Wersja do druku

Udostępnij

W sobotę 9 marca o godz. 19.00 (kolejny spektakl w niedzielę 10 marca) Balet Opery Nova zaprasza na premierę wieczoru Fascynacje, przygotowanego przez dwie znaczące postaci tańca współczesnego, choreografów Jorma Elo (Finlandia) i Mauro de Candii (Włochy). Utwory Brake the Eyes, 1st Flash autorstwa Elo oraz Auf Suche, Lacrimae, Something I had in Mind w choreografii de Candii wejdą od tej pory do repertuaru Baletu Opery Nova.

Bydgoski balet jest pierwszym w Polsce, z którym pracują ww. choreografowie. Będzie też pierwszym, któremu Elo i de Candia przekazali swoje choreografie.. Każdy z dwudziestu czterech występujących w Fascynacjach tancerzy pełni rolę solisty, nie ograniczając się przy tym jedynie do tańca. Oprócz choreografii Elo i de Candia są współautorami projektów kostiumów i ustawienia świateł do swoich baletów. W przedstawieniu wykorzystane są fragmenty utworów Mozarta, Bacha , Sibeliusa, Pȁrta, Paganiniego.

Spektakl Fascynacje powstaje dzięki pomocy finansowej Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne”. Premierze towarzyszyć będzie wystawa malarstwa i grafik Elżbiety Kowalskiej-Matuszewskiej pn. Z fascynacji rytmem.

Po premierowych spektaklach Fascynacje będzie można zobaczyć 5 czerwca na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu .

Informacje o choreografach i spektaklach:

Jorma ELO (Finlandia) – choreograf, projektant kostiumów, reżyser świateł i autor efektów video.W ciągu zaledwie kilku lat, urodzony w Finlandii Jorma Elo stał się jednym znajbardziej rozchwytywanych choreografów w Stanach Zjednoczonych i Europie, mianowany choreografem – rezydentem Boston Ballet w 2005 roku, został wyróżniony jako „talent do naśladowania” przez Annę Kisselgoff w 2004 roku w przeglądzie „New York Times’a”.Stworzył kilka choreografii w Stanach i na świecie, włączając Slice to Sharp dla New York City Ballet, Glow-Stop and C. to C. (Close to Chuck) dla American Ballet Theatre, Double Evil dla San Francisco Ballet, Carmen dla Boston Ballet, 10 to Hyper M dla Królewskiego Baletu Duńskiego, Offcore dla Fińskiego Baletu Narodowego oraz Pointeoff dla Aspen Santa Fe Ballet.Jego spektakl From All Sides wystawiony był po raz pierwszy w styczniu 2007 przez Hubbard Street Dance Chicago do scenariusza autorstwa kompozytora Chicago Symphony Orchestra – Marka Anthony Turnage. Orkiestrę poprowadził Maestro Esa-Pekka Salonen.Elo zdobywał i ćwiczył swoje umiejętności z Fińską Narodową Szkołą Baletową i Szkołą Baletową im.Kirowa w ówczesnym Leningradzie. Zanim przyłączył się do Holenderskiego Teatru Tańca w 1990 roku, tańczył w Fińskim Balecie Narodowym od 1978 roku, przezrok 1984 oraz z Cullberg Ballet (Szwecja) od 1984 do 1990.Elo otrzymał również propozycje współpracy od: Basel Ballet, Ballet Debrezen (Węgry), Alberta Ballet (Blank Snow i L’Aprés Midi d’un Faune/Spectre de la Rose), Noweskiego Baletu Narodowego (Cut to Driver, Brake-Green), Fińskiego Baletu Narodowego (Happy is Happy, Twisted Shadow, Two Fast), Stockholm 59° North (In my DREAM team), Netherlands Dance Theatre 1 (1st Flash oraz Plan to A), Staatstheater Nürnberg (Slice to Core), Ballet X (Scenes View 2).Dla Boston Ballet Elo stworzył 6 premier: Sharp Side of Dark (2002), Plan to B (2004), Carmen (2006), Brake the Eyes (2007), In On Blue (2008) oraz Le Sacré du Printemps (2009).Jest także utalentowanym projektantem kostiumów, reżyserem świateł i autorem efektów video do swoich spektakli.Międzynarodowy Konkurs Baletowy w Helsinkach w 2005 roku wyróżnił Elo nagrodą choreograficzną, otrzymał on także nagrodę Charitable Trust Prize oraz nagrodę Choo-San Goh Choreographic w roku 2006.„Dance Magazine” (kwiecień 2007) zamieścił Elo na okładce w odniesieniu do artykułu w magazynie, „ Pointe Magazine” mianował go „VIP-em Tańca” roku 2006, a „Esquire Magazine” nadał Elo tytuł „Master Artists” roku 2008.

1stFlash

Asystent chotreografa Christophe Dozzi

KostiumyJoke Visser

Światła Jordan Tuinman

Brake the Eyes

Asystent choreografa Anthony Randazzo

Światła Jordan Tuinman

Kostiumy Charles Heighchew

Mauro de CANDIA (Włochy)

Mauro zaczął tańczyć w wieku 9 lat.W 1991 r. podczasConcorso La Scarpetta d’Órow Weronie został zauważony przez Marikę Besobrasovą.Po dwóch krótkich okresach wScuola di Ballo del Teatro della Scala di Milanooraz wL’École – Atelier Rudra Béjart Lausanne, Mauro ukończył profesjonalne szkolenie wAccademia Grace di Monte Carlo. Następnie wyjechał z Monte Carlo do Hanoweru i wstąpił do Ballett der Staatsoper Hannover. Po zaledwie 4 miesiącach został mianowany solistą przez dyrektora Stephana Thoss. Chociaż Mauro często pracuje za granicą, zawsze czuje silną więź z Włochami. W 1997 roku założył zespół Arte&BallettO, spełniając swoje życiowe marzenie. W tym zespole łączy swoją pracę tancerza z pracą choreografa i organizatora międzynarodowych imprez. Od 2003 do 2005 roku Mauro był gościnnym choreografem w Ballett der Staatsoper Hannover i w tym czasie wiele innych znanych zespołów (teatrów) miało jego prace (spektakle) w swoim repertuarze.Mauro przedstawiał na wielkichfestiwalach takich jak Quartier d´Été in Paris, Torino Danza, the Festival Fringe in Edinburgh.Jego energiczny styl pracy zachęcił Introdans, by prosić go o nowy utwórOptical Identity, dla programu LIJNRECHT w sezonie 2008/2009. Jego nowoczesna adaptacja the Dying Swan była częścią Gali Bożonarodzeniowej w 2009 r. Ten występ solowy jest również częścią programu STERREN&STREPEN w sezonie 2010/11.Obecnie Mauro de Candia jest kierownikiem artystycznym i choreografem baletu Theater Osnabruck (Niemcy).

Auf Suche (W poszukiwaniu)

Muzyka: J.S. Bach

Światła, kostiumy: Mauro de Candia

Premiera: 27 czerwca 2003, Salle des Princes, Grimaldi Forum – Monte Carlo

„Chcielibyśmy przedstawić rzekę czasu, aby zatrzymać się na jej brzegu i obserwować jak płynie. Ale ta część w nas, która jest wieczna wie, że życie jest bezczasowe, że są to serie drogocennych momentów następujących po sobie; każdy z nich wyizolowany od reszty czasu.”– metafora Mauro de Candii zapowiada duet ,w którym dwa ciała, spotykają się by szukać nowych horyzontów i niedostrzegalnych metafor i niuansów.Piękno ich duszy, które niczym mistyczne światło promienieje z ciał. Gładki i płynny duet; nieokreślone poszukiwanie bezczasowych i pozbawionych granic emocji.

Lacrimae

Muzyka: Pärt, Bach

Premiera: 19 czerwca 2004, Salle Prince Pierre, Grimaldi Forum – Monte – Carlo

Dedykowana S.A.S. Księżniczce Monaco – Antoinette

Odnajdując piękno w spokoju poświęconej ikony – w głębi duszy – lub na fresku,Lacrimaeeksploruje duszę, wydobywając momenty emocjonalnych napięć. Abstrakcyjna poezja skonkretyzowana w ciele, które wręcz„mówi”.

Something I had in Mind

Muzyka: Nicolo Paganini, Edith Piaf

Premiera: 11 luty 2012, Past Theater, Milwaukee U.S.A. – Milwaukee Ballet

ZwycięzcaGENESIS –MiędzynarodowegoKonkursuChoreograficznego

Mauro de Candia: „Zwizualizowałem ten utwór jako serię skeczy, wizji, kadrów ze snu. Pozwoliłem sobie na wolność od stosowanej zwykle struktury narracyjnej, żeby przejść po nieznanych drogach, które mogłyby mnie poprowadzić do różnorodnego zrozumienia mojego celu. Intencją jest re-eksploracja niektórych momentów moich choreograficznych kompozycji poprzez stawianie tancerzom wyzwania, aby użyli całych swoich ciał, także twarzy do ukazania zróżnicowanych emocji, za pomocą gwałtownej techniki baletowej. Dzieło to będzie konsekwentnie otwierać nową perspektywę mojego choreograficznego doświadczenia i ewentualnie nowego znaczenia”.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close