Wersja do druku

Udostępnij

W bydgoskiej Operze Nova rozpoczynają się próby i przygotowania do pierwszej premiery sezonu 2015/2016 – Dziadka do orzechów. Tancerze baletu oczekują na pierwsze spotkanie z wybitnym kanadyjskim choreografem Paulem Chalmerem. Pracowanie krawieckie, szewskie i modystyczne  przygotowują się do wykonania kilkuset wspaniałych kostiumów  według projektów Agaty Uchman. W przyszłym tygodniu orkiestra rozpocznie próby pod kierownictwem Macieja Figasa.  Pełną  niespodzianek scenografię projektuje Mariusz Napierała. Warto przypomnieć, iż premiera polska baletu Dziadek do orzechów odbyła się właśnie w  Bydgoszczy 10 kwietnia 1958 roku. Wystawiona została przez Studio Operowe w choreografii Rajmunda Sobiesiaka.

 

Bilety na premierę  w dniu 24 października 2015 będą sprzedawane 1 września. 

 

PAUL CHALMER – tancerz, choreograf. Urodził się w Ottawie w Kanadzie. Naukę tańca pobierał w National Ballet School of Canada. Jego zachwyt baletami choreografa Johna Cranko był motywacją do opuszczenia Kanady i związania się w 1980 roku z zespołem Stuttgarter Ballett, gdzie trzy lata później został solistą, tańcząc wiele głównych ról z jego repertuaru. Występował także jako gościnny solista w The English National Ballet, The Birmingham Royal Ballet, The Scottish Ballet, The London City Ballet, Teatro Colon w Buenos Aires, Teatro dell’ Opera di Roma i w mediolańskim Teatro alla Scala. Tańczył  m.in. w choreografiach Georgesa Balanchine’a, Jiříego Kyliána, Kennetha MacMillana, Johna Neumeiera, Williama Forsythe’a i Uwe Scholza.W 1999 roku Paul Chalmer został baletmistrzem zespołu baletowego Semperoper w Dreźnie, a w 2000 na zaproszenie Uwa Scholza został baletmistrzem zespołu Leipziger Ballett. Zadebiutował także jako choreograf. W latach 2005-2010 Paul Chalmer był dyrektorem zespołu baletowego opery w Lipsku. Dla Leipziger Ballett stworzył takie produkcje jak Jezioro łabędzie (2005), Dziadek do orzechów (2007), Ognisty ptak (2008), Giselle (2009) i Pietruszka (2009). W 2010 roku Chalmer stworzył nową, pełnospektaklową choreografię dla Opery Rzymskiej z okazji 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. W 2011 roku był jurorem podczas Międzynarodowego Konkursu Baletowego Prix de Lausanne. W tym samym roku stworzył choreografię do Jeziora łabędziego dla zespołu MaggioDanza, z premierą podczas festiwalu Maggio Musicale Fiorentino. W listopadzie 2013 roku zespół baletowy przy Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse w Paryżu wystawił jego Romeo i Julię. W 2014 roku Balet Teatru Wielkiego w Poznaniu przygotował premierę Kopciuszka Prokofiewa w choreografii Paula Chalmera. W maju/czerwcu 2014 roku balet Opery Rzymskiej zrealizował Śpiącą królewnę w jego choreografii.

 

***

 

Przed  październikową premierą baletu Piotra Czajkowskiego bydgoszczan czeka jeszcze jedno spotkanie z tańcem –15 września na scenie Opery Nova wystąpi Polski Balet Narodowy. Będzie to występ gościnny w ramach tournée PBN z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zespół zaprezentuje choreografie dwóch czołowych polskich choreografów: Krzysztofa Pastora i Emila Wesołowskiego  składające się na spektakl pt. Obsesje.

 

Warto wspomnieć, że balety Krzysztofa Pastora Adagio & Scherzo i Moving Rooms, stanowiące część wieczoru baletowego Obsesje,  znalazły się w czerwcu 2015 roku w programie prestiżowych występów gościnnych Polskiego Baletu Narodowego w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Natomiast w programie wieczoru Obsesje przedziela je wyrazisty balet Powracające fale Emila Wesołowskiego na dwoje tancerzy, gdzie najprostsze relacje pomiędzy kobietą i mężczyzną stale zmieniają swoje barwy i uderzają w widza jak fale poematu symfonicznego Mieczysława Karłowicza.W spektaklu biorą udział czołowi soliści Polskiego Baletu Narodowego, a wśród nich: Yuka Ebihara, Maria Żuk, Marta Fiedler, Maksim Woitiul, Vladimir Yaroshenko i Paweł Koncewoj.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close