jej występów dla udomowionych i dzikich zwierząt powstaje specyficzna wspólnota poza ograniczeniami gatunkowymi. Spektakle dla zwierząt mają szansę zmienić tradycyjne myślenie o odbiorcach sztuki, nauczyć widzów, że zarówno patrzący, jak i performer mogą być „nie-ludzcy”.

 

Do tej pory w ramach wystawy odbyły się rezydencje Magdaleny Ptasznik i Anny Nowickiej. Ostatnią rezydencją będzie rezydencja Agaty Siniarskiej.

 

O rezydencji:

 

Współcześnie zwierzęta bawią ludzi nie tylko w cyrkach i ogrodach zoologicznych, ale też w domach. Są w pewnym sensie performerami dla ludzi. Zaktualizowały swój zakres pracy do tego, co nazywamy pracą niematerialną lub afektywną. Inspiracją do praktyki w ramach Performansu międzygatunkowego będzie więc pytanie, co by było, gdybyśmy odwrócili na chwilę role i zaoferowali zwierzętom pozycję widzów?

 

Performans międzygatunkowy to działanie nastawione przede wszystkim na proces zadowalania. Człowiek może być tu współodbiorcą, świadkiem albo widzem, który konfrontuje się z dokumentacją. Dystrybucja pracy w obiegu świata sztuki ma mniejsze znaczenie. Performans ma strukturę serialu, czy raczej tasiemca. Nie wymaga obejrzenia wszystkich odcinków. Sezon pierwszy dedykowany jest dzikim zwierzętom, sezon drugi – tym udomowionym.

 

Współpraca przy cyklu Performans międzygatunkowy: Jędrzej Borowski, Karolina Brzęk, Wojciech Grudziński, Joanna Ostrowska, Fili Piotrowska-Auffret, Justyna Stasiowska, Krõõt Juurak i Alex Baileys.

 

Performans międzygatunkowy. Sezon 2. Odcinek 1 – performans dla psów

22 maja 2019, godz. 18.00-20.00

23–24 maja 2019, godz. 16.00-18.00

 

Dotychczas zwierzęta były raczej zdziwione naszą propozycją. Dla większości z nich nasz występ jest pierwszym, jaki kiedykolwiek widziały. Czują się niezręcznie. Nie nagradzają nas aplauzem. Nie ma początku i końca spektaklu kojarzonego z uznaniem twórcy. Performowanie dla nich daje natychmiastowy feedback, dzięki czemu na bieżąco zmieniamy praktykę – podsumowuje swoje doświadczenia rezydentka Aleksandra Osowicz.

 

Majowy odcinek Performansu międzygatunkowego będzie poświęcony psom. Uwzględniając ich preferencje estetyczne, Aleksandra skupi się na skomponowaniu piętnastominutowej struktury performatywnej, która może mieć charakter interaktywny. Oczywiście, jeśli tylko widownia będzie miała na to ochotę.

 

Do współpracy zaproszone są wszystkie psy: brak ograniczeń wiekowych, rasowych czy płciowych. Psy zostaną współtwórcami i odbiorcami Performansu międzygatunkowego. Sezon 2. Odcinek 1. W trakcie prób proponowane będą: jedzenie, woda i masaż.

 

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem a.czerniak@bwa.wroc.pl.

 

Więcej o projekcie międzygatunkowym: http://aleksandraosowicz.pl/performans-miedzygatunkowy

 

Performans międzygatunkowy. Sezon 1. Odcinek 3 – Szczurodisko  koncert na parkingu dworca (poziom -1)

25 maja 2019, godz. 16.00

 

Undergroundowi rezydenci dworca głównego nie są mile widziani. Ludzie walczą ze szczurami wszelkimi możliwymi metodami. Cel uświęca środki. Techniki eksterminacyjne stosuje się wobec „szkodników”. Podziemny świat piwnicznych outsiderów to z jednej strony walka o przetrwanie, z drugiej – próba zachowania gatunku. Ciągłość społeczności jest najważniejsza. Bo ludzi nie stać na kompromis.

 

O szczury się nie walczy. Szczurów się nie broni. Szczury mają zniknąć!

 

Chwilowe „zawieszenie broni” na dworcu to czas na odpoczynek. Najpierw zniknie zagrożenie. Następnie odbędzie się koncert dla szczurów: Szczurodisko. Ta muzyka będzie specjalnie dla nich. Być może zechcą posłuchać… Razem z ludźmi albo samotnie.

 

Ludziom wolno być obok, ale:

Parking Dworca Głównego należy dziś do szczurów.

Trzeba zachować ciszę.

Przewodnik prowadzi grupę.

 

Aleksandra Osowicz

Tancerka, choreografka. Ukończyła Forum Danca – PEPCC – Choreography, Dance Research and Training w Lizbonie oraz Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na kierunku Fotografia i Multimedia. Stypendystka wiedeńskiego programu danceWEB2017. Członkini kolektywu Centrum w Ruchu.

 

Występowała na deskach wielu teatrów repertuarowych oraz niezależnych przestrzeni artystycznych w Polsce i Europie. Od 2010 roku związana z portugalską sceną choreografii eksperymentalnej. Współzałożycielka lizbońskiego kolektywu THIS TAKES TIME. Jako performerka współpracowała m.in. z Anią Nowak, Anną Nowicką, Benem Riepe, Doris Ulrich, Magdą Ptasznik, Renatą Piotrowską-Auffret, Rodrigo Garcią czy Ulą Sickle. Swoje prace choreograficzne pokazywała  w przestrzeniach miejskich, domowych, galeryjnych i scenicznych, między innymi w  Centro de Arte Contemporáneo de Andalucia (Walencia), Triennial of Contemporary Art (Izmir), Alkantara Festival (Lizbona), Espaco do Tempo (Montemor o Novo), PACT Zollverein (Essen).

 

W swoich pracach poszukuje alternatywnych rozwiązań teatralnych, przestrzeni w których odbywa się performans oraz relacji widz-performer, opartych na równościowym współuczestnictwie. Od kilku lat rozwija swoje zainteresowania sztuką pro-zwierzęcą. Interesują ją obszary pomiędzy sztuką a nauką. Bada relacje międzygatunkowe i różne modele współobecności

 

***

 

Wszyscy spotkamy się w tym samym miejscu to wystawa, która prezentuje w zintegrowanym ujęciu taniec i dźwięk, a więc dyscypliny podlegające żywiołowej aktualizacji w kontekście pola sztuki współczesnej. 

 

Artyści: Wojciech Bruszewski, Sebastian Buczek, Bill Dietz, Andrzej Dłużniewski, Matěj Frank, Grupa Budapeszt, Sarah Hennies, Łukasz Jastrubczak, Rolf Julius, Brandon LaBelle, Karolina Pietrzyk, Gilbert Schneider, Kama Sokolnicka, Wandelweiser Komponisten Ensemble, Ryszard Waśko, Tobias Wenig, Manfred Werder, Christian Wolff, Zorka Wollny, Anna Zaradny, Artur Żmijewski

 

Rezydencje choreograficzne: Anna Nowicka, Aleksandra Osowicz, Magdalena Ptasznik, Agata Siniarska

 

Kurator wystawy: Paweł Szroniak 

 

Kuratorki rezydencji choreograficznych: Karolina Wycisk i Magdalena Zamorska

 

więcej o wystawie na stronie: bwa.wroc.pl

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close