Wersja do druku

Udostępnij

W okresie ferii zimowych Opera Nova w Bydgoszczy zaprasza na pokazy baletu Karola Urbańskiego Sen nocy letniej. Inscenizator i choreograf podążył tropami słynnej komedii Szekspira: widzowie oglądają więc królestwo elfów, jego skłóconych władców Tytanię i Oberona, wszędobylskiego Puka, niebezpiecznie używającego soku z lubczyka , czapkę z oślimi uszami ,mgłę zasnuwającą las … Jest też „ wątek ludzki” , czyli rzemieślnicy przygotowujący teatralne przedstawienie z okazji ślubu ateńskiego króla Tezeusza z Hipolitą oraz  perypetie uczuciowe kilku zakochanych par. Wszystko to w nastroju pogodnej opowieści. Akcja dzieje się na różnych poziomach jawy i snu; a może wszystko jest snem, który śni młody chłopak o imieniu Puk?

 

Balet tańczony jest w technice klasycznej. Stroje świata elfów odwołują się do leśnych barw różnych odcieni zieleni (szmaragdowa, oliwkowa, soczysta, trawiasta). Kostiumolog Tijana Tyski zaprojektowała także wspaniałe suknie do finałowej sceny „ludzkich” ślubów: pyszniące się aplikacjami koronkowymi i perełkami, migoczące mnóstwem koralików. Romantyczny nastrój budują także  światła i  projekcje wideo. Dla potrzeb spektaklu, obok muzyki scenicznej Mendelssohna do komedii Szekspira, w tym kantaty Lobesgesang na dwa soprany solowe, chór żeński i orkiestrę, wykorzystane zostały fragmenty Symfonii szkockiej i Symfonii włoskiej oraz uwertura Meluzyna. Orkiestrę Opery Nova poprowadzi Piotr Wajrak, wystąpi cały zespół Baletu.

 

 

Pokazy zaplanowano w dniach 21 lutego i 24 lutego 2015 o godz. 19:00 oraz 22-23 lutego  o godz. 17.00.

 

 

Trailer

 

Inscenizacja i choreografia: Karol Urbański

Kierownictwo muzyczne: Jerzy Wołosiuk

Scenografia: Wacław Tadeusz Ostrowski

Kostiumy: Tijana Tyski

Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń

Projekcje wideo: Krystian Drywa

Światła: Maciej Igielski

Przygotowanie solistek: Henryk Wierzchoń

Autor plakatu: Michał Batory

 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close